Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
134 obserwujących
1641 notek
2085k odsłon
  661   0

Księżyc

        Prowadziłem kiedyś na moim blogu cykl z zagadkami. To się nie przyjęło. Ci, którzy to lubili, odeszli, nie domagali się więcej. Ci, którzy tego nie lubili, deprecjonowali to, wyszydzali, wyśmiewali, przysrywali - ale też odeszli. Zostałem sam. Jak ten Maleńczuk, który tylko siebie kocha.

        No to w ramach kontynuacji cyklu, którego nikt nie lubi, nikt nie czyta, zadaje zagadkę. Zostałem sam i sam sobie odpowiem - ale jutro.

        Zagadka jest geograficzna. Podobna do tej: Gdzie jest wschód? Gdzie jest zachód?

        Zagadkę bardzo łatwo sformułować: Siedzisz sobie na Księżycu. Jaki obserwujesz ruch Ziemi? Jaki obserwujesz ruch Słońca?

        Gdy siedzę na Ziemi, to i Słońce, i Księżyc, mają wschód i zachód. Ale czy to samo ma Ziemia i Słońce na Księżycu?

        Są aplikacje na smartfona, które w zależności od miejsca na Ziemi, w którym się znajdujemy, na podstawie współrzędnych geograficznych, wyświetlą czas wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca - wyświetlają też kąt, azymut, kurs, ale tego nikt nie rozumie. To ważne, bo bardzo wpływa na nasze życie - Słońce ze względu na widoczność, a Księżyc ze względu na pływy. Ważne, że się zaczynają i kończą, a nie ważne skąd i gdzie. A to dlaczego to już kompletna abstrakcja!

        Bardzo proszę, byście odpowiedzieli na moją zagadkę trzy etapowo: najpierw intuicyjnie, tak na szybko: jak widzicie niebo na Księżycu? Jak Wam się Ziemia i Słońce przemieszczają? Potem opiszcie to po przemyśleniu i obliczeniu. A potem po sprawdzeniu w Internecie.

        A potem zainteresujcie się tym, by zobaczyć niebo, gdy siedzicie na wszystkich planetach i księżycach Układu Słonecznego. Jak by wyglądała astrologia widziana z Marsa, IO, Wenus, Europy? Czy ktoś kiedyś opisał te epicykle? Zauważył, jak wpływają na charakter tych, którzy tam się urodzili?

--------------------------

Taternicy - zagadka <- poprzednia zagadka

następna zagadka -> Parowóz zagadka

--------------------------

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Błędne tłumaczenie Dekalogu <- poprzednia notka  

następna notka -> Naciski

Tagi: #gps65, #Zagadki, #Astrologia, #Księżyc, #Planety, #Astronomia, #Nauka

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie