Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
152 obserwujących
1891 notek
2401k odsłon
  479   0

Betelek

Grę zna kilku moich kolegów i koleżanek, ale w innych mutacjach, bo gra ewoluowała - z czasem zmieniałem zasady (ale nie w trakcie gry, tylko po). Gra jest połączeniem skata, brydża, kierek i preferansa – wszystkiego co fajne w tych grach. Bardzo proszę wszystkich, którzy się zainteresują tą grą o przesłanie mi swoich uwag - gra może nadal ewaluować. Ale pomysły zmian są sensowne dopiero, gdy się trochę pogra. Dlatego zachęcam do grania, a w razie wątpliwości co do zasad, proszę mnie pytać.
Podstawy
Gra się 32-ma kartami - talia brydżowa od siódemek. Jest osiem kolejnych kart w kolorze (8 * 4 = 32) i dziesięć lew (10 * 3 = 30 plus dwie pozostające w dublu na stole). Grają trzy osoby. Rozdaje się po dziesięć kart, a dwie zostają na stole (zakryte) - te karty zwie się dublem (albo stolikiem, albo musikiem). Kolejność kolorów jak w brydżu (od najstarszego): bez atu, piki, kiery, kara, trefle. Również kolejność kart jest taka jak w brydżu (od najstarszego): as, król, dama, walet, 10,9,8,7. Gra dzieli się na Licytację i Rozgrywkę - najpierw się licytuje, a potem rozgrywa, tak jak w Brydżu.
Rozgrywka
Gra się w kolor, bez atu lub w gry betelkowate - w zależności od licytacji. Rozgrywka podobna jest do rozgrywki w brydżu, ale nie ma dziadka i są dwie dodatkowe zasady: jest obowiązek przebijania, a jak się nie ma do koloru jest obowiązek dokładania atu. Czyli trzeba zawsze dać starszą kartę w kolorze, a jak się nie ma do koloru, to trzeba przebić atutem. A gdy już jest przebite atutem i nie ma się do koloru, ale ma się mniejszy atut, to trzeba go dołożyć. Do tej pory zasady są takie same jak w preferansie.
Jedynym wyjątkiem od zasad rozgrywki jest betel (wyjaśnienie co to znaczy będzie dalej): wtedy nie ma obowiązku przebijania dla obrońców, ale nadal jest dla rozgrywającego. 
Rodzaje gier do wylicytowania
 1. Jeden w kolor lub bez atu (należy wziąć minimum 6 lew),
 2. Betelek 2 (nie wolno wziąć więcej niż 2 lewy - nie ma atu),
 3. Dwa w kolor lub bez atu (należy wziąć minimum 7 lew),
 4. Betelek 1 (nie więcej niż 1 lewa - nie ma atu),
 5. Trzy w kolor lub bez atu (należy wziąć minimum 8 lew),
 6. Betelek 0 (nie wolno wziąć żadnych lew - nie ma atu),
 7. Szlemik w kolor lub bez atu (należy wziąć minimum 9 lew),
 8. Betel (nie wolno wziąć żadnych lew - nie ma atu i obowiązku przebijania dla obrońców, ale rozgrywający ma obowiązek przebijania),
 9. Szlem w kolor lub bez atu (należy wziąć wszystkie lewy).
Gry dzielą się na normalne (1, 3, 5, 7, 9) i betelkowate (2, 4, 6, 8).
W grach normalnych chodzi o wzięcie zadeklarowanej ilości lew.
Betelkowate to rodzaj rozbójnika z kierek - chodzi o to, by wziąć jak najmniej lew. W betelku 2 wolno wziąć 2 lewy i nie więcej, w betelku 1 jedną, a w betelku 0 nic nie wolno wziąć. Betel polega na tym, że nic nie wolno wziąć i nie ma obowiązku przebijania dla obrońców - ale rozgrywający nadal ma obowiązek przebijania. Gra przeciwko betelkowatym polega na tym, by wcisnąć rozgrywającemu jak najwięcej lew. W betelkowatych rozgrywający ma tą przewagę, że zaczyna rozgrywkę, więc może wyjść w dużą kartę (ale nie w asa!) i ma pewność, że mu ktoś ją przebije. W betlu to nie działa. Z tego wniosek, że w betelku 2 można mieć aż 5 wysokich kart bez asa, a resztę niską i mieć szansę na wygraną. Ale w betelkowatych głównie liczą się siódemki i ósemki lub długie kolory od dołu. Dlatego w Betelku z prawie każdą kartą można coś grać - szczególnie gdy można wymienić dwie karty. 
Licytacja
Licytacja wygląda następująco: zaczyna rozdający (rozdają kolejne osoby w kółko) - może obejrzeć dwie karty ze stolika i wymienić je - gdy wymieni choć jedną, musi coś zalicytować, gdy nie wymieni, może spasować, ale dostaje 10 punktów na minus. Wymienić i spasować nie wolno. Ale wolno obejrzeć tylko jedną kartę i spasować (wtedy dostaje się minus 5 punktów). Gdy nie ogląda się żadnej karty z dubla, to można spasować za darmo. Oczywiście można licytować bez oglądania kart z dubla, ale to się nie opłaca. Po wymianie należy wyrzucić dwie inne karty (zasłonięte) i następny w kolejności może je znowu wymienić i coś zalicytować, ale musi podać równą grę w wyższym kolorze, albo wyższą grę. I tak w kółko aż do dwóch pasów. Czyli analogicznie jak w Brydżu. W ten sposób ustala się rozgrywającego (który pierwszy wychodzi w rozgrywce), wysokość gry jaką gra i ewentualnie atut. W przypadku gdy na początku wystąpią trzy pasy rozgrywa się kontrakt bez atu, bez rozgrywającego, po 2 punkty za lewę - wychodzi rozdający (ale to się prawie nigdy nie zdarza).
Punktacja
Poniższa tabelka przedstawia punktację:
 
Gra
Punktacja
Lp
A
 B
C
 D
 E
0
 trzy pasy
-
-
0
2
1
 1 w Kolor
6+
4
10
5
2
 1 Bez Atu
6+
4
20
5
3
 Betelek 2
2-
 
20
0
4
 2 w Kolor
7+
3
30
10
5
 2 Bez Atu
7+
3
40
10
6
 Betelek 1
1-
 
40
0
7
 3 w Kolor
8+
2
50
15
8
 3 Bez Atu
8+
2
60
15
9
 Betelek 0
0
 
60
0
10
 Szlemik w Kolor  
9+
1
70
20
11
 Szlemik Bez Atu
9+
1
80
20
12
 Betel
0*
 
80
0
13
 Szlem w Kolor
10+
0
90
25
14
 Szlem Bez Atu
10+
0
100
25
 
* - W Betlu nic nie wolno brać i nie ma obowiązku przebijania dla obrońców, a jest dla rozgrywającego.
Opis kolumn:
 • A. Nazwa gry,
 • B. Lewy, które należy (+) albo można (-) wziąć,
 • C. Ile lew można oddać,
 • D. Punkty za ugranie gry dla rozgrywającego (gdy gry nie ugra, to te punkty liczą się na minus),
 • E. Punkty za lewy broniących i nadróbki rozgrywającego.
Oglądanie dubla i spasowanie: -10, a każdej karty z osobna w dublu: -5.
W przypadku przegrania betelkowatych punkty liczy się odwrotnie: ujemnie dla rozgrywającego. W przypadku przegrania gry normalnej rozgrywający ma odpowiednio punkty na minus. Obrońcy w grach normalnych dostają punkty za lewy, które wzięli, niezależnie od tego czy rozgrywający ugrał czy nie.
Gra się na czas, albo na ilość rozdań, albo do zdobycia iluś punktów.
I to są już wszystkie zasady gry.
Strategia
Licytacja jest skomplikowana strategicznie, bo bardzo ważne jest to, co się wyrzuca po wymianie: gdy zamierzam grać betelkowate, to wyrzucam duże karty, ale wtedy następny je dostanie i mogę mu dać dodatkowe lewy. I analogicznie jest gdy zamierzam grać grę normalną: wyrzucam słabe karty, więc daje następnemu możliwość grania betelkowatych. W związku z wymianą, licytacja może ciągnąć się kilka kolejek, bo każdemu może coś przypasować, co innemu nie pasuje - a im dłużej się ciągnie, tym więcej daje się informacji ewentualnemu rozgrywającemu. Ale im więcej w licytacji można dać danych ułatwiających rozgrywkę, tym większa pokusa do blefowania. Dodatkowo wymieniane karty krążą w kółko dając jeszcze więcej informacji dla rozgrywki - ale tu też opłaca się blefować. Cała sztuka w tej grze polega na tym by wyrzucić takie karty, że przeciwnicy je wymienią i oddadzą mi karty jeszcze lepsze, pozwalające mi grać grę wyższą niż oni.
Oczywiście gra jest dużo ciekawsza na żywo z uwagi na wiele możliwości blefowania - ale można pomyśleć o graniu przez Internet.
Grzegorz GPS Świderski

następna notka -> Stare prawa morskie

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale