Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
130 obserwujących
1630 notek
2071k odsłon
1108 odsłon

Taternicy - zagadka

Wykop Skomentuj40

       Wznawiam cykl z zagadkami. Na końcu są odnośniki do najciekawszych zagadek, które kiedyś opublikowałem na blogu. Dziś będzie nowa, łatwa.

       Otóż dwaj taternicy wspięli się na pionową skałę o wysokości 100 metrów – tak jak to widać na powyższym zdjęciu. Po drodze użyli tylko dwóch haków - jeden wbili tuż obok niewielkiej półki skalnej równo w połowie skały, czyli na wysokości 50 metrów, a drugi na samej górze, na 100 metrach. Do wspinaczki używali kostek, które górny wspinacz wkładał w szczeliny a dolny taternik zbierał do plecaka. Niestety jak się już wspięli na górę zaczął wiać silny wiatr i padać deszcz - i oba plecaki z całym sprzętem spadły im na dół. Udało im się ocalić tylko mały scyzoryk i jedną linę o długości 75 metrów.

       Ponieważ wiatr nadal wieje, a deszcz ciągle pada, to nie ma możliwości zejść na żywca, bez asekuracji, bo skała jest bardzo śliska - mogą tylko i wyłącznie zjechać na linie. By użyć liny muszą wiązać trwałe, mocne węzły, bo przy schodzeniu może mocno szarpać. Linę przywiązać da się tylko do tych dwóch haków. Co mają zrobić, by bezpiecznie zejść na dół przy użyciu tej jednej 75 metrowej liny?

--------------------------

Zagadka: jak wywołać efekt synergiczny? <- poprzednia zagadka

następna zagadka -> Księżyc

--------------------------

Grzegorz GPS Świderski

PS1. Nie ręczę za to, że w komentarzach poniżej nie będzie rozwiązania zagadki, więc proponuję ją najpierw rozwiązać, a potem przeczytać komentarze i dodać ewentualnie swój.

PS2. Poprzednie zagadki publikowane na moim blogu:

Przepraszanie za cudze winy <- poprzednia notka   

następna notka -> Tolerancja

Tagi: gps65, zagadka, taternicy

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport