Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
125 obserwujących
1581 notek
2009k odsłon
915 odsłon

Czas uniwersalny

Wykop Skomentuj38
Wydaje mi się, że dziś już większość ludzi w Polsce krytykuje koncepcję zmiany czasu z zimowego na letni, i z powrotem, dwa razy w roku. Te zmiany są całkowicie zbędne. Istnieją argumenty uzasadniające, że dawne zalety już nie działają, a jest wciąż dużo wad tego rozwiązania. Jest szansa, że nasz Sejm zlikwiduje to głupie i szkodliwe przestawianie czasu. Kwestią sporną jest tylko to, czy przez cały rok będzie obowiązywał czas letni (UTC+02), czy zimowy (UTC+01). Moim zdaniem lepszy jest letni.
Ale mam dalej idącą propozycję! Jak już mamy zmieniać dotychczasowe zasady i przyzwyczajenia, to od razu wprowadźmy rozwiązanie najlepsze.
W dzisiejszych czasach nie tylko zmiana czasu z letniego na zimowy jest zbędna, ale w ogóle można wyeliminować strefy czasowe, wymagające przestawiania zegarka, gdy się podróżuje. Cały świat mógłby stać się jedną strefą czasową.
Wynika to z tego, że wszyscy mają komórki z GPS-em, który dokładnie wyznacza długość geograficzną. A więc wszyscy możemy mieć aplikację, która pokaże dwa zegary: z czasem uniwersalnym, jednolitym dla całego świata, oraz czasem słonecznym, innym dla każdej długości geograficznej, takim, że godzina 12:00, to górowanie Słońca w danym miejscu.
Pierwszego czasu (uniwersalnego UTC) używalibyśmy do liczenia odstępów czasu między jakimiś wydarzeniami, do opisywania punktów czasowych w programie telewizyjnym, przy otwieraniu i zamykaniu sklepów, urzędów, szkół, do umawiania się na spotkania etc., a drugiego czasu (miejscowego czasu słonecznego MCS) używalibyśmy do orientowania się w porze dnia.
Dokładnie to samo byłoby z datami. Data czasu UTC zmieniałaby się na różnych długościach geograficznych o różnych porach dnia, ale zawsze byłaby to godzina 00:00 UTC, choć astronomicznie mogłaby to być godzina 07:30 MCS, 12:45 MCS, czy 17:25 MCS. Należałoby operować dwoma datami: w danym czasie, w danym miejscu byłby 20.03.2018 UTC i jednocześnie 21.03.2018 MCS. W Warszawie data UTC zmieniałaby się około godziny 01.30 MCS.
Wszystkie obecne zegarki można by ustawić na czas UTC i dzięki temu byłby on taki sam na całym świecie, a dodatkowo każdy mógłby sobie postawić drugi zegarek z czasem MCS, który by nadal działał, jeśli by się nie przemieszczał. Jedynie przemieszczające się zegary czasu MCS musiałyby mieć pomiar długości geograficznej by wskazać prawidłowy czas. W Polsce taki podróżujący zegarek czasu MCS przestawiałby się o 4 minuty po przejechaniu około 73 kilometrów na wschód (+4 min) lub zachód (-4 min) na południu Polski i około 65 kilometrów na północy. Sam by się przestawiał, bo by był w komórce.
Stale podróżujący nie musieliby nawet mieć komórki z GPS-em - mogliby wiedzieć, że po przejechaniu z Poznania do Warszawy należy zegarek czasu MCS przestawić o około 17 minut do przodu. Ale wcale nie byłoby konieczne posiadanie takiego zegarka - wszelkie rozkład jazdy byłby podawane według czasu UTC i ewentualnie na dworcach byłby dodawany do niech w nawiasach czas MCS.
Program telewizyjny musiałby być podawany tylko w czasie UTC, bo nie byłoby to związane z żadną konkretną długością geograficzną, ale godziny otwarcia i zamknięcia sklepów mogłyby mieć oba czasy wpisane: i UTC, i MCS. Wyglądałoby to na przykład tak w jednym mieście:
  • Otwarcie: godzina 08:36 UTC (10:00 MCS)
  • Zamknięcie: godzina 16:36 UTC (18:00 MCS).
A tak to samo wyglądałoby w innym mieście:
  • Otwarcie: godzina 08:00 UTC (10:07 MCS)
  • Zamknięcie: godzina 16:00 UTC (18:07 MCS).
Takie rozwiązanie wcale nie musi być wprowadzone jednocześnie na całym świecie. Śmiało możemy zacząć tak podwójnie liczyć czas tylko w Polsce. Urzędowo można by ustalić, że Polska wchodzi do strefy czasowej UTC 00:00 i likwiduje przestawianie czasu co pół roku - i to wszystko. Dodatkowo można by do ustawy dodać prośbę, czy uwagę, że przy wszelkim podawaniu godziny i daty UTC zaleca się podawanie też godziny i daty MCS.
Powiem więcej - tego w ogóle nie potrzeba wprowadzać urzędowo. Niech sobie politycy ustalają dowolnie głupi system liczenia czasu, a my możemy po prostu przy podawaniu wszelkich dat i godzin, pisać je potrójnie: w czasie urzędowym, UTC i MCS. To może rozpowszechniać się powoli, w jednym dwóch, tysiącu sklepów, jednym piśmie podającym program TV, drugim, tysięcznym, na rozkładach na jednym dworcu, dwóch, tysiącu etc. - i jak to się odpowiednio szeroko rozpowszechni i ludzie się nauczą, to czas urzędowy będzie można z tego wyeliminować.

Grzegorz GPS Świderski

Chcieliście mandatów, to je macie  <- poprzednia notka

Tagi: gps65, czas zimowy, czas letni, zmiana czasu

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości