22 obserwujących
653 notki
879k odsłon
1107 odsłon

Koncert muzyki żydowskiej w białostockim kościele. Policja wyprowadziła wiernych

Wykop Skomentuj26

Doszło do skandalu: 16 czerwca 2019 r. w Bazylice Św. Rocha w Białymstoku odbył się koncert organowej muzyki żydowskiej Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk. Kościół został wynajęty z polecenia arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

“My, parafianie kościoła p.w. św. Rocha – Bazyliki Mniejszej, wyrażamy głęboki sprzeciw i wielkie oburzenie w związku z urządzaniem koncertów muzyki żydowskiej w naszej świątyni przez ambasadę Izraela w Warszawie”.

Wierni powołują się na specjalną instrukcję „Lex Romae datur” – „Instrukcja Kongregacji Kultu Bożego, 1987. I. Muzyka w kościołach poza obrzędami liturgicznymi”, która wyraźnie zakazuje w kościołach koncertów nawet muzyki poważnej i ludowej nie związanej z katolickim obrzędem, a co dopiero mówić o koncercie związanym z inną religią.

Do zakłócających koncert wiernych zostali wezwani policjanci: kilka radiowozów i kilkunastu uzbrojonych funkcjonariuszy – jak donoszą białostockie media. Były to cztery śpiewające osoby. Jeden z zatrzymanych to Piotr Żakowicz, niegdyś jeden z najbogatszych Polaków i znana osobistość w Białymstoku. Został zakuty w kajdanki i odwieziony na komisariat.

W sieci pojawiają się głosy, że koncert to nic złego. Igor Lendorf (wcześniej Igor Dzierzęcki) z białostockiej „Gazety Wyborczej”, przeciwnik ekshumacji, człowiek, który każe „nie tykać Jedwabnego”, komentuje:

- A to Polska właśnie... (wierzch jest z pychy, podszewka ze złości, a wszystko zszyte nićmi smutku...) (…) I jeszcze jedno pytanie... czy GDYBY w Jerozolimie odbywały się doroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej i GDYBY w ich ramach w synagodze miał odbyć się koncert chorału gregoriańskiego, a miejscowi wierni napisaliby list, że im się to nie podoba, to wywołałoby podobne reakcje jak powyżej?

- Tak z ciekawości zapytam, czy była Pani na koncercie Ave Maria w jakiejkolwiek synagodze? – odpowiada publicyście i innej komentującej internauta Bartek.

Warto przytoczyć, że podczas odbywającego się festiwalu „Gaude Mater” w Częstochowie w 2018 r., koncerty muzyki protestanckiej (poza muzyką prawosławną, ale wciąż katolicką) odbywały się poza murami kościołów: http://gaudemater.pl/festiwal2018/

Poniżej fragment instrukcji „Lex Romae datur”:

W niespokojnym i pełnym zgiełku społeczeństwie, zwłaszcza w wielkich miastach, kościoły są również miejscem, gdzie w ciszy i modlitwie ludzie znajdują duchowe uspokojenie lub światło wiary.

Jednakże dzieje się tak tylko wtedy, gdy kościoły zachowują swoją tożsamość. Wykorzystanie kościołów do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem zagraża właściwej im funkcji znaku chrześcijańskiej tajemnicy, wyrządzając mniej lub bardziej poważną szkodę pedagogii wiary i wrażliwości ludu Bożego. Jak bowiem mówi Pan: „Mój dom będzie domem modlitwy” (Łk 19,46). 

Źródła informacji: media internetowe


Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo