Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
130 obserwujących
1630 notek
2072k odsłony
807 odsłon

Dwa jajka

Wykop Skomentuj61

       Ponieważ nowoczesne wychowanie powinno polegać na nieustannym zadawaniu dzieciom zagadek, to przesyłam następną. Więcej zagadek, które rozwiązywaliśmy na moim blogu, jest pod podpisem.

       Otóż mamy jajka, które są zrobione z nieznanego materiału - może to jajka kurze, może ze szkła, może ze stali, albo jeszcze z czegoś innego - ale są pomalowane i tego nie widać. Nie ma możliwości sprawdzenia z czego są te jajka zrobione.

       No i mamy stupiętrowy wieżowiec. Wiemy, że wszystkie jajka mają taką samą wytrzymałość i jeśli jajko zrzucone z jakiegoś piętra wieżowca się stłucze, a z innego nie, to będzie tak samo się działo z wszystkimi jajkami. Należy przeprowadzić eksperyment empiryczny wykrywający najwyższe piętro, z którego należy zrzucić jajko, by się nie stłukło. Gdy to wykryjemy, to będziemy wiedzieć, że wszystkie jajka zrzucone z tego piętra, i każdego niżej, się nie stłuką, ale zrzucone z pięter wyższych się stłuką. Eksperyment ma być taki, by zminimalizować liczbę zrzutów.

       Dla jednego jajka strategia jest prosta: zrzucamy od dołu - z pierwszego, drugiego, trzeciego itd. piętra. Gdy się stłucze na siódmym, to mamy rozwiązanie: szóste. Czyli z szóstego i wszystkich poniżej pięter jajko się nie tłucze, a z wszystkich powyżej się tłucze - więc najwyższe nietłukące to piętro szóste. W optymistycznym przypadku stłucze się na pierwszym piętrze - i wtedy liczba zrzutów to jeden, a rozwiązanie to zero. W pesymistycznym przypadku nigdy się nie stłucze, czyli liczba rzutów to sto, a rozwiązanie to też sto. Dla pesymistycznego przypadku nie da się lepiej, czyli mniej niż sto zrzutów.

       No i teraz właściwa zagadka. Mamy dwa takie jajka. Należy podać strategię, dla której wykryjemy poszukiwane piętro, ale minimalizując liczbę zrzutów w pesymistycznym przypadku. Ile razy musimy zrzucać jajka pojedynczo, gdy mamy dwa do dyspozycji, tak, by dokonać najmniej zrzutów w najbardziej złośliwej sytuacji? Jak już rozwiążecie zadanie dla stu pięter, to podajcie wzór na rozwiązanie, gdy pięter jest N.

--------------------------

Parowóz zagadka <- poprzednia zagadka 

następna zagadka ->

--------------------------

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Czy polityka to rozwiązywanie problemów społecznych? <- poprzednia notka   

następna notka -> Pandemiczne dowcipy

Tagi: #gps65, #zagadkaWykop Skomentuj61
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości