Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1736 notek
2203k odsłony
  585   0

Naukowa historia Salonu24

O polskiej blogosferze powstała praca doktorska. Całość jest tu: Blogosfera polityczna w Polsce. W pracy tej została też opisana historia Salonu24.
Oto obszerny cytat z tej rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Krzysztofa Kicińskiego, której autorem jest mgr Krzysztof Karnkowski.
 
Grzegorz GPS Świderski

(...)
Salon24
Pojawienie się w polskim Internecie pierwszego portalu poświęconego politycznej publicystyce zarówno profesjonalnych dziennikarzy, jak i blogerów, zakończyło okres przez niektórych zwany "Dzikimi Polami blogosfery", a przez innych wręcz "złotym okresem blogów". Z jednej strony doszło do skupienia większości liczących się "piór" w jednym miejscu, z drugiej - przynajmniej do czasu pojawienia się kolejnych oddolnych inicjatyw - do zawieszenia aktywności i integracji blogerów, rozgrywającej się w innych miejscach sieci. Blogi zostały zauważone przez media, a blogerzy, przynajmniej w niewielkim stopniu, stali się partnerami w dyskusji dla części środowiska dziennikarskiego, a w okresie późniejszym również dla niektórych polityków. Pojawienie się wśród anonimowych blogerów znanych nazwisk wpłynęło na uwiarygodnienie blogosfery jako takiej, przyciągnęło też o wiele większe od dotychczasowego, zainteresowanie.
Salon24 - Niezależne Forum Publicystów, najbardziej popularny polski portal z blogami politycznymi, powstał jesienią 2006 roku jako efekt współpracy dziennikarza Igora Janke oraz specjalisty od nowych mediów Radosława Krawczyka. Igor Janke był jednym z dziennikarzy, którzy odeszli z dziennika "Rzeczpospolita" po objęciu funkcji redaktora naczelnego przez Grzegorza Gaudena. Pojawieniu się idei pierwszego portalu z blogami politycznymi sprzyjały dalsze losy dziennikarza. Janke wspomina:
Zaczęło się to, kiedy mieliśmy wydawać dziennik, kiedy w "Rzeczpospolitej" naczelnym został Grzegorz Gauden. Myśmy z Pawłem Lisickim odeszli z gazety, próbując założyć nowy dziennik, którego wydawcą miał być Michał Sołowow i przygotowywaliśmy ten nowy dziennik. To było jeszcze przed pojawieniem się "Dziennika" Springera. Pracowaliśmy tam kilka miesięcy nad tym, mniej niż rok. Był taki moment, kiedy ten projekt zaczął gasnąć, nie było to do końca ewidentne, ale siedziałem tam w redakcji, dostawaliśmy pieniądze, ale już pracy było coraz mniej. Człowiek się nudził, chodził do pracy, dostawał pieniądze – surfowałem po Internecie i zacząłem sobie oglądać amerykańskie blogi. Zastanawiałem się, czy warto zakładać takiego bloga i zadzwoniłem do mojego kolegi Radka Krawczyka, który pracował w Onecie, wtedy był naczelnym i zapytałem go, czy jego zdaniem warto w ogóle robić coś takiego, bo takich blogów nie było.
Krawczyk do pomysłu podszedł entuzjastycznie. Zanim pojawił się Salon24, na jego zaproszenie Igor Janke rozpoczął w grudniu 2005 publikację bloga na portalu onet.pl. Blog, wówczas jeszcze jeden z niewielu blogów dziennikarzy, cieszył się rekordową popularnością. Od września 2006 Igor Janke publikuje swoje wpisy również w będącym w fazie testowej Salonie24. Wpisy te nie są jeszcze ogólnodostępne.
Salon24 rusza 16 października 2006 i od tego dnia swoje kolejne blogowe wpisy Janke kończy informacją "Ten post ukazuje sie równocześnie w moim blogu na stronie Salon24.pl". Trzy dni później dziennikarz decyduje się na trochę więcej informacji, pisząc: "Ten post ukazuje się jednocześnie w Niezależnym Forum Publicystów Salon24. Nawww.salon24.pl swoje blogi prowadzą też m.in. Rafał Ziemkiewicz, Maciej Rybiński, Jan Pospieszalski, Robert Leszczyński, Kazimiera Szczuka, Janusz Rolicki."
18 października Janke pisze na swoim blogu w Salonie:
"Nasz salon ruszył z kopyta. Masę ludzi nas już czyta, kilkadziesiąt osób już w pierwszym dniu naszej działalności założyło swoje blogi. Dziękuję wszystkim internautom za wizyty, zapraszam na stałe, do czytania, dyskutowania i blogowania. A “Gazeta Wyborcza”, z którą ostatnio ostro wojowałem, zachowała się tym razem elegancko i napisała o nas bardzo zgrabny i miły tekścik. Dzięki."
We wspomnianym artykule "Publicyści pokochali sieć" Wadim Makarenko tak anonsuje pojawienie się nowego portalu:
"W Salonie24.pl swoje blogi prowadzą publicyści od prawa do lewa. Wczoraj - pierwszego dnia - można było przeczytać komentarze Rafała Ziemkiewicza, Jana Pospieszalskiego, Dariusza Rosiaka, Pawła Wrońskiego, Kazimiery Szczuki oraz Janusza Rolickiego. Serwis prowadzi dziennikarskie małżeństwo: Bogna i Igor Janke. Bogna Janke pracowała wcześniej w TVN 24, gdzie zajmowała się m.in. redakcją stron internetowych i to ona jest właścicielem i administratorem witryny. Z kolei Igor Janke, dawniej szef działu społecznego "Rzeczpospolitej", redaktor naczelny PAP, a obecnie publicysta "Wprost", zajmuje się redakcyjną stroną projektu. Można powiedzieć, że jest to przedsięwzięcie domowe. Pracowaliśmy nad nim przez ostatnie dwa miesiące - mówi Igor Janke, który od roku prowadzi własny blog "Igor Janke Post" (według danych Onet.pl od początku swego istnienia odnotował aż 3,5 mln odsłon).
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura