Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1732 notki
2192k odsłony
  287   0

Piękna natura

Natura jest piękna! Piękny i szlachetny w naturze jest polujący lew, gdy biegną za ofiarą. Piękny jest rekin, który swoich wszystkich braci zjada już w łonie matki. Piękny jest koń w galopie, gdy ucieka przed wilkiem. Piękny jest wilk, gdy konia dopadnie i zje. Piękna jest kobieta w tańcu, a więc gdy się łasi do samca, by ją posiadł. Piękny jest samiec, gdy spełni jej zachcianki. Piękne są stalagmity i stalaktyty w jaskiniach, piękne są góry i lasy, piękne są pola i sady, piękne są klify i fiordy. A najpiękniejsza jest sawanna, bo to dziecięcy krajobraz naszego gatunku.

Altruizm <- poprzednia część

Niemniej w człowieku piękne i szlachetne jest to, co jest w nim nienaturalne - to, co wypływa z kultury, z rozumu, z przemyślenia, z zasad cywilizacyjnych. Piękne jest to, co naturę łamie, co z naturą walczy, co się jej przeciwstawia. Piękne są katedry gotyckie, piękne są rzeźby i obrazy tworzone ludzką ręką. Natura jest w istocie kiczowata, instynkty wabiące swą estetyką są prymitywne i głupie. Nie na darmo krajobraz sawannowy jest symbolem kiczu. Szlachetny i piękny jest naprawdę Dekalog, który jest sprzeczny naturą.
W istocie z tej klasycznej trójcy estetycznej (koń, kobieta, żaglowiec) najpiękniejsza jest fregata pod pełnymi żaglami. I w ogóle wszelkie jachty. I porty i statki. Są silnie wbudowane w naturę, są od niej zależne, ale są tworem cywilizacji, są przełamywaniem natury. Żegluga najpełniej pokazują, że kultura wygrywa z naturą. Bo można na wietrze płynąć pod wiatr!
 
Grzegorz GPS Świderski

Z nim będziesz szczęśliwsza... <- poprzednia notka
następna notka -> Napady

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale