Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
106 obserwujących 1334 notki 1610725 odsłon
GPS, 8 sierpnia 2017 r.

Stator i rotor

477 14 1 A A A
Jeśli zapomnimy o liberalizmie, i zrealizujemy "czysty" konserwatyzm, to zabrniemy w konsekwencji w fundamentalistyczny totalitaryzm, najczęściej religijny, no bo najbardziej tradycyjnymi, czyli konserwatywnymi, źródłami wartości są przecież religie. Dana społeczność (czy władca) bierze wtedy najbardziej mu bliski zestaw tradycyjnych obyczajów, praw i wartości, ogłasza go za nienaruszalny i niezmienny dogmat i wdraża wszelkimi środkami, jako jedynie i absolutnie słuszne. 
Jeśli natomiast zapomnimy o konserwatyzmie, a zatem, przede wszystkim, o konieczności oparcia naszych działań i praw na w miarę stabilnym (choć niekoniecznie ściśle absolutnym) fundamencie sprawdzonych przez czas wartości i obyczajów i zechcemy zrealizować "czysty" liberalizm, to rychło zjedziemy w konsekwencji w permisywizm i anarchię.
W społeczeństwie niezbędna jest dawka "absolutyzmu" zapobiegająca rozlaniu się organizmu społecznego w bagnistą kałuże. A takim rozbagnionym społeczeństwem manipulować można do woli, wmawiając mu najgłupsze i nie trzymające się kupy doktryny - od "ekonomii socjalistycznej" po "walkę z rasizmem" metodą specjalnych przywilejów dla "wybranych" ras, narodowości, grup społecznych, orientacji seksualnych, płci...
W ekonomii podstawowa zasada liberalizmu gospodarczego powściągana jest konserwatywnymi zasadami uczciwości, rzetelności, dotrzymywania umów, etc. Zasady te wymuszane są zarówno prawnie, jak i moralnie czy obyczajowo. Duże znaczenie w rugowaniu nieuczciwych graczy ma dla odmiany liberalna zasada swobodnego przepływu informacji. Kto raz oszukał, będzie miał duże trudności w znalezieniu nowych ofiar...
Sprawnie działający mechanizm społeczny musi być jak każdy działający efektywnie silnik. Musi się on mianowicie składać ze stabilnie gdzieś umocowanej części nieruchomej (statora), nadającej całości odpowiednio mocną, sensowną, a niepodatną na łatwe zmiany strukturę, oraz swobodnie poruszającej się części ruchomej, wytwarzającej pożądany ruch (rotora), ograniczanej jednak w swej swobodzie odpowiednim ułożyskowaniem w statorze. Jeśli owe łożyska ulegną rozchwianiu, silnikiem zacznie rzucać i prędzej czy później cały silnik rozleci się w drobny mak.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

PS2. Ciekawostka - Twitter uznał, że ten tytuł jest po norwesku i on mi to na polski przetłumaczy - po polsku ten norweski tytuł brzmi: stojana i wirnika.


następna notka -> Pewność przekonań

Tagi: gps65, konserwatyzm, liberalizm
Opublikowano: 08.08.2017 11:19. Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 17:13.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @norek.pl  Nie ma w Polsce właścicieli szwaczek w Bangladeszu, którzy by stosowali wobec nich...
  • @Eine  Rozumiem, że odpowiedzi nie będzie, tak?
  • @EineCzy neandertalczyk był tylko hyle-psyche czy hyle-psyche-pneuma? Gdy ojciec homo sapiens...

Tematy w dziale Gospodarka