0 obserwujących
21 notek
16k odsłon
  537   0

Pomoc dla Pogoni Lwów czyli pozytywne oblicze futbolu.

Mecz juniorów SMS z Pogonią Lwów, 2 kwietnia 2011 roku.
Mecz juniorów SMS z Pogonią Lwów, 2 kwietnia 2011 roku.

W listopadzie 2009 roku, pomiędzy Szkołą Mistrzostwa Sportowego im. J. Kałuży i H. Reymana w Krakowie a Lwowskim Klubem Sportowym „Pogoń Lwów” rozpoczęła się współpraca...

W tym miejscu wypada przypomnieć, że Pogoń Lwów to klub, który można śmiało nazwać starszą siostrą Cracovii i Wisły Kraków. Założona w 1904 roku, we Lwowie Pogoń, będąca wielokrotnym mistrzem Polski w okresie międzywojennym to legenda nie tylko galicyjskiego, ale też całego polskiego futbolu. W 1938 r. Związek Polskich Związków Sportowych nadał Pogoni Lwów tytuł "najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce". Natomiast "SMS", to szkoła pod patronatem dwóch sławnych piłkarzy Cracovii i Wisły, której uczniami są w dużej części zawodnicy obu tych krakowskich drużyn. W każdym roczniku jedną klasę stanowią zawodnicy Cracovii, jedną Wisły Kraków i jedną piłkarze innych klubów. W szkole realizujemy pełny program gimnazjum i liceum i jednocześnie przygotowujemy do profesjonalnego uprawiania zawodu piłkarza. To tu uczyli się i zdawali maturę bracia Brożkowie, Kuba Błaszczykowski czy Adam Kokoszka.
 
 
Znamy się od 2 lat.
Kontakty pomiędzy SMS, a świeżo reaktywowaną Pogonią zapoczątkowano już w 2009 roku. W organizowanym przez szkołę Międzynarodowym Turnieju Niepodległości, wziął honorowy udział przedstawiciel Pogoni – Witalij Marchewka. W marcu 2010 r. Szkoła zorganizowała wyjazd młodzieży z krakowskich klubów sportowych, na Kresy. W trakcie wizyty rozegrany został towarzyski mecz z Pogonią Lwów. Spotkanie z przedwojennym pięciokrotnym mistrzem Polski, którym była założona w 1904 roku Pogoń, zakończyło się zwycięstwem SMS Kraków 7:4.
 
Jedziemy z pomocą.
Gdy miesiąc temu dotarł do nas dramatyczna prośba lwowiaków o pomoc postanowiliśmy działać. Reaktywowana przez grupę mieszkających na Ukrainie Polaków – Pogoń, potrzebuje dziś naszego wsparcia. Młodzi Polacy awansowali do Wyższej Ligi Obwodu Lwowskiego. Jednak, aby wziąć udział w rozpoczynających się rozgrywkach, Klub potrzebuje finansowego wsparcia. Zaapelowaliśmy za pośrednictwem Dziennika Polskiego o pomoc dla nich i …pojechaliśmy do Lwowa aby ich osobiście wesprzeć. 2 kwietnia rozegraliśmy z juniorami Pogoni Lwów mecz rewanżowy. Tym razem spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1 dla Pogoni – jak widać, pomimo kłopotów, lwowiakom woli walki nie brakowało.
 
 
Pomoc nadchodzi z różnych stron.
Pogoń Lwów to jedyny klub, który nie żywi u nikogo negatywnych emocji. Może dlatego tak wiele środowisk pospieszyło lwowiakom z pomocą. Nowym strategicznym sponsorem drużyny została spółka PKP Cargo, a 27 kwietnia, dokładnie 103 lata i 1 dzień po pierwszym spotkaniu obu drużyn, Cracovia zagrały mecz z lwowską drużyną. W atmosferze wielkiej życzliwości ze strony wszystkich kibiców, drużyna Cracovii, w której grało wielu naszych absolwentów i maturzystów wygrała 4:2
 
 
 
Piszę o tym, bo ta praktyczna nauka patriotyzmu, serdeczności i solidarności pomiędzy Polakami pokazuje że sport jest wspaniałym narzędziem do budowania dobrych międzyludzkich relacji. Pragnę też przypomnieć słowa naszego wielkiego, błogosławionego, rodaka - Jana Pawła II, które widnieją na szkolnym sztandarze: "Sport to najlepsza droga do pokonania granic".
 
Mirosław Gilarski
dyrektor „SMS”
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale