z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
26 obserwujących
722 notki
575k odsłon
247 odsłon

Sztuka wywrócona

Wykop Skomentuj2

Podobno celem sztuki współczesnej jest wywołanie u widza emocji. I artystom czasem taka interakcja z "konsumentem" się udaje.

Niestety niektórzy "artyści" idą na łatwiznę i silne emocje u widza usiłują wywołać "dziełami", które noszą zamiana skandalu lub wręcz stanowią prowokację. Prowokację często uznawaną za obsceniczną lub obrażająca czyjeś uczucia.

Sam muszę przyznać, że nie uznaję się za "konesera sztuki", która w ten sposób próbuje oddziaływać na uczucia. Nie intrygują mnie madonny z domalowanymi wąsami lub podkolorowaną na tęczowo aureolą. Uznaję te dzieła za przejaw "sztuki" raczej niskich lotów.

A jak już mówimy o ocenie jakich "lotów" jest dzieło współczesnego artysty to... Przed chwilą przeżyłem mały szok kulturowy.

Oto w materiale TVP INFO zaprezentowano relację z biennale sztuki w Wenecji gdzie w polskim pawilonie (a może hangarze) prezentowane jest dzieło pt "Lot" Romana Stańczaka. Wyjątkowość tej pracy polega na tym, że artysta postanowił przedstawić widzom... samolot odwrócony na drugą stronę.  Tak jakby "od podszewki".

Uff... Patrzyłem na zdjęcia tej instalacji (?) czy raczej prowokacji mającej u mnie wywołać emocje i... Jakoś tak automatycznie widok tego "wypatroszonego" samolotu przywołał u mnie wspomnienia obrazów pokazywanych w tv po katastrofie smoleńskiej. Szok... Nie jestem pewien czy to miał na celu artysta ale u mnie takie skojarzenie się pojawiło. I szczerze mówiąc nie jestem pewien czy warto aż tak epatować destrukcją... Nie lubię oglądać wraków bo zazwyczaj kojarzą mi się z jakąś tragedią.

No cóż... Ale dzieło Romana Stańczaka jest entuzjastycznie oceniane tak przez redaktorów z TVP INFO jaki i dziennikarzy Gazety Wyborczej.

Więc może to tylko ja mam w tym wypadku takie katastroficzne skojarzenia.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura