Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
110 obserwujących 1374 notki 1708613 odsłon
GPS, 6 stycznia 2014 r.

Zakaz handlu w niedzielę niszczy tradycje!

Sprawy związane ze świętowaniem w Polsce są regulowane przez wielowiekowe tradycje i obyczaje. Te obyczaje są przyjęte dobrowolnie. Polska tradycja to tolerancja wobec wszelkich obyczajów odmiennych od powszechnych, które nikomu nie czynią krzywdy.

W Polsce tradycyjnie niedzielę i święta służyły handlowaniu, bo w te dni urządzano jarmarki – najczęściej z okazji święta kościelnego. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei). To są dobre tradycje warte zachowania.

Uważam, że obyczajów nie powinno się regulować odgórnie przez państwo. Każdy człowiek powinien mieć prawo do kultywowania swoich zwyczajów – katolik do świętowania w niedzielę i tradycyjnego hurtowego handlowania w święta kościelne, żyd do powstrzymywania się od wszelkich prac w sobotę, a inne wyznania do swoich tradycji odpoczywania i świętowania. A ateiści powinni móc odpoczywać w dowolnie wybrany przez siebie dzień.

Przepisy państwowe, czy to ustawy, czy uchwały samorządów, nie powinny w żaden sposób regulować czasu świętowania i odpoczywania. Narzucanie obyczajów siłą jest sprzeczne z polską tradycją i dlatego stanowczo sprzeciwiam się wszelkim regulacjom, a w szczególności zakazom, dotyczącym handlu w dni świąteczne.

Handlowanie w niedzielę i święta, szczególnie handel hurtowy, wielkopowierzchniowy, jarmarczny, to stara polska, i ogólnie chrześcijańska, tradycja. Nie pozwólmy politykom niszczyć naszych tradycji i obyczajów!

Apeluję do Polaków – głosujcie na kandydatów partii wolnościowych we wszelkich wyborach samorządowych i parlamentarnych, tak byśmy mieli wpływ na to, by nie dopuszczać do uchwalania w Polsce absurdalnego, korupcjogennego i sprzecznego z obyczajami prawa, które niszczy nasze tradycje!

Grzegorz GPS Świderski


Atak międzynarodowej lewicy <- poprzednia notka

Opublikowano: 06.01.2014 20:36.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Ale po co jakaś wykładnia, jeśli oficjalna definicja jest bardzo jasna i jednoznaczna? Rada...
  • @Lubicz ...
  • @W kapeluszu Panama  Też myślę, że ma rację. Krótkie przeszkolenie wystarczyło, by...

Tematy w dziale