INICJATYWA DEMOKRACJI KULISTEJ
TYLKO WOLA CAŁEGO NARODU MOŻE W JEDNYM AKCIE ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE WYMUSZONE UMOWY I PRZEJĄĆ KONTROLĘ W POLSCE. POTRZEBUJEMY WIĘKSZOŚCI POLAKÓW I TYLKO POLAKÓW!
12 obserwujących
196 notek
203k odsłony
  156   1

O papierach Pandory

ICIJ, miliarder Andrej Babiš, premier Czech
ICIJ, miliarder Andrej Babiš, premier Czech

Ponieważ jestem na "wieczność" przez żydów blokowany, jest to tylko notka wewnętrzna na własny użytek.

To już 8 lat temu, gdy napisałem pierwszą notkę w tym temacie. Byłem pierwszy w Polsce przed gazetą wyborczą. Sukces był ogromny na interia.pl Dlatego zamieściłem tu na s24. Niestety właściciel ukradł temat i zamieścił swoją notkę na czołówce a moją zrzucił do S24-piwnicy. Notka nie osiągnęła zamierzonych przeze mnie 2000 odsłon i przestałem w temacie pisać. Na zasadzie pies wam dupę lizał.

Kosmiczny ocean pieniędzy

Ze strony Polski w opracowaniach bierze udział jak już przed 8 laty Gazeta Wyborcza

https://www.icij.org/investigations/pandora-papers/about-pandora-papers-investigation/

Największe w historii śledztwo ICIJ w sprawie świata offshore ujawnia tajemnice finansowe polityków, miliarderów i globalnych elit. Opublikowane 3 października 2021 Są dowody złodziejstwa na Andreja Babiš premiera Czech, co Polsce utrudnia wydobycie węgla, a sam okrada własny naród!

Śledztwo Pandora Papers obnaża globalne powiązania władzy politycznej z tajnymi finansami offshore.

W oparciu o najbardziej obszerny wyciek plików z rajów podatkowych w historii, dochodzenie ujawnia tajne transakcje i ukryte aktywa ponad 330 polityków i urzędników państwowych wysokiego szczebla w ponad 90 krajach i terytoriach, w tym 35 przywódców państw. W aktach pojawiają się ambasadorowie, burmistrzowie i ministrowie, doradcy prezydenta, generałowie i prezes banku centralnego.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, organizacja non-profit i sieć dziennikarzy z siedzibą w Waszyngtonie, D.C., uzyskała ponad 11,9 milionów rekordów finansowych, zawierających 2,94 terabajtów poufnych informacji od 14 dostawców usług offshore, przedsiębiorstw, które zakładają i zarządzają firmami fasadowymi i trustami w rajach podatkowych na całym świecie.

Pliki ujawniają tajne zagraniczne udziały ponad 130 miliarderów z 45 krajów, w tym 46 rosyjskich oligarchów. W 2021 roku, według Forbesa, 100 z tych miliarderów miało wspólny majątek przekraczający 600 miliardów dolarów. Wśród innych klientów są bankierzy, wielcy darczyńcy polityczni, handlarze bronią, międzynarodowi przestępcy, gwiazdy pop, szefowie szpiegów i giganci sportu.

ICIJ udostępniło pliki 150 partnerom medialnym, rozpoczynając najszerszą współpracę w historii dziennikarstwa.

Przez prawie dwa lata ICIJ zorganizowało i prowadziło śledztwo, które objęło ponad 600 dziennikarzy w 117 krajach i terytoriach. Reporterzy podążali za tropami do rezydencji na klifie w Kalifornii, plantacji cukru w Republice Dominikany, fabryki zanieczyszczającej środowisko we Włoszech, wieżowców w Dubaju i tureckiego szpitala, w którym pracownicy zarzucali złe traktowanie.

Dokumenty obejmują pięć dekad, a większość z nich powstała między 1996 a 2020 rokiem. Zawierają one informacje o ponad 29 000 beneficjentów rzeczywistych, czyli ostatecznych właścicieli aktywów offshore. To ponad dwa razy więcej niż liczba właścicieli znalezionych pięć lat temu w śledztwie Panama Papers, które opierało się na przecieku z jednej firmy prawniczej.

Chociaż posiadanie spółki offshore jest legalne, tajemnica, którą zapewnia, może stanowić przykrywkę dla nielegalnych przepływów pieniężnych, umożliwiając łapówkarstwo, pranie brudnych pieniędzy, unikanie płacenia podatków, finansowanie terroryzmu, handel ludźmi i inne naruszenia praw człowieka - twierdzą eksperci. The Pandora Papers oferują świeże spojrzenie na międzynarodowe skandale korupcyjne, w tym na szeroko zakrojoną operację łapówkarską brazylijskiego giganta kontraktowego Odebrecht S.A., międzynarodowy skandal piłkarski znany jako FIFAGate i domniemaną grabież wenezuelskiego majątku publicznego.

Biedne narody są nieproporcjonalnie poszkodowane przez gromadzenie bogactwa w rajach podatkowych, co pozbawia skarb państwa środków na drogi, szkoły i szpitale. Sonda Pandora Papers ujawnia, że międzynarodowi przywódcy, którzy mogliby walczyć z unikaniem płacenia podatków w rajach podatkowych, sami potajemnie przenosili pieniądze i aktywa poza zasięg organów podatkowych i organów ścigania, podczas gdy ich obywatele walczą.

Obecni i byli przywódcy, którzy posiadali tajne firmy i fundusze powiernicze, jak ujawniło śledztwo Pandora Papers, to między innymi król Jordanii Abdullah II, premierzy Wybrzeża Kości Słoniowej i Republiki Czeskiej, prezydenci Ekwadoru, Kenii i Gabonu oraz byli prezydenci Salwadoru, Panamy, Paragwaju i Hondurasu.

Akta rzucają również światło na interesy finansowe chavistów w Wenezueli, zbiegłych przywódców kultów i ich wyznawców, kleptokratów i ich rodzin, neonazistów, sprzedawcy wody mineralnej skazanego za nakłanianie do zabójstwa sędziego i prokuratora, zbiegłego milionera pedofila i finansistów terroryzmu.

Inni gracze w globalnej obsadzie Pandora Papers to m.in. władca Bitcoinów skazany za pranie brudnych pieniędzy w związku z największym cybernetycznym rabunkiem w historii. A inwestycje offshore były powiązane z aktorami Bollywood, gwiazdami piłki nożnej, skorumpowanymi urzędnikami sportowymi, królewską kochanką, zwaśnionymi księżniczkami, reżyserami filmowymi i gwiazdami, supermodelkami, uznanymi projektantami i światowej sławy piosenkarzami.

Nazwaliśmy projekt Pandora Papers, ponieważ ta współpraca opiera się na dziedzictwie Panama Papers i Paradise Papers, a starożytny mit o puszce Pandory wciąż wywołuje lawinę problemów i nieszczęść.

Raport pokazuje, że zwłaszcza Stany Zjednoczone stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla ukrytego bogactwa, mimo że USA i ich zachodni sojusznicy potępiają mniejsze kraje za to, że pozwalają na przepływ pieniędzy i majątku związanego z korupcją i przestępczością.

The Pandora Papers zawierają dokumenty 206 amerykańskich trustów z 15 stanów i Waszyngtonu oraz 22 amerykańskich firm powierniczych.

Dokumenty dostarczają szczegółów na temat przepływu setek milionów dolarów z rajów podatkowych na Karaibach i w Europie do Dakoty Południowej, słabo zaludnionego amerykańskiego stanu, który stał się głównym celem zagranicznych pieniędzy.

Raporty ICIJ i jej partnerów podważają twierdzenia branży offshore, że dostawcy usług rozważnie weryfikują klientów i starają się działać zgodnie z prawem, a także podkreślają koszty, jakie dla interesu publicznego niesie ze sobą pozwolenie bogatym i wpływowym na ochronę ich bogactwa przed prawem.

Raport ujawnia, jak największa firma prawnicza w USA, Baker McKenzie, pomogła stworzyć nowoczesny system offshore i jak inna firma prawnicza, Alcogal w Panamie, odegrała ogromną rolę w jego utrzymaniu.

Pokazuje, jak mało znani dostawcy usług korporacyjnych pomagali w manewrach finansowych ludziom, którzy stoją w obliczu śledztw kryminalnych lub kosztownych procesów cywilnych, w tym dyrektorowi belgijskiej firmy chemicznej oskarżonemu o przestępstwa przeciwko środowisku i wspólnikowi rodziny przestępczej Colombo z Florydy.

Pokazuje też, jak firmy offshore są wykorzystywane do ukrywania pochodzenia dzieł sztuki i antyków. Zespół reporterów odkrył, że dziesiątki starożytnych relikwii są nadal wystawiane w znanych muzeach, mimo że były powiązane ze sławnym kolekcjonerem, który później został podejrzany o przemyt na wielką skalę.

Szczególnie przygnębiające śledztwo dotyczy tajnych inwestorów w jednej z największych korporacji wynajmujących mieszkania w USA. Inwestorzy ci czerpią zyski z eksmisji przeprowadzanych w środku globalnej pandemii. Wśród nich są także fundusze powiernicze posiadające miliony przeznaczone na Legion Chrystusa, rzymskokatolicki zakon religijny skompromitowany międzynarodowym skandalem związanym z wykorzystywaniem seksualnym.

Wśród 14 dostawców usług offshore, których dokumenty składają się na zbiór danych Pandora Papers, znajdują się trzy należące do byłych urzędników państwowych. Działają one w takich jurysdykcjach jak Anguilla, Belize, Singapur, Szwajcaria, Panama, Barbados, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahamy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Seszele i Wietnam, a ich klienci pochodzą z ponad 200 krajów i terytoriów.

Rejestry, które mają powiązania z ponad 30.000 firm, są w wielu językach, w tym angielskim, hiszpańskim, chińskim, koreańskim, greckim i rosyjskim. Rzeczywiści właściciele są powiązani z 27.000 firm.

Obejmują one arkusze kalkulacyjne, deklaracje podatkowe, faktury, prezentacje PowerPoint, e-maile i rejestry firm z wykazem dyrektorów i udziałowców. Zawierają one również raporty o podejrzanej działalności, listy sankcji, raporty due diligence, formularze know-your-customer, paszporty, rachunki za media i zdjęcia.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale