Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
129 obserwujących
1616 notek
2054k odsłony
914 odsłon

Polityczne wykorzystywanie mordu

Wykop Skomentuj9

       Moja poprzednia notka: "Teoria spiskowa zamachu na prezydenta Gdańska", w której opisałem teorię zakładającą, że morderstwo prezydenta Gdańska było zlecone przez SS, przekroczyła wszelkie rekordy popularności na moim blogu i w ogóle w Salonie24 – w tej chwili ma około 26 tysięcy odsłon. Media głównego nurtu zajmują się oczywiście teoriami spiskowymi, ale by je ośmieszać.

       Póki co najbardziej popularna jest teoria spiskowa napisana anonimowo przez kogoś, kto się przedstawia jako pracownik wojska i policji, który twierdzi, że takie ciosy jakie zadał morderca prezydentowi Gdańska wymagają długiego szkolenia - to musiał być jakoby fachowy komandos.

       W wielu miejscach jest to cytowane i potem omawiane. Teorię obala były dowódca GROM gen. Roman Polko twierdząc, że do tego morderstwa nie trzeba było wcale długiego szkolenia, że silny i sprawny bandyta może takie ciosy zadawać po krótkim treningu.

       Krążą też teorie o mistyfikacji - a zatem, że to sam Adamowicz sfingował zabójstwo, by uniknąć kary. Te teorie są w sposób oczywisty bzdurne, nie mają logicznego wytłumaczenia. Takie teorie służą temu, by ośmieszyć wszelkie teorie.

       Ale moją teorią nikt się nie zajmuje - mimo, że musi być szeroko znana, bo ma wyjątkowo dużo odsłon. Nikt jej nie omawia i nie obala w mediach głównego nurtu. Widać więc, że ta teoria ma sens.

       W jednej z poprzednich notek napisałem, że niezależnie od tego, czy zamordowanie prezydenta Gdańska to był jakiś spisek polityczny, czy morderstwo schizofrenika, to politycy na pewno zbiją na tym polityczny kapitał. Ale myślałem raczej o politykach w Polsce. Tymczasem dzieje się to już na skalę europejską: 

 • Chcę ci dzisiaj kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to. Żegnaj” – „prezydent Europy” Donald Tusk
 • Będzie go brakowało, jego miastu, jego krajowi i jego Unii Europejskiej” - szef niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu Manuel Sarrazin.
 • Był zdeklarowanym Europejczykiem opowiadającym się za tolerancją i otwartością na świat” - szefowa współrządzącej partii SPD Andrea Nahles.
 • Nosimy żałobę po Pawle Adamowiczu, zaangażowanym zwolenniku otwartej na świat, demokratycznej i liberalnej Europy” - prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
 • Paweł Adamowicz opowiadał się za otwartą na świat, liberalną Polską, za porozumieniem narodów w Europie, za otwartym i tolerancyjnym społeczeństwem, społeczeństwem praw obywatelskich” - burmistrz Bremy Carsten Sieling
 • Paweł Adamowicz był demokratą z przekonania, był na wskroś Europejczykiem” - Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper.
 • New York Times: "Adamowicz był zwolennikiem praw LGBT, a także prowadził kampanię na rzecz praw imigrantów w kraju, którego partia rządząca mocno opiera się na antyimigracyjnej retoryce”. „Pan Adamowicz (...) głosił wartości tolerancji i pokazywał swoje miasto jako postępowy model integracji imigrantów. Uczestniczył w wydarzeniach związanych z Marszem Równości w Gdańsku i wyraził solidarność ze społecznością żydowską miasta, kiedy wandale wybili kamieniami okna w lokalnej synagodze
 • Ciosy trafiły nie tylko w serce lubianego i zaangażowanego prezydenta, lecz także w polską demokrację” - Mitteldeutsche Zeitung.
 • W osobie Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej liberalnej Polski” - Sueddeutsche Zeitung.
 • Włoska La Stampa – „Adamowicz był politykiem bardzo znanym w Polsce i za granicą jako stanowczy zwolennik praw społeczności LGBT i migrantów oraz uchodźców, w kontrze do rosnących w kraju nastrojów antyimigracyjnych”.
 • Czeski portal Aktualne.cz: „Rzeki negatywnych emocji - Polskę napędza nienawiść, która doprowadziła do zabójstwa polityka”.
 • Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Adamowicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce, był od lat jedną z postaci znienawidzonych przez polską prawicę”, „Polska prawica od dawna nienawidzi także Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarzucając tej organizacji podkopywanie narodowych i religijnych wartości
 • La Repubblica:Zabójstwo prezydenta Gdańska pokazuje, że konflikt polityczny w Polsce przekroczył próg alarmowy”, „brutalna śmierć Adamowicza w mieście symbolu Solidarności odzwierciedla zajadłość sporu między rządem a liberalną opozycją”.

Grzegorz GPS Świderski

Teoria spiskowa zamachu na prezydenta Gdańska <- poprzednia notka 

następna notka -> Czy robot może być osobą?

Tagi: gps65, teoria spiskowa, zamach, morderstwo polityczne, media

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości