Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
108 obserwujących 1360 notek 1659455 odsłon
GPS, 28 października 2017 r.

Mieszanka cywilizacyjna

312 8 1 A A A
Cywilizacja żydowska to jedna z najstarszych istniejących cywilizacji. Dlatego należy się jej szacunek i uznanie. Żydzi jako naród i wyznanie wywarli duży pozytywny wpływ na dzisiejszy świat. Wielu wybitnych naukowców, bankierów, reżyserów, artystów etc. było i jest Żydami.
Ale cywilizacja żydowska jest inna niż nasza. Oni mają inne paradygmaty społeczne, inną moralność, inne fundamenty cywilizacyjne. Nie powinno się mieszać cywilizacji, bo to zaszkodzi spójności zasad każdej z tych, które się pomiesza, a rezultat będzie pełen sprzeczności i niejasności. Nie da się żyć, gdy zasady organizacji społeczeństwa są niespójne. Nasz wybitny badacz cywilizacji, Feliks Koneczny, twierdził nawet, że mieszanka cywilizacyjna nie jest możliwa – co najwyżej jedna cywilizacja może zdominować drugą.
Dlatego uważam, że nie należy mieszać żydowskich zasad z naszymi. Żydzi powinni mieć pełne prawo pielęgnować swoje zasady i żyć zgodnie z nimi. Ale nie powinno się tych zasad narzucać nam, chrześcijanom. Przykładem takiego narzucania, i to przy użyciu przemocy państwa, jest zakaz handlu w niedzielę.
Zakaz handlu w niedzielę to powielanie zasad żydowskich w naszej cywilizacji, to próba tworzenia mieszanki cywilizacyjnej. Żydowskie zasady są takie, że ściśle regulują jakich prac nie wolno wykonywać w szabat. Żydowskie zasady są takie, że prawo stanowione to kodyfikacja moralności. Żydzi to stosowali przez tysiące lat i to jest dla nich dobre. Ale my mamy inne zasady, które są co prawda młodsze, ale stosowanie ich przez dwa tysiące lat jest wystarczającym powodem by je też uszanować.
Istotą żydowskiego podejścia do święta nie jest konkretny dzień, ale ortodoksja co do czynności, których w ten dzień nie wolno wykonywać. Chrześcijaństwo nie tylko zmieniło dzień cotygodniowego święta z soboty na niedzielę, ale zmieniło istotę świętowania - i to jest kluczowe. Zmiana dnia służyła tylko temu, żeby się wiernym nie pomylił sposób świętowania - ale kluczowy jest ten sposób, a nie dzień. Zmienił się paradygmat z zasady określającej czego nie wolno robić, na to co należy robić. U żydów nie wolno wykonywać pewnych prac w święto, u nas w święty czas jest nakaz czczenia Boga.
W Starym Przymierzu świętem była sobota a najważniejszym elementem było odpoczywanie na pamiątkę Boga, który odpoczywał siódmego dnia po stworzeniu świata. Nowe Przymierze przeniosło świętowanie z siódmego dnia tygodnia na pierwszy, czyli na niedzielę, i najważniejszym elementem świętowania uczyniło czczenie Boga poprzez udział we mszy świętej na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa, a odpoczynek stał się sprawą drugorzędną i stało się zbędne szczegółowe regulowanie tego, jakie prace wolno wykonywać, a jakich nie. Kościół katolicki uznanie tego, co jest pracą niekonieczną i co przeszkadza w oddawaniu czci Bogu, oddaje indywidualnemu poczuciu wiernych - mamy to ocenić we własnym sumieniu i możemy kierować się subiektywnymi odczuciami. Mamy się skupić na czczeniu, a nie na nierobieniu.
Zakazy wykonywania jakichkolwiek prac w święta są żydowskie. Zakazywanie tego przez państwo też jest żydowskie, bo oni nie odróżniają prawa moralnego od społecznościowego, oni mają jedno Prawo. Natomiast chrześcijańskie zasady świętowania to są nakazy, nakazy moralne, a nie nakazy państwowe. Nie wolno u nas mieszać moralności z prawem stanowionym. U nas prawo nie jest kodyfikacją moralności, tak jak u żydów. U nas moralność jest ponad prawem, co oznacza, że prawo musi być zgodne z moralnością. Dlatego wszelkie zakazy pracy w niedzielę są niedopuszczalne, bo są niemoralne. Bo taki zakaz to użycie przemocy wobec kogoś, kto sam przemocy nie stosuje. Przykazanie nakazuje dzień święty święcić, co nie jest zezwoleniem na użycie przemocy wobec bliźniego, który święci inny dzień, albo robi to inaczej.
PiS i Solidarność forsując ustawę o zakazie handlu wielkopowierzchniowego w niedzielę próbują wprowadzić u nas żydowskie zasady, próbują ustawowo ściśle zdefiniować jakich prac w niedzielę nie wolno wykonywać i chcą te reguły wymusić przemocą państwa, chcą tak jak żydzi kodyfikować moralność. To, że cywilizacja żydowska jest starsza i ma duże sukcesy, nie jest żadnym usprawiedliwieniem tego, by narzucać nam ich zasady. Mieszanka cywilizacyjna nie może się udać! PiS nie ma żadnych szans w tej walce o wdrożenie w Polsce żydowskich zasad. To tylko wywoła chaos i moralne pogubienie się Polaków.


Grzegorz GPS Świderski


Homosovietikus  <- poprzednia notka
następna notka -> Łażenie po galeriach

Tagi: gps65, cywilizacja, żydowska, łacińska, handel w niedzielę, święto

Opublikowano: 28.10.2017 17:03. Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 14:58.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @jerraz21 Bo sztuczne sieci neuronowe działają tak jak ludzki mózg. Oczywiście jeszcze dużo...
  • @Mustrum No i co z tego, że nie zero-jedynkowym? Nadal działanie jest takie samo: neurony i...
  • No ale dokładnie tak samo, czyli na zasadzie szufladek, działa ludzki mózg. W mózgu odbywa...

Tematy w dziale Społeczeństwo