Henryk P Henryk P
123
BLOG

Prezydent podpisał bubel, zamiast ustawy?

Henryk P Henryk P Polityka Obserwuj notkę 0

Armia żegna się z powszechnym poborem. W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnie przymusowe wcielenie do sił zbrojnych.

- Datą symboliczną będzie 6 grudnia - powiedział szef MON

Bogdan Klich. Wtedy wejdzie w życie mała nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

W Sejmie trwają już prace nad projektem nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, który przewiduje kwalifikację wojskową.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,6-grudnia---przelomowy-dzien-dla-polskiej-armii,wid,10609259,wiadomosc.html

O jakiej nowelizacji ustawy mówi szef MON Bogdan Klich? Wzmiankowana przez 
B. Klicha ustawa już ukazała się w dzienniku ustaw.
Niestety, czytając ustawę, zauważyłem wiele sprzeczności. 
Czy szef MON B. Klich i Prezydent Kaczyński, który podpisał ustawę
nie zwrócili na to uwagi?
Kto przygotował tak błędną ustawę?

Wybrane przykłady:

 

Dziennik Ustaw z 21 listopada 2008 Nr 206 poz. 1288

Data ogłoszenia:2008-11-21

Data wejścia w życie:2008-12-06

USTAWA

z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

art.34 otrzymuje brzmienie:

Art. 34. Mężczyźni, którzy nie stawili się do poboru do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyli dwadzieścia cztery lata życia, są obowiązani zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia sześćdziesięciu lat życia.

art. 28:

a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

4. Ostateczne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B może być zmienione przez powiatową komisję lekarską.

 art. 52:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

1. Osoby podlegające powszechnemu obowiązkowi obrony są obowiązane do osobistego stawienia się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących tego obowiązku w terminie i miejscu określonym w wezwaniu oraz do poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym.

w art. 53: ust. 1 otrzymuje brzmienie:

1. Osoby podlegające obowiązkowi czynnej służby wojskowej są obowiązane do spełniania wojskowego obowiązku meldunkowego(…)

3a. Żołnierze rezerwy, którym nadano przydział mobilizacyjny, oraz osoby, którym nadano pracowniczy przydział mobilizacyjny, a także poborowi, którym wydano karty powołania, mają obowiązek powiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień(…)

art. 61 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

2. W razie niestawienia się powołanego do czynnej służby wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, (…)na wniosek wojskowego komendanta uzupełnień, zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do wskazanej jednostki wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

art. 92

 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

2a. Absolwenci szkół wyższych zamiast przeszkolenia wojskowego mogą odbywać na własną prośbę zasadniczą służbę wojskową.

1a. Studenci zamiast przeszkolenia wojskowego mogą odbywać na własną prośbę zasadniczą służbę wojskową.

Podpisał:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Kaczyński

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2008,nr,206/poz,1288,ustawa-o-zmianie-ustawy-o-powszechnym-obowiazku-obrony-rzeczypospolitej-polskiej.html

Według mnie, ustawa została napisana przez niekompetentnego urzędnika, treść zignorowana przez Sejm i Senat, a następnie, bez analizy podpisana przez Prezydenta.

W Polsce ustawy uchwala Sejm, a następnie przekazywane są Senatowi, który w terminie 30 dni może je przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie w całości. Kolejnym krokiem jest przedstawienie przez Marszałka Sejmu ustawy Prezydentowi, który podpisuje ją w przeciągu 21 dni i zarządza jej publikację w Dzienniku Ustaw.

Pytanie zasadnicze:

Za co urzędnicy państwowi i parlamentarzyści biorą pieniądze?

Kiedy możemy spodziewać się następnej nowelizacji ustawy, wnoszącej poprawki do obecnej?

Henryk P
O mnie Henryk P

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka