hephalump hephalump
962
BLOG

Militarne pret-a-porter

hephalump hephalump Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Centrum światowej mody, czyli Francja potrafi dopieścić także fanów mody i techniki militarnej. Oto dwa przykłady najnowszych propozycji francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Modele pochodzą z kolekcji pret-a-porter i są przeznaczone do masowej produkcji dla szerokiego grona odbiorców.

image

Griffon VBMR Foto: Army Recognition


Na pierwszej fotografii (powyżej) widzimy wóz Griffon VBMR. Proszę zwrócić uwagę na smukłą, wysoką sylwetkę pojazdu oraz gustownie i nonszalancko zarzuconą siatkę maskującą. Czyż siatka ta nie kojarzy się z apaszką? Wóz ten niewątpliwie będzie elegancko się prezentował podczas parad wojskowych.

Opancerzenie zapewnia skuteczną ochronę przed ostrzałem z łuku lub obrzuceniem kamieniami. Załoga może obserwować, a nawet ostrzeliwać przeciwnika uzbrojonego w dzidy i maczety bez konieczności opuszczania pojazdu. W razie napotkania silniejszego oporu lub gdy przeciwnik będzie uzbrojony w jakąkolwiek broń ppanc - wyrzutnie granatów dymnych zapewnią osłonę na czas wycofania się na z góry ustalone pozycje.

image
Jaguar EBRC foto: Army Recognition


Na kolejnym obrazie widzimy wóz Jaguar EBRC. To może być hit. Równie gustowny jak prezentowany wcześniej pojazd Griffon. Na defiladach może występować w zastępstwie czołgów - jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny (spala mniej ropy i nie wyrządza większych szkód w nawierzchni asfaltowej).

Wóz ten występuje jak na razie wyłącznie w formie komputerowej wizualizacji i tekturowej makiety, ale z niecierpliwością oczekujemy na pierwsze seryjne egzemplarze. Ciekawe czy nasi projektanci zapoznali się z tą kolekcją? Może byłaby inspirująca i przyspieszyła realizacje projektu nowego BWP dla naszego wojska?

***

Nie zapominajmy też o  propozycji francuskich stylistów w kategorii  haute couture dla polskiego wojska. Czyli nonszalancko odrzuconej, przez pozbawiony smaku estetycznego i gustu modowego rząd PiS, oferty na śmigłowiec Caracal. Niestety Polska nie dołączy do elitarnego grona nielicznych użytkowników tej wysmakowanej i świetnie prezentującej się na pokazach maszyny.

Ten brak orientacji w świecie mody wojskowej tak oburzył polityków PO, że domagają się komisji śledczej dla barbarzyńców z PiS.

http://newsroom.salon24.pl/773807,po-chce-komisji-sledczej-ws-caracali-domaga-sie-specjalnego-nadzoru-ziobry

hephalump
O mnie hephalump

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo