Blog
gra muzyka
niechZagrają
niechZagrają przedsiębiorca
2 obserwujących 98 notek 28141 odsłon
niechZagrają, 18 marca 2018 r.

W rytmie tanga

253 10 0 A A A

Tango - to piękny taniec, który trafił do Europy raczej jako skandal towarzyski, aniżeli triumfalny pokaz taneczny. W zasadzie taniec ten wytworzył się w Argentynie na początku XX wieku, powstał w połączeniu hiszpańskiej habanery oraz flamenco na terenie Ameryki Południowej, gdzie afrykańscy niewolnicy włączali te rytmy w swoje "candombe".

Taniec ten - brutalny, pełen emocjonalnych napięć, trafił tam, gdzie został przyjęty jako wzór spędzania czasu, w miejsce rozrywki nie zawsze na poziomie europejskich elit.

Wędrował wraz z muzyką po świecie i utrwalił się na terenie nowego kontynentu - Ameryki Północnej. W Europie budził przeróżne emocje i skandale. Niemniej podobał się wszystkim swoją ekspresją.

Dzisiaj wyróżniamy tango argentyńskie - to pierwotne, które powstało w Montevideo i Buenos Aires, w ciągu kilku lat pojawiło się w USA i w Europie - światową sławę zdobył utwór La Morocha Angelo Villoldo...https://youtu.be/_9CP2vD6UrI


Zachwyciło ono publiczność paryską, tu wytworzyła się linia określana jako "tango apaszowskie" lub "tango paryskie".


https://youtu.be/LcnWmxnHQG4

Myślę, że to wykonanie doskonale wtapia się w klimat tamtych lat...


Jednocześnie powstała linia tanga hollywoodskiego, którą zapoczątkował Rudolf Valentino, wspaniały aktor kina niemego, który był jednym z najlepszych tancerzy tego tańca [ https://archive.org/details/FourHorsemenOfTheApocalypse ].

Właściwie rok 1913 był rokiem debiutu tego tańca, który pojawił się już jako światowy standard. Tango było obecne w filmie oraz na scenach operetkowych. Trafiło w gusta odbiorców i stało się szlagierem oczekiwanym przez publiczność, tańczono go jako najnowszy i najmodniejszy taniec. W Polsce pierwszy raz zostało wykonane publicznie przez Lucynę Messal i Józefa Redo w spektaklu "Targ na dziewczęta" wystawionym w październiku 1913 roku na scenie Teatru Nowości w Warszawie.

Do polskich propagatorów tanga należą m.in. Edward Józef Kuryłło (kompozytor), Andrzej Włast (autor tekstów). Tango było wykonywane m.in. przez Mieczysława Fogga, Zbigniewa Rawicza, Eugeniusza Bodo, Ewę Demarczyk ...

Zapraszam do obejrzenia tanga w wykonaniu pary tanecznej na Festiwalu Tango Argentin (2012), gdzie w zaledwie trzech różnych tańcach możemy obejrzeć bogactwo figur tego tańca do wykonania na parkiecie przez parę tańczącą...https://www.youtube.com/watch?v=RyTnZ3M_1Jg


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Szanuję prawa drugiego człowieka

Ogółem odsłon w 2018 roku: monitoring pozycji
.
Darmowe narzędzie do tłumaczeń stron internetowych
FreeWebsiteTranslation.com
1 I - 31 XII 2018 - monitoring pozycji

Średnia liczba odsłon (miesięcznie)
w 2018 r. - monitoring pozycji.

w 2017 r. - 240
w 2016 r. - 316
w 2015 r. - 1 222


Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Obawiam się, że modyfikacja salonu sprzed roku zmieniła tę opcję na niewykonalną. Proszę...
  • Cytra swoją konstrukcją przypomina ramę harfy czy też fortepianu, ale przystosowana jest do...
  • organy nie muszą być wielkie, aby muzyka wykonana na nich brzmiała naprawdę pięknie......

Tematy w dziale Kultura