Jerzy Stachowicz miał kupę szczęścia w życiu. Robił to co lubił, a że robił to dobrze, wciąż awansował. Owszem, czasami zdarzało się, że musiał zostać po godzinach, szef okazał się świnią, a klienci mu pyskowali. Ale któż z nas nie miał w pracy takich kłopotów.
W pamiętnym roku 89 do pełni szczęścia brakowało mu tylko glejtu, który potwierdziłby jego służbę dla ukochanej Ojczyzny. Glejt owy wydawano w tzw. komisji weryfikacyjnej, w której weryfikatorzy (jak choćby Pan Fijak od Jana Rokity), z troską i zadumą zagłębiali się w teczki, studiując poszczególne przypadki. Ale jak się okazuje, teczek nie studiowali wszyscy, bo jeden z weryfikatorów, niejaki Wassermann, nie tylko w teczki Stachowicza nie zajrzał, ale nawet Stachowiczowi nie zadał pytań. Ba, nie tylko nie zadawał pytań, ale to jego pytano. Widać weryfikator Wassermann musiał tam robić za świadka, albo za faceta od parzenia kawy, co tylko potwierdza, jak użyteczny i wszechstronny potrafi być ten PRL- owski prokurator. I właśnie owa, swoista użyteczność Wassermanna, połączona z zadumą Fijaka, okazały się szczęściem dla Jerzego Stachowicza, gdyż upragniony glejt dostał.
Mijały lata, Jerzy Stachowicz znów robił to co lubił i znów był doceniany. Tym razem przez znanego i lubianego mecenasa Widackiego, asa nad asy krakowskiej palestry. Ale pech chciał, że jacyś źli ludzie, pewnie z zazdrości, mieli na Stachowicza donieść. Widać nie obce im są ubeckie zagrywki. Jak powiedział, znany z bystrości umysłu, poseł Mularczyk, opozycjoniści informowali szefa komisji sejmowej d.s. nacisków na służby specjalne – Andrzeja Czumę, o jakiś brzydkich sprawkach Stachowicza z przeszłości.
Pytanie tylko dlaczego nie informowali o tym samego Mularczyka? Przecież gdyby Pan poseł, usłyszał co robił Stachowicz, od razu za głowę by się wnet złapał, pobiegł do mediów i pisał kolejny wniosek o odwołanie eksperta komisji. Wszak swój pierwszy (i jedyny) wniosek o odwołanie Stachowicza, uzasadniał jedynie tym, że Pan Jerzy był pracownikiem aparatu bezpieczeństwa PRL, nie podając jednakże żadnych szokujących przykładów dawnej działalności naszego eksperta. Dlaczego więc opozycjoniści szczęśliwie nie trafili do gabinetu posła Mularczyka i w ogóle dlaczego wzgardzili wszystkimi politykami PiSu, szepcząc tylko do ucha Czumy, trudno odgadnąć. Fakt, faktem, że przez wiele miesięcy sprawa szczęśliwe nie docierała do żadnych mediów.
Choć może właśnie nieszczęśliwie i wszystko miało wypłynąć za parę tygodni, gdy przesłuchiwani będą coraz to ciekawsi świadkowie?
Uparty centrolewicowiec, niedogmatyczny liberał i gospodarczy i obyczajowy, skłaniający się raczej ku agnostycyzmowi, fan F.C. Barcelony choć nick upamiętnia Ferenca Puskasa gracza Realu Madryt email:
gamaj@onet.eu
About Ferenc Puskas: I was with (Bobby) Charlton, (Denis) Law and Puskás, we were coaching in a football academy in Australia. The youngsters we were coaching did not respect him including making fun of his weight and age...We decided to let the guys challenge a coach to hit the crossbar 10 times in a row, obviously they picked the old fat one. Law asked the kids how many they thought the old fat coach would get out of ten. Most said less than five. Best said ten. The old fat coach stepped up and hit nine in a row. For the tenth shot he scooped the ball in the air, bounced it off both shoulders and his head, then flicked it over with his heel and cannoned the ball off the crossbar on the volley. They all stood in silence then one kid asked who he was, I replied, "To you, his name is Mr. Puskás". George Best
His chosen comrades thought at school He must grow a famous man; He thought the same and lived by rule, All his twenties crammed with toil; 'What then?' sang Plato's ghost. 'What then?' Everything he wrote was read, After certain years he won Sufficient money for his need, Friends that have been friends indeed; 'What then?' sang Plato's ghost. 'What then?' All his happier dreams came true - A small old house, wife, daughter, son, Grounds where plum and cabbage grew, poets and Wits about him drew; 'What then.?' sang Plato's ghost. 'What then?' The work is done,' grown old he thought, 'According to my boyish plan; Let the fools rage, I swerved in naught, Something to perfection brought'; But louder sang that ghost, 'What then?' “What then”” William Butler Yeats
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka