179 obserwujących
1253 notki
1629k odsłon
7662 odsłony

Święto Niepodległości Polski w tym roku

Wykop Skomentuj186

Przeglądam doniesienia na temat zaplanowanego na 11-12 listopada szczytu klimatycznego w Warszawie i przyjmuję ten fakt do wiadomości, nie wdając się w dyskusje kto wpadł na ten pomysł i dlaczego. Prędzej czy później okaże się czy wybór daty był zbiegiem okoliczności, czy starannie przemyślanym działaniem kancelarii premiera bądź urzędującego prezydenta. W sumie jest to w tej chwili sprawa drugorzędna.

Sprawą pierwszorzędną pozostaje organizacja tegorocznych obchodów święta niepodległości, gdyż jest więcej niż pewne, że organizatorzy występując na miesiąc przed uroczystością o pozwolenie na Marsz Niepodległości w Warszawie zostaną odprawieni z kwitkiem. W wyniku odmowy rozpęta się wielka awantura non stop nagłaśniana przez media, która będzie trwała cały miesiąc, aż do 11 listopada, kiedy to co bardziej krewcy patrioci ruszą do walki z siłami porządkowym w pełnej gotowości bojowej również ze względu na trwający szczyt klimatyczny. Na to właśnie liczy rządząca w Polsce ekipa i jej poplecznicy.

Sądzę, jestem absolutnie przekonany, że nie można dać im tej satysfakcji i trzeba zawczasu coś sensownego wymyślić i zaproponować. Już wczoraj, jak tylko przeczytałem o tej zbieżności terminów spontanicznie przyszło mi do głowy, aby Marsz Niepodległości zorganizować w tym roku poza Warszawą. W pierwszej kolejności przyszedł mi do głowy Kraków, ale równie dobrze mógłby to być Poznań, miejsc naznaczonych historią w naszym kraju nie brakuje. Może Gdynia, gdzie jak czytam w listopadzie ma być odsłonięty pomnik marszałka, albo centralnie położone Kielce. Trzeba wspólnie się nad wyborem miejsca zastanowić, mamy jeszcze czas.

Nie ma tego złego co na dobre wyjść nie może i z tego wszystkiego powstanie i utrwali się rytuał wędrującego po kraju Marszu Niepodległości, o którego organizację będą co roku konkurowały miasta w Polsce.

Dziękuję za uwagę.

 

PS - po kilku godzianch nieobecności dodam:

Oczywiście zdecydowanie wolałbym aby tradycyjnie Marsz Niepodległości odbył się w Warszawie. Tyle, że sami "wicie rozumiecie" może się to okazać niemożliwym do zrealizowania właśnie z powodu szczytu klimatycznego ONZ, jaki równolegle będzie miał miejsce w stolicy Polski. Na szczyt przyjedzie cała masa ważniaków z całego świata i w związku z tym zostaną zaostrzone przepisy bezpieczeństwa na maxa, gdyż oprócz zaproszonych gości pojawią się również goście niezaproszeni, czyli antyglobaliści i różne inne lewactwo anty. Wystarczy zrobić kwerendę w internecie i odnaleźć migawki z poprzednich szczytów, aby przewidzieć, że w stolicy może dojść do starć z policją.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę minister Sienkiewicz i jestem pewien, że podejmie wszelkie możliwe środki prewencyjne aby temu zapobiec, czyli w pierwszej kolejności zostanie wprowadzony zakaz wszelkich manifestacji w dniach 11 i 12 listopada w Warszawie. Następnie wprowadzone zostaną blokady policyjne na ulicach w celu zapewnienia bezpieczeństwa przybyłym na szczyt delegacjom, a nawet zostną wyłączone z ruchu niektóre arterie komunikacyjne w mieście itp. Tak to widzę i sądzę, że taki właśnie scenariusz jest do przewidzenia.

W tej sytuacji istnieją dla nas tylko dwa wyjścia:

- albo uniesieni oburzeniem piętnujemy bezczelną prowokację władz i podejmujemy desperackie próby zorganizowania za wszelką cenę Marszu Niepodległości w stolicy, co oczywiście kończy się jatką nagłaśnianą przez posłuszne władzy media, oskarżeniami o faszyzm itp - przecież to znacie i pamiętacie 

- albo traktujemy prowokatorów z góry i organizujemy wielki Marsz Niepodległości w Poznaniu, w Krakowie czy w innym starannie wybranym mieście, czemu nie

Przyjmuję wszelką krytykę, może istotnie demonizuję, ale nalegam aby również taką ewentualność przewidzieć, a nawet starannie przygotować i mieć w zanadrzu, gdy nagle pojawi się zakaz wszelkich zgromadzeń w Warszawie w dniach 11 i 12 listopada.

Wykop Skomentuj186
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura