HenrykKwinto90 HenrykKwinto90
331
BLOG

Stan Wojenny i Powojenny czyli dekada lat 80 w Polsce moja opinia

HenrykKwinto90 HenrykKwinto90 Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Drodzy przyjaciele.


Dziś kolejna rocznica tragicznego wydarzenia jakim był Stan Wojenny w Polsce. Wprowadzony przez oświeconego przez marksizm i leninizm pochodzącego z rodziny ziemiańskiej zbrodniarza Gen.Wojciecha Jaruzelskiego i jego świtę. Pytaniem jakie wciąż pozostaje bez odpowiedzi: Czy Stanu Wojennego dało się w Polsce uniknąć? Żeby na to pytanie odpowiedzieć trzeba spojrzeć jak działał PRL-owska gospodarka. Jak działali tamtejsi dygnitarze itd... System komunistyczny jak wszyscy wiemy realizował tzw. plany 5-6 letnie itd... Żeby takie coś zrobić trzeba myśleć bardzo do przodu przewidywać pewne rzeczy trudne do przewidzenia, brać różne czynniki pod uwagę czasami takie,których nie da się przewidzieć.... Problem dygnitarzami PRL-u był taki iż realizowali te plany + przewały + gospodarka centralnie sterowana dają opłakane skutki. Dziś w kwestii gospodarki jest trochę lepiej. Cofnijmy się do lat 70-tych. Przychodzi Edward Gierek i zaczyna się tzw."Dekada Sukcesu". Sukcesu za czyjeś. Sukcesu na kredyt. O ile w pierwszej połowie lat 70-tych jest w tym względzie względna równowaga. Stopa życiowa Polaków według niektórych historyków wzrasta w tym okresie do 50%. Wszystko oczywiście dzięki kredytom, które industralizują ówczesną Polskę. Jednakże ten sukces ma koszty, jakie proszę sobie zadać pytanie: Co się stanie jeśli my nie spłacimy tychże kredytów? No co się stanie? Zapaść w kraju,bunt społeczeństwa itd... po prostu obniżenie stopy życiowej Polaków i zrównanie gospodarczo kraju z ziemią!!! Po prostu.Tak się stało w przypadku Gierka i jego ekipy. Brali oni kredyty jak leci byleby budować kraj itd..... mimo ostrzeżeń jakie już ekipa Gierka dostawała w 1974 roku!!! Iż jak dalej będą zaciągać kredyty, brać technologię z zachodu bez opamiętania to gospodarka im walnie. Poza tym sam ówczesny model gospodarczy jaki był w Polsce. Zobrazuje to na prostym pytaniem: Niech mi na nie użytkownicy odpowiedzą pod spodem a to pytanie brzmi.Czy wiecie co będziecie robić za 5 lat? Jak ktoś wie niech mi odpowie. Jeszcze jedna rzecz kiedy ówczesnym komunistom tym czerwonym nie szło, bo pójść nie mogło to co robili kiedy pod dupą im się paliło?Tzw.Manewr gospodarczy,który niby miał ratować gospodarkę przed upadkiem,a tak na prawdę okazywał się gwoździem do trumny dla każdej ekipy rządzącej w trakcie trwania Polski Ludowej.Jak manewr nie wychodził,bo już było za późno to się podnosiło ceny.I tak te komunistyczne skurwysyny chcąc nie chcąc wyprowadzały ludzi na ulicę i był grudzień 70,sierpień 80 itd...Czym był ów manewr gospodarczy?Była to najprościej rzecz ujmując próba ratowania kraju w stylu "Toniemy więc chwyćmy się choć brzytwy".Dla przykładu podam jak przebiegał to chwytanie się brzytwy w latach 1976-1980:

Realizacja

Polityka cenowa

Po wycofaniu się z operacji cenowo-dochodowej w czerwcu 1976, poziom cen był utrzymywany na niezmienionym istotnie poziomie, co przy rosnących dochodach ludności powodowało powstawanie coraz większych niedoborów rynkowych. Wprowadzano stopniowe podwyżki oficjalne (np. 20% benzyna i 25% alkohol w 1978) oraz zakamuflowane (sklepy komercyjne, tzw. eksport wewnętrzny, wprowadzanie droższych, pozornie nowych asortymentów artykułów przemysłowych). Utrzymano zamrożone od 1970 ceny chleba i mleka oraz pełne pokrycie rosnącego na nie popytu, co prowadziło do patologii gospodarczych: ceny zboża i mleka w państwowym skupie wyższe od cen detalicznych pieczywa i mleka powodowały masowe skarmianie nimi trzody w gospodarstwach rolnych, związane z tym zawyżone statystyki spożycia (zjawisko to utrzymywało się także w latach 80.) i w konsekwencji zwiększony import zboża ze strefy dewizowej w celu pokrycia deficytu.

Rolnictwo

Druga połowa lat siedemdziesiątych przyniosła klęskę rolnictwa. Ogółem w latach 1976–1980 globalna produkcja rolnicza w PRL zmniejszyła się o 8%, a produkcja czysta aż o 19%. Produkcja czysta rolnictwa uspołecznionego zmniejszyła się w tym okresie o 69%. W katastrofalnym roku 1980 ogólna produkcja roślinna spadła o 15%, zwierzęca o 6%, ziemniaków o 47%. W tym przypadku przyczyną spadku był nieurodzaj, lecz nałożył się on na kryzys strukturalny, związany z niską produktywnością sektora uspołecznionego, oraz ze spadkiem opłacalności gospodarstw indywidualnych, zależnych w dużej mierze od państwowych cen. Problemy w produkcji rolniczej i jej marnotrawstwo wpłynęły na olbrzymi import pasz i zbóż ze strefy dewizowej: ok. 39 mln ton (!!!) w latach 1976–80 (a 53,5 mln ton ciągu całej dekady).

Przemysł

Pod koniec lat siedemdziesiątych wzrosła materiałochłonność i energochłonność wytwórczości przemysłowej. Przyrost produkcji elektrycznej o 26% okazał się w latach 1976–1980 za niski. Już w 1975 roku zaczęto limitować dostawy energii elektrycznej do przemysłu. Pod koniec lat siedemdziesiątych produkcja przemysłowa wzrosła ogółem o 25%, jednak przyrost wartości środków trwałych w przemyśle wyniósł w tym samym okresie 51% co oznaczało, że produktywność majątku trwałego stale się pogarszała. Wynikające stąd wyłączenia prądu powodowały ogromne straty. Zaczęły narastać trudności surowcowe i materiałowe, związane z malejącą rytmicznością dostaw importowych, na których była oparta duża część produkcji rozwijanej w I połowie lat 70. Na eksport zaczęto przeznaczać wszystkie towary, które miały szansę na zbyt – bez względu na rzeczywiste koszty dla gospodarki – m.in. sprzedawano po zaniżonej cenie węgiel, a w celu dalszego zwiększenia eksportu, stan rezerw tego paliwa obniżono decyzją władz centralnych do tego stopnia, że zakłady pracowały na dobowych zapasach. Skończyło się to katastrofą na początku stycznia 1979 oku, gdy opady śniegu całkowicie sparaliżowały życie oraz pracę transportu i przemysłu (zima stulecia).

Inwestycje

Znaczne ograniczenie nakładów inwestycyjnych (planowano zatrzymanie 2500 inwestycji) spowodowało iż w latach 1976–80 spadek nakładów na środki trwale wynosił średniorocznie 9,2%, a w sferze produkcji materialnej aż 16,2%. W efekcie wartość nieprzekazanych do użytku inwestycji w 1980 r. szacowano na około 70 proc. ich wartości kosztorysowej, a w niedokończonych inwestycjach pogrzebano około biliona złotych. Powszechnym widokiem polskiego krajobrazu stały się zwaliska niszczejących materiałów i unieruchomionego sprzętu (m.in. pozostałości po budowie autostrady "Olimpijki"). Nie przerwano natomiast prac przy wielkich inwestycjach PRL: Huta KatowiceElektrownia BełchatówLubelskie Zagłębie Węglowe. Przy ogólnym spadku inwestycji znacznie zwiększono nakłady na budownictwo mieszkaniowe– w latach 1976–80 oddano 82,9 mln m² powierzchni użytkowej wobec 63,6 mln m² w latach 1971–75 (po 1979 jednak i w tym sektorze nastąpiło załamanie produkcji).

Program zbrojeniowy

Zdaniem P. Jaroszewicza jedną z głównych przyczyn kryzysu gospodarczego drugiej połowy lat 70. był skokowy wzrost polskich wydatków zbrojeniowych w stosunku do poziomu z lat 1971–75. Nakłady inwestycyjne na obronność w dziale przemysłu wzrosły 3-krotnie, a również część cywilnych zakupów nowych licencji ze strefy dewizowej wynikała z zamówień sektora zbrojeniowego. Zakupiono m.in. wozy BWP-1, czołgi T-72 wraz z licencją (1977) na produkcję seryjną, rozpoczęto produkcję seryjną jedynego na świecie samolotu rolniczego z napędem odrzutowym PZL M-15 (możliwe zastosowanie jako nosiciel broni chemicznej), uruchomiono programy Iryda i Sokół, zakupiono samoloty Su-17 (dostawa 20 szt. w 1976), MiG-21UM (dostawa 34 szt. w latach 1980–1981) oraz MiG-23 (dostawa 42 szt. w latach 1979–82), rozpoczęły się dostawy śmigłowców Mi-24 (4 szt. w 1978 i 4 w 1981), zakupiono nowe zestawy rakiet przeciwlotniczych: Krug M (od 1976), Kub M (od 1975), 9K33 Osa (od 1980) oraz rakiety przeciwpancerne 9K111 Fagot (od 1975).

Ocena

Zastosowanie "manewru gospodarczego" nie przyniosło spodziewanego efektu, ze względu na panującą sytuację międzynarodową (kryzys naftowy, pogorszenie stosunków WschódZachód) oraz słabość polskiej gospodarki wyrażającej się w wadach systemowych (niewydolność centralnego kierowania, niska efektywność gospodarowania, chybione inwestycje i powszechne marnotrawstwo). Kumulacja negatywnych efektów polityki gospodarczej wprowadzonej w latach 70. doprowadziła do załamania płynności walutowej (wartość kosztów obsługi długu zagranicznego za 1980 była większa od całego eksportu dewizowego), dużego spadku produkcji przemysłowej i rolnej oraz gwałtownego pogorszenia zaopatrzenia ludności w 1980.

1976 1977 1978 1979 1980
Dynamika PKB [%] +2,49 +1,86 +3,63 -1,85 -2,52
Inflacja średnia [%] +4,4 +4,9 +8,1 +7,0 +9,4
Zadłużenie zagraniczne – II obszar płatniczy [mld USD] 12,1 15,4 18,5 21,9 25,0
Poziom obciążenia wpływów z eksportu dewizowego kosztami obsługi zadłużenia zagranicznego [%] 41 55 76 94 101

"Groningen Growth and Development Centre", GUS

Proszę sobie to poczytać i zrozumieć iż moim zdaniem przyczyny wprowadzenia Stanu Wojennego przez Jaruzela i jego przydupasów są bardziej złożone niż się wydaje.Jest to cały system,który wyedukował sługusów (dziś nie jest z tym lepiej).Żeby wprowadzenie.Stanu Wojennego zrozumieć (nie usprawiedliwiać) każdy z was musiałby zrozumieć jak działał PRL.

Czy manewr gospodarczy Gierkowi i jego ekipie oczywiście że nie!!!Dlaczego moim zdaniem.Bo komunizm był systemem,który dławił wszelką reformatorską działalność na rzecz kraju.Po prostu nie pozwalał ludziom działać.Dziś jest trochę lepiej.Niewiele,ale jednak lepiej pod tym względem.Po tym jak niezadowolenie społeczne sięgło zenitu.Powstała Solidarność,gdyż ludzie mieli dość pustych,półek,dość tej bidy szarzyzny kombinowania,załatwiania.Chcieli normalnie żyć.Oczywiście ówczesna władza nie mogła sobie na to pozwolić bo jak to wolny związek zawodowy w komunistycznym kraju?!Nie do pomyślenia!!!!Trzeba to zdusić w zarodku.Dlatego po powstaniu solidarności mamy odcinkowe konfrontacje na odcinku władza-opozycja.Co doprowadza w konsekwencji do Stanu Wojennego,które ówczesne władze chciały wprowadzić,by zniszczyć pierwszą oddolnie tworzoną solidarność co się udało.Po co był Moskwie potrzebny Jaruzel? Po prostu moskaliki były go pewne że on to zrobi,Gen.Wojciech Jaruzelski miał na sam widok ruskich narobione w gaciach cztery tony!!!To nie był patriota to był sługa lokaj,pachołek moskiewski.Tak jak moim zdaniem Prezydent RP Andrzej Duda służy Żydom i ich interesy reprezentuje.Podsumowując dekadę Gierka to pośrednio przyczyniła się do Stanu Wojennego.Pora przejść do Gen.Wojciecha Jaruzelskiego i jego rządów.Polityka konfrontacyjna na początku i konsekwencji Wprowadzenie Stanu Wojennego,a potem brak większych reform,a tak na prawdę początek uwłaszczania się ówczesnej monenklatury,z którą nawiasem mówiąc mamy problem do dziś dnia.Chcecie przykładów?Proszę bardzo!!!Proszę mi odpowiedzieć kiedy odtworzono w Polsce Trybunał Stanu?,Trybunał Konstytucyjny?Referendum? Rzecznika Praw Obywatelskich?Te "substytuty" demokracji jak to lubił nazywać pan Generał powstały za jego czasów dokładnie w 1982,1985,1987 roku,Obrońcy N.Ś.P. czyli Nieświętej Pamięci Gen.Wojciecha Jaruzelskiego pewnie powiedzą mi iż gdyby nie on to by ruscy do nas wkroczyli.Gówno prawda!!!Ruscy raz byli uwikłani w Afganistan.Dwa nawet gdyby wkroczyli to USA dowaliłaby ruskim takie embargo iż by się z tego nie wygrzebali.Więc "interwecję"można sobie między bajki włożyć.Oczywiście był pokaz siły w postaci wielkich ćwiczeń wojskowych Zapad 81,które odbyły się na terenie Polski,ale wątpię by ruscy do Polski wkroczyli.Gen.Jaruzelski mógł więc zaryzykować i dogadać się z Solidarnością dużo wcześniej pytanie dlaczego tego nie zrobił?Choć w Solidarności jako główne postacie byli byli komuniści tacy jak:Bronisław Geremek,Jacek Kuroń i inni.Nie szło się dogadać na prawdę żeby choć przynajmniej częściową wolność ale coś uzyskać?Wiecie dlaczego Jaruzelski tego nie zrobił?Bo jak napisałem wyżej.Na sam widok ruskich miał w swych generalskich portach cztery tony ładunku już złożone!!!Był po prostu tchórzem o czym pisał nawet Pułkownik Ryszard Kukliński za to nie wahał się jako sługa Moskwy,ani inwazji na Czechosłowację,ani grudnia 70,ani Stanu Wojennego!!!Prócz zabitych w czasie Stanu Wojennego nie można wymieniać tylko górników z kopalni Wujek,ale też ludzi,którzy np 13 grudnia umarli bo wyłączyli telefony kiedy potrzebna była pomoc.Jeszcze więcej ludzi z Polski w dekadzie lat 80 uciekło.To moim zdaniem jest jeszcze gorsze,bo to jest taki kapitał ludzki,którego rzekomo wolna Polska nie odzyskała i nawet nie próbowała odzyskać po dziś dzień.Kolejną rzeczą jaką została zrobiona podczas rządów Generała to w drugiej połowie lat 80-tych było nielegalne uwłaszczanie się monenklatury komunistycznej.Stąd mamy te dziwne fortuny w większości przypadków w latach 90-tych.Po prostu.Towarzysze w Polsce kapitał Marksa zamienili na kapitał w kieszeni.Kolejną rzeczą niech będzie nie rozliczenie po 90 roku polskich służb specjalnych nie mówię tu UB-cji czy SB-cji np.służby wojskowe typu WSW czy późniejsze WSI,z którymi mimo formalnej likwidacji borykamy się moim zdaniem do dziś.Pora powiedzieć też coś o opozycji demokratycznej po 81 roku kiedy pierwsza autentyczna,oddolna solidarność została przez komunistów zniszczona.Reaktywowana powstawała w zupełnie inny sposób od góry do dołu.Tzw."Stronę Społeczną" reprezentowali ludzie,którzy nigdy nie powinni reprezentować nas Polaków w takich sprawach jak zmiana ustroju przy Okrągłym Stole,gdyż sami Polakami nie byli.Dlatego dziś się mówi i słusznie o tym iż żydo-komuna dogadała się z chamo-komuną.Jak mogło się inaczej stać jak tam w 80-90% dla ówczesnej władzy sami swoi byli.Oczywiście że zrobili system pod siebie i tyle.Podsumowując dla mnie Gen.Jaruzelski nie tylko był zdrajcą, zbrodniarzem,ale i fatalnym politykiem,którzy gdy już był u władzy nie zrobił nic poza uwłaszczeniem swoich ludzi.Żadnych większych reform (podobnie jak w przypadku Gierka).Mikroskopijnym usprawiedliwieniem dla Jaruzelskiego może być to iż miał typowy wojskowy sposób myślenia.Dla mnie to postać jednoznacznie negatywna i zdania nie zmienię.Pamiętajmy o ofiarach komunizmu w Polsce,a dziś zwłaszcza o ofiarach Stanu Wojennego i Powojennego.


Pozdrawiam Serdecznie.

Artur "HenrykKwinto90"Kozieł


http://encyklopedia.eduteka.pl/wiki/Manewr_gospodarczy_%281976-1980%29

http://dzieje.pl/aktualnosci/prof-dudek-gierek-siedzial-na-wulkanie-ktory-w-koncu-eksplodowal

https://www.youtube.com/watch?v=ll5edkkDxLQ

https://www.youtube.com/watch?v=2xFqPvvqI8s&t=26s

https://www.youtube.com/watch?v=qBKtLcYJ2rQ

https://infogram.com/fiasko-polityki-gospodarczej-edwarda-gierka-1gk9vp19ry38m4y

http://jaszczur09.blogspot.com/2014/05/pukownik-kuklinski-o-jaruzelskim.html

https://www.youtube.com/watch?v=OkEiP9Ju1o4

https://www.youtube.com/watch?v=AtFfsBLhTQ0

http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-29-listopada-1987-r-wladze-prl-przeprowadzily-referendum,nId,1565182

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19820110084

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19850220098

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19870210123

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19870140083






Artur Kozieł. Niepełnosprawny, amatorski publicysta politycznie niepoprawny.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka