Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1734 notki
2193k odsłony
  1515   0

Parowóz zagadka

       Pandemia to dużo szkód, ale są też pozytywy - wykazała, że publiczna szkoła jest zbędna. Materiały edukacyjne, które można znaleźć w Sieci, mają wielokroć wyższy poziom, niż to, co potrafią zrobić polscy nauczyciele. Więcej można się nauczyć na YouTube, niż w szkole. Teraz zrozumie to większość rodziców.

       Napisałem niedawno notkę o tym, jak powinno wyglądać nowoczesne wychowanie - cytuję kluczowy fragment: nowoczesne wychowanie powinno polegać na ciągłym zadawaniu dziecku zagadek.

       W związku z tym umieszczam na blogu materiał edukacyjny. Proponuję każdemu czytelnikowi, który ma dziecko w wieku gimnazjalnym, by mu zadał następującą zagadkę:

       Jest parowóz z maksymalną pojemnością paliwa wynoszącą 500 kg węgla. Ten parowóz zużywa 1 kg węgla na 1 km jazdy niezależnie od prędkości, z jaką jedzie. To jest taki parowóz matematyczny, czyli fantastyczny - używa tylko węgla. Gdy mu zabraknie węgla, to się zatrzymuje w miejscu, nie ma żadnej drogi hamowania. Ten parowóz jest obecnie w mieście A, z którego prowadzą tylko jedne tory długości 600 km do miasta B. Tory są idealnie w linii prostej i idealnie w poziomie, nie ma żadnych wzniesień czy dołków. A i B są na tej samej wysokości. Węgiel jest dostępny tylko w mieście A, ale jest go dowolnie dużo. Nie ma innych dróg, pojazdów, torów, nikt inny węgla nie dowozi. Czy ten parowóz może dojechać po tych torach z A do B? Jeśli tak, to w jaki sposób?

       Jak już Wam dziecko rozwiąże tę zagadkę, to mam następne pytania dla rodziców. Ile węgla spali ten parowóz, jadąc z A do B? Ile musi spalić minimalnie węgla? Czy gdy B jest w odległości 800 km od A, to istnieje sposób, by parowóz tę drogę przebył? Proszę podać ten sposób. Ile najmniej spali węgla ten parowóz, by przejechać te 800 km? Proszę udowodnić, że mniej się nie da. Na jaką maksymalną odległość może dojechać ten parowóz?

--------------------------

Księżyc <- poprzednia zagadka

następna zagadka -> Dwa jajka

--------------------------

Grzegorz GPS Świderski

PS. Więcej notek z zagadkami:

Statystyki Niedzieli Wielkanocnej <- poprzednia notka 

następna notka -> Piekło kobiet

Tagi: #gps65, #Zagadki

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo