20 obserwujących
582 notki
773k odsłony
13975 odsłon

Papież Franciszek znowu narozrabiał: obraził Jana Pawła II i zdradził księży w Chinach

Fot. zagraniczna domena publiczna
Fot. zagraniczna domena publiczna
Wykop Skomentuj48

Myślałem, że zamilkł, bo ktoś mu wreszcie przetłumaczył, że nie wypada mieszać ideologii komunistycznej z doktryną kościoła Katolickiego. Niestety, tak jak ciągnie wilka do lasu, tak papieża Franciszka do czerwonych sztandarów.  

27 października Katolicka Agencja Informacyjna doniosła, że papież nie rozumie Chin:

„Papież Franciszek nie zna i nie rozumie Chin – stwierdził biskup-senior Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun w obszernym artykule nt. stosunków watykańsko-chińskich na łamach amerykańskiego dziennika „New York Times” z 24 października. 

(...)

86-letni kardynał nawiązał „do zawarcia we wrześniu przez Watykan tymczasowego porozumienia z rządem chińskim w sprawie mianowania tam biskupów katolickich, zaznaczył, że zwolennicy tego dokumentu utrzymują, że w końcu przynosi on jedność po długotrwałym podziale między Kościołem podziemnym, lojalnym wobec papieża a Kościołem oficjalnym, zatwierdzonym przez władze oraz że rząd chiński po raz pierwszy uznał władzę papieża. „W rzeczywistości układ ten jest największym krokiem na drodze do unicestwienia prawdziwego Kościoła w Chinach” – przekonany kardynał.

Jego zdaniem papież Argentyńczyk zdaje się nie rozumieć komunistów. „On jest bardzo duszpasterski i pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie historycznie rządy wojskowe i bogacze wspólnie uciskali biedaków. A kto podejmował się obrony biednych? Komuniści. Robili to też niektórzy jezuici i nawet rząd nazywał ich komunistami” – napisał purpurat. Wyraził przekonanie, że Franciszek może żywić naturalną sympatię do komunistów, bo byli oni prześladowani. Nie wiedział o nich jako o prześladowcach wtedy, gdy sprawują oni władzę, jak to się dzieje w Chinach.

(...)

Kościół oficjalny jest kontrolowany przez tzw. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich i konferencję biskupią, a obie te organizacje działają pod nadzorem partii.

Kardynał przypomniał, że w latach 1985-2002 prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów był kard. Jozef Tomko, który jako Słowak rozumiał komunizm i „był mądry”. Za jedyny legalny Kościół uznawał on tylko struktury podziemne, ale rozumiał, że także w Kościele oficjalnym jest wielu dobrych ludzi, jak np. biskup diecezji Xian, który w owym czasie był wiceprzewodniczącym episkopatu, lub biskup Szanghaju Jin Luxian, jezuita, znakomity językoznawca, internowany w latach pięćdziesiątych. 

(...)

Odnosząc się do obecnego następcy św. Piotra, „z natury optymistycznego wobec komunizmu”, purpurat zauważył, że do tego optymizmu zachęcają go cynicy z jego otoczenia. A komisja ds. Kościoła w Chinach już się nie zbiera, nawet jeśli oficjalnie jej nie rozwiązano – ubolewał kard. Zen, który był jej członkiem.

(...)

Nawiązując do faktu, że Franciszek, podobnie jak kilku jego poprzedników z Janem Pawłem II na czele, chciałby udać się do Chin, kardynał zapytał retorycznie, co dała Kościołowi na Kubie wizyta papieża w tym kraju w 2015. „Czy nawrócił braci Castro?” – dodał ironicznie.

Zdaniem kard. Zena wierni w Chinach bardzo cierpią i są pod coraz większym naciskiem ze strony władz. Na początku br. rząd wprowadził nowe regulacje, jeszcze bardziej ograniczające wolność religijną. W tym kontekście zapytał, kto wybrał dwóch biskupów chińskich, którzy po raz pierwszy mogli wziąć udział w Synodzie Biskupów. Zwrócił uwagę, że obaj są znani z bliskich powiązań z rządem, a ich obecność w Rzymie „była zniewagą dla dobrych biskupów w Chinach.

Były pasterz Hongkongu podkreślił, że wobec faktu, że Kościół oficjalny liczy ok. 70 biskupów, a podziemny niespełna 30, władze mogą dziś powiedzieć Watykanowi: wy uznajecie „naszych”, a my uznamy „waszych” 30. „To brzmi jak dobra transakcja handlowa” – stwierdził z goryczą sędziwy purpurat”. 

(...)

Źródło: https://ekai.pl/kardynal-z-hongkongu-papiez-nie-rozumie-chin/


Newsweek z satysfakcją 9 lutego 2019 r. napisał:

„Papież Franciszek podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu zasugerował, że Jan Paweł II wiedział o nadużyciach seksualnych i ekonomicznych w kontemplacyjnym zakonie sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji. Dowody miał mu pokazać Joseph Ratzinger, papież Polak - według słów Franciszka - nakazał mu jednak odłożenie sprawy do archiwum”.

Źródło:  https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-kazal-ratzingerowi-zatuszowac-sprawe-naduzyc/x0q178g

Sprawa miała dotyczyć seksualnego wykorzystywania zakonnic w zakonie kontemplacyjnym sióstr ze wspólnoty św. Jana we Francji, a papież Franciszek mówi to wracając ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Zabi. Warto pamiętać, że o zarzutach wobec zmarłego w 2006 r. Marie-Dominique'a Philippe'a pisał „Gość Niedzielny” już w 2013 r.


Tymczasem eKAI donosi:

„Papież Franciszek postanowił znieść ekskomunikę i zaakceptować siedmiu biskupów katolickich wyznaczonych przez rząd chiński – podaje Wall Street Journal. Powołuje się przy tym na osobę znającą stan rokowań między Stolicą Apostolską a rządem ChRL. Rzecznik Watykanu odmówił komentarza w tej sprawie”.

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo