Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
130 obserwujących
1628 notek
2068k odsłon
458 odsłon

Święte mandaty

Wykop Skomentuj40
Dlaczego PiS wprowadza ustawę zabraniającą niektórych form handlu w niedzielę? Dlaczego nie zabrania tego w środy? Nie ma innego wytłumaczenia jak religijne. Bo chrześcijaństwo nakazuje święcić niedzielę, a PiS to partia chadecka. Gdyby motywacja nie była religijna, ale ekonomiczna, gdyby chodziło tylko o obronę przed wyzyskiem, to wystarczyłoby nakazać pracownikom niektórych placówek handlowych odpoczywać w dowolny dzień - jedni musieliby odpoczywać w czwartki, a inni we wtorki. I wyzysku by nie było, a konsument mógłby kupować codziennie, a z rodziną spędzał by czas kiedy chce.
Powody zakazu handlu są być może ekonomiczne, ale wybór dnia ma ewidentnie podłoże religijne. Ale by uniknąć dyskryminacji należałoby zakaz zastosować do wszelkich religii: żydom zabronić handlowania w soboty, a muzułmanom w piątki. Ich też trzeba bronić przed wyzyskiem, ale należy uszanować ich dni święte. No i jest jeszcze wiele innych religii, więc bez sensu byłoby wymienianie ich wszystkich w ustawie i wyliczanie ich wszystkich świąt. Demokracja to też uznanie praw mniejszości.
Dlatego przepis powinien mniej więcej brzmieć tak: „Każdy członek jakiegokolwiek związku wyznaniowego ma zakaz pracowania w placówkach handlowych o dużej powierzchni w dni, które w jego religii są świętami, i gdy jednak będzie handlował w swoje święto na za dużym terenie, to podlega grzywnie w wysokości pięćset złotych plus”.
A następnie należy wydzielić ze straży miejskiej ochotnicze rezerwy milicji obywatelskiej, które wpadałyby znienacka do hipermarketów w piątki, soboty, niedziele, Boże Narodzenie, Wielkanoc, w czasie Chanuka, w Ramadan czy w inne święta, i pytałyby pracowników czy są muzułmanami, żydami czy chrześcijanami, czy też należą do innego związku wyznaniowego - i w niedzielę, i inne chrześcijańskie święta tacy ormowcy wlepialiby mandaty chrześcijanom dla ich dobra, a w soboty, czy w Chanuka, wlepialiby mandaty żydom dla ich dobra, a w piątki lub Ramadan muzułmanom dla ich dobra. A gdyby było to jakieś wyznanie nieznane ormowcowi, to by dzwonił do centrali, a tam by sprawdzali kiedy są święta tego wyznania i też ci wyznawcy dostawaliby mandat, by im zapewnić ochronę przed wyzyskiem.
I wszystkie wyznania miałyby zapewnione dobro jakie wypływa z wlepiania mandatów za pracowanie w świętym dniu. Nikt by nie był wyzyskiwany. Święty mandat w święto religijne. Tak jak Bóg przykazał. A ateiści mogliby sobie pracować i w piątki, i w soboty, i w niedziele, i nie mieliby tych mandatów, które czynią dobro, byliby karani brakiem mandatów za to, że nie uznają żadnych świętości. Święte mandaty ateistom się nie należą. W ogóle można by ateistów werbować na tych ormowców czyniących dobro różnym wyznaniom religijnym - w religijne święta by pracowali, a odpoczywali w dni powszednie.
Tylko takie rozwiązanie jest spójne, sensowne, zapewnia tolerancje i dobro. Wlepianie mandatów żydom w niedzielę to antysemityzm, a wlepianie mandatów na Wielkanoc muzułmanom to nietolerancja religijna. Im należy wlepiać mandaty w ich święte dni. O prawa człowieka należy dbać i nie wolno ich łamać. Święta wszystkich religii należy szanować i każdemu zapewniać święty mandat.


Grzegorz GPS Świderski


Szykanowanie inności  <- poprzednia notka
następna notka -> Prawo wyboru

Tagi: gps65, PiS, handel, niedziela, święta, religie, zakaz

Wykop Skomentuj40
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka