0 obserwujących
9 notek
28k odsłon
6226 odsłon

Jak przebiega windykacja długu?

Wykop Skomentuj23

Dzisiaj chcielibyśmy Wam wyjaśnić jak wygląda proces windykacyjny krok po kroku. Zaczyna się od niemiłego zdarzenia, jakim jest popadanie w długi. Niezapłacona faktura, odkładana w nieskończoność, w końcu sprawia, że zgłasza się do nas firma windykacyjna.

To jeszcze nie koniec świata. Warto podjąć rozmowy z firmą windykacyjną, z którą możemy osiągnąć porozumienie. Mamy szansę na rozłożenie długu na raty, a nawet na umorzenie części zadłużenia. Bywa jednak, że na tym etapie kontaktu negocjatorzy z firmy windykacyjnej spotykają się z niechęcią do podjęcia współpracy ze strony dłużnika. Długotrwały opór nie wróży niczego dobrego. Firma windykacyjna stara się przez jakiś czas porozumieć z dłużnikiem, przedstawić mu atrakcyjne, optymalne rozwiązania. Może np. rozłożyć dług na raty, dostosować je do indywidualnej sytuacji zadłużonego. Ale takie próby porozumienia nie trwają w nieskończoność.

Jeśli nie skorzystamy z szansy na porozumienie na tym etapie, który jest nazywany windykacją polubowną, czeka nas etap windykacji sądowej. Warto na marginesie zaznaczyć, że przedawnienie nie oznacza, że przestajemy być dłużnikami. Przecież ktoś, komu jesteśmy winni pieniądze, nie ma wpływu na przedawnienie i prawdopodobnie chciałby swoje środki odzyskać mimo upływu czasu…

Postępowanie sądowe doprowadza zwykle do wydania tytułu egzekucyjnego, a następnie klauzuli wykonalności, która jest podstawą do skierowania sprawy do komornika. Dodatkowo, dłużnik może być obciążony kosztami postępowania sądowego. Dużym minusem braku reakcji na kontakt ze strony firmy windykacyjnej, może być także wpisanie dłużnika na czarne listy w Biurach Informacji Gospodarczej, co może utrudnić życie, uniemożliwiając np. zaciąganie kredytów.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia z firmą windykacyjną, sprawa przechodzi więc do komornika. Komornicy zwykle ściągają należne środki z rachunku bankowego. Często zdarza się także, że zajmują samochody, maszyny, inne wartościowe przedmioty, a nawet nieruchomości. Bywa to bardzo nieprzyjemne, a koszty operacji są zwykle wyższe, bo praca komornika, który nie ma już nic wspólnego z firma windykacyjną, kosztuje. 

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji w postaci windykacji sądowej i egzekucji komorniczej, naprawdę warto dogadać się z firmą windykacyjną.

 

 

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale