0 obserwujących
27 notek
8811 odsłon
  268   0

Wielka gra Chiny - Rosja - Ukraina

Chiny, Rosja, Kazachstan, Mongolia, Ukraina, Wojna, Strefa wpływów.

Parę wypowiedzi przywódców Państw Azjatyckich, które były lub są w Rosyjskiej strefie wpływów.

Mongolia

Były prezydent Mongolii C. Elbegdordż w apelu na niezależnym rosyjskich portalu Meduza: Rosja traktuje swoje mniejszości etniczne, np. Buriatów, Tuwińczyków i Kałmuków jako „mięso armatnie”. Skrytykował wojnę, mobilizację i wezwał mniejszości do ucieczki, np. do Mongolii, oraz by ci zmobilizowani nie strzelali do Ukraińców.

Niewdzięczni ci Mongołowie. To, że Mongolia jest teraz niezależnym Państwem Mongołowie zawdzięczają Rosji Sowieckiej, która zmusiła Chiny do uznania niepodległości Mongolii. Ale to dawne dzieje. Kapuściński radził białym ludziom podróżującym po Mongolii powiedzieć po Mongolsku "Nie jestem Rosjaninem". To wystarczyło, aby od razu gospodarz zaprosił cię do swojej jurty.

Prezydent Kazachstanu Kasim-Żomart Tokajew: Nie uznamy niepodległości terytoriów quasi-państwowych takich jak Ługańska czy Doniecka Republika Ludowa (...) jeśli kierować się zasadami Karty Narodów Zjednoczonych o prawie narodów do samostanowienia, to zamiast 193 państw członkowskich ONZ na świecie pojawi się ponad 500–600 państw (...) Kazachstan nie uznaje niepodległości ani Tajwanu, ani Kosowa, ani Abchazji, ani Osetii Południowej”.– Ta zasada zostanie zastosowana do terytoriów quasi-państwowych, którymi naszym zdaniem są Ługańsk i Donieck – podkreślił Tokajew. Prezydent Kazachstanu dodał także, że jego kraj nadal będzie współpracował z Rosją, ale nie zamierza naruszać nałożonych przez społeczność światową sankcji 

Poniżej bez komentarza.


I jeszcze wypowiedź  CHIN.

Chiny wezwały do zawieszenia broni w wojnie Rosji z Ukrainą i rozpoczęcia dialogu między państwami. Rzecznik MSZ w Pekinie Wang Wenbin podkreślił też konieczność poszanowania „integralności terytorialnej wszystkich krajów”.

"Należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów, przestrzegać celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, brać pod uwagę uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich innych krajów. Powinny być wspierane wszelkie wysiłki, sprzyjające pokojowemu rozwiązywaniu kryzysów" - powiedział na konferencji prasowej Wang.

"Wzywamy zainteresowane strony do wdrożenia zawieszenia broni, rozpoczęcia dialogu i konsultacji oraz do jak najszybszego znalezienia rozwiązania, które rozwieje uzasadnione obawy wszystkich stron w zakresie bezpieczeństwa" - dodał rzecznik.

Wang podkreślił, że Chiny są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową, aby nadal "odgrywać konstruktywną rolę w łagodzeniu sytuacji".


PYTANIE NA INTELIGENCJE:

W CO GRAJĄ CHIŃCZYCY?

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka