23 obserwujących
693 notki
918k odsłon
933 odsłony

Szczepionka powodująca narkolepsję - dziwne powiązania Billa Gatesa z Microsoft

Kolaż: Romuald Kałwa
Kolaż: Romuald Kałwa
Wykop Skomentuj9

Artykuł udowadnia czarno na białym podejrzane kontaktach Billa Gatesa z firmą produkującą szkodliwą szczepionkę przeciwko świńskiej grypie.

Na narkolepsję – zaburzenie neurologiczne związane z dysfunkcją mózgu i powodujące niekontrolowaną senność, a w konsekwencji także otyłość – cierpi na całym świecie około 3 mln osób: od 135 000 do 200 000 w Stanach Zjednoczonych (choć zdiagnozowano nie więcej niż 50 000 osób). Narkolepsja występuje z powodu utraty populacji komórek (neuronów) wydzielających hipokretynę w podwzgórzu mózgu.

Źródło: https://www.verywellhealth.com/world-narcolepsy-day-4707918 

To, co najciekawsze, wprost sensacyjne, znajduje się na końcu poniższego artykułu. 

Tymczasem:  

Spore zdziwienie może budzić zachorowalność na narkolepsję w różnych krajach. Szacunkowy zakres częstotliwości na narkolepsję od 0,2 na 100 000 w Izraelu do aż 600 na 100 000 mieszkańców Japonii (anglojęzyczna Wikipedia).   

Okazuje się, że wzrost zachorowań na narkolepsję wynikał ze stosowania nieodpowiednich szczepionek:  

„Europejska Agencja Leków zaleca ograniczenie stosowania szczepionki Pandemrix”. Współczynnik korzyści do ryzyka dla szczepionki Pandemrix pozostaje pozytywny –   

Komunikat jest tłumaczeniem notatki prasowej Europejskiej Agencji Leków z dnia 21 lipca 2011 r. 

(...) 

Wyniki wskazują, że częstość występowania narkolepsji z lub bez katapleksji (nagłej utraty napięcia mięśniowego) w grupie zaszczepionych dzieci i młodzieży, w porównaniu z grupą nie poddaną szczepieniu była 6 do 13 razy większa, co oznacza występowanie dodatkowych 3-7 przypadków narkolepsji na 100 000 szczepionych osób. Nie stwierdzono zwiększonego ryzyka wystąpienia narkolepsji u dorosłych (osób powyżej 20 roku życia). 

Źródło: http://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Pandemrix_korekta_3.pdf 

„Szczepionka przeciwko świńskiej grypie zwiększa ryzyko narkolepsji” czytamy na portalu Medonet w artykule opublikowanym w 2013 roku:

Szczepionka przeciwko świńskiej grypie H1N1 z 2009 r. tak jak wcześniej podejrzewano mogła jednak wywoływać u dzieci narkolepsję, chorobę powodująca nadmierną senność i napady snu w ciągu dnia – informuje w najnowszym wydaniu British Medical Journal.  

BMJ powołuje się na najnowsze badania brytyjskich specjalistów. Przeanalizowano przypadki 245 dzieci w Wielkiej Brytanii, spośród których u 75 stwierdzono narkolepsję po 2008 r. Jedenaścioro z tych dzieci otrzymało szczepionkę przeciwko świńskiej grypie zawierającej tzw. adjuwant o symbolu AS03, czyli substancję chemiczną wzmacniającą jej działanie.  

Reuters wcześniej informował, że podobne zachorowania wśród dzieci i nastolatków zgłaszają także inne kraje, takie jak Norwegia, Finlandia, Francja oraz Irlandia.  

Prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy powiedziała PAP, że w Polsce nie mama takiego problemu, ponieważ szczepionka przeciwko świńskiej grypie z 2009 r. nie była w naszym kraju w ogóle stosowana. Nasze ministerstwo zdrowia nie zdecydowało się na zakup tego preparatu m.in. właśnie z obawy, że nie został on dostatecznie przebadany.  

Według BMJ, preparat może zwiększać ryzyko narkolepsji aż 14-krotnie.  

Źródło:   

https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,szczepionka-przeciwko-swinskiej-grypie-zwieksza-ryzyko-narkolepsji,artykul,1678054.html 

„Narkolepsja i szczepienie przeciwko grypie pandemicznej” – artykuł tłumaczony przez dr n. med. Dariusza Stencela opublikowany w styczniu 2020 roku:

(...) W Europie najczęściej stosowano szczepionkę Pandemrix. Europejska Agencja Leków (EMA) oszacowała, że w krajach UE do 8 sierpnia 2010 roku zaszczepiono co najmniej 38,6 miliona ludzi, w tym ponad 30,5 miliona preparatem Pandemrix, ponad 560 000 – preparatem Celvapan, a ponad 6,5 miliona – preparatem Focetria.  

W sezonie 2009/2010 preparat Pandemrix w kampaniach szczepień przeciwko grypie pandemicznej stosowały takie kraje UE, jak: Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Szwecja oraz Wielka Brytania. Jednak wielkość dawki szczepionki per capita była bardzo zróżnicowana. Stwierdzono także istotne różnice w zakresie wieku w populacjach objętych szczepieniem, przy czym największy odsetek zaszczepionych dzieci i młodzieży odnotowano w Finlandii, Irlandii, Norwegii i Szwecji.  

Pandemrix zawierał zalecane przez WHO antygeny szczepu wirusa grypy spokrewnionego ze szczepem A/California/7/2009 (H1N1) – X-179A, adiuwant AS03 – substancję immunostymulującą złożoną z α-tokoferolu (witaminy E) i skwalenu – oraz tiomersal, który jest często stosowanym konserwantem. Szczepionkę wyprodukowano w zakładach GSK w Dreźnie. Bardzo podobny preparat – Arepanrix, który znalazł powszechne zastosowanie w Kanadzie, firma GSK wyprodukowała w Quebecu. Procesy produkcyjne obu szczepionek były podobne, ale nie identyczne. W Quebecu najpierw inaktywowano wirusa grypy promieniowaniem ultrafioletowym oraz formaldehydem, a następnie oczyszczano i rozszczepiano jego strukturę za pomocą deoksycholanu. Natomiast w Dreźnie na początku zagęszczano i oczyszczano wirusa metodą wirowania w roztworze sacharozy o ciągłym gradiencie stężeń. Roztwór ten zawierał także detergent, którego zadaniem było rozszczepienie cząsteczki wirusa. Dopiero w kolejnym etapie oczyszczano wiriony przez diafiltrację, a następnie inaktywowano deoksycholanem i formaldehydem (źródło: GSK, 2014).  

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie