0 obserwujących
9 notek
28k odsłon
3112 odsłon

Jak bankrutowali Walt Disney, Diego Maradona i Donald Trump

Wykop Skomentuj2

Walt Disney zbankrutował, ale dzięki temu trafił do Hollywood, Diego Maradona nie płacił podatków, za co mu zabrano m.in. diamentowe kolczyki, a amerykański miliarder Donald Trump czterokrotnie bankrutował i mimo to pozostawał miliarderem.

Walt Disneyto legendarny amerykański twórca filmów animowanych. Jednak nie od razu doszedł do wielkiego sukcesu i sławy. W 1922 roku w Kansas City wraz z kolegą założył swoje pierwsze studio filmowe Laugh-O-Gram. Kupili używaną kamerę i zaczęli tworzyć krótkie filmy reklamowe i animowane. Trafili jednak na firmę dystrybutorską, która zbankrutowała i zamiast obiecanych 11 tys. dolarów wsparcia, przekazała firmie Disneya jedynie 100 dolarów. W konsekwencji, pierwsze studio Disneya samo musiało splajtować. To właśnie wtedy Disney przeniósł się do Hollywood, gdzie czekała go niebywała kariera. Co ciekawe, 10 lat później, kiedy Disneyjuż odbił się od dna, spłacił wierzycielom długi z okresu pierwszego studia, pomimo tego, że zostały one umorzone w procesie bankructwa.Ostatecznie Disney stworzył jedną z największych filmowych firm producenckich na świecie. Przy okazji warto sprostować legendę, dotyczącą zamrożenia ciała Disneya. Legenda głosi, że Disney ma być odmrożony, gdy tylko pozwoli na to technologia. Tymczasem prawda jest taka, że jego ciało zostało po śmierci skremowane.

Znany piłkarz Diego Maradona nie płacił podatków włoskiemu fiskusowi. Skończyło się to długiem na poziomie 39 milionów euro. Podatki miały być płacone w latach 1984-91, w czasie, kiedy Maradona grał w klubie SSC Napoli. Tymczasem słynny piłkarz uważał, że to klub powinien za niego płacić podatki. W 2013 r. przedstawiciele fiskusa odwiedzili Maradonę w jego hotelowym pokoju w Mediolanie i przekazali decyzjęo zamrożeniu jego środków finansowych na poczet długu. Co ciekawe, podczas wcześniejszych wizyt Maradony we Włoszech, policja podatkowa zarekwirowała mu dwa zegarki Rolex oraz trzy diamentowe kolczyki. Maradona ma antyamerykańskie poglądy, wspierał Fidela Castro i wytatuował sobie na ramieniu podobiznę Che Guevary.

Z kolei amerykański miliarder Donald Trumpzarabiający krocie na hotelach i kasynach, czterokrotnie ogłaszał bankructwo, co nie przeszkodziło mu w utrzymaniu majątku liczącego miliardy. Sekret tkwi w tym, że Trump ogłaszał bankructwo swoich firm (z paragrafu 11), bez odpowiedzialności osobistym majątkiem, na co pozwala amerykańskie prawo. W jednym z przypadków zbankrutowało kasyno należące do Trumpa, z powodu długów w wysokości około miliarda dolarów. Jego firma podniosła się szybko z kłopotów, jednak po kilku latach znów zbankrutowała, tym razem z powodu długu wynoszącego 2 mld dolarów. Paragraf 11 spotkał się z zarzutem, że chroni miliarderów, którzy w przypadku bankructwa wynajmują księgowych do przegrupowania biznesu, gdy tymczasem zwykli obywatele popadają w poważne kłopoty w wyniku bankructwa związanego np. z nagłym załamaniem dochodów.

Na koniec warto wrócić do historii Disneya, aby podkreślić, że także po bankructwie można się podnieść i odnieść niebywały sukces. Warto również docenić Disneya za to, że poczuwał się do spłaty długów, których zgodnie z prawem nie musiał już spłacać.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale