Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
125 obserwujących
1580 notek
2009k odsłon
1094 odsłony

Miej w opiece Naród cały

Wykop Skomentuj49

       Logo tegorocznego Marszu Niepodległości to pięść opleciona różańcem. Wiele osób krytykuje ten symbol, bo łączy w sobie pięść, oznaczającą walkę, z różańcem, oznaczającym modlitwę niosącą pokój. Takie połączenie jest jakoby sprzecznością.

       Uważam, że prawidłowo to logo kojarzy się z walką - i słuszne jest połączenie siły fizycznej z duchową. W związku z tą symboliką zgadzam się z panem Wojciechem Cejrowskim: 


       Różaniec na pięści przypomina kastet. I to jest dobre skojarzenie. O to właśnie chodzi w tym przekazie. Odmawianie różańca to tak jakby strzelanie z tych kulek do szatana. Pan Cejrowski zauważa, że w Anglii robią nawet różańce wojskowe - na węglowej lince metalowe kulki - bo to jeszcze nie jest zabronione jako broń i można używać do samoobrony.  

       Różaniec w połączeniu z pięścią symbolizuje siłę duchową i fizyczną, zdolność dania odporu wrogowi jednocześnie duchowo i w walce, to narzędzie działające jednocześnie jako obrona ideologiczna, religijna, duchowa ale też fizyczna, siłowa, militarna. Podobnie jak miecz, który jest jednocześnie krzyżem. Nie ma w tej symbolice nic rasowego.  

       Oplecenie pięści różańcem łagodzi symbolikę gołej pięści, która może kojarzyć się z agresją. To oznacza, że chodzi nie o atak, ale o obronę. Siła fizyczna, przemoc, walka, może być użyta w dobrym lub złym celu. Inicjowanie przemocy jest złe - użycie przemocy do obrony jest dobre. Pięść z różańcem to ewidentnie symbol siły, która ma służyć obronie. To demonstracja tego, że Polacy będą się bronić przed każdą agresją, nie będziemy potulnymi barankami, które się tylko modlą, ale wraz z modlitwą użyjemy siły, by obronić nasz kraj.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Kto jest liberałem - Bóg czy szatan? <- poprzednia notka

następna notka -> Pytania o godność

Tagi: gps65, Marsz Niepodległości

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka