INICJATYWA DEMOKRACJI KULISTEJ
TYLKO WOLA CAŁEGO NARODU MOŻE W JEDNYM AKCIE ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE WYMUSZONE UMOWY I PRZEJĄĆ KONTROLĘ W POLSCE. POTRZEBUJEMY WIĘKSZOŚCI POLAKÓW I TYLKO POLAKÓW!
12 obserwujących
196 notek
197k odsłon
  513   0

Minister Szyszko nie jest szyszką

Sz. Min. Śr.
Sz. Min. Śr.

Witam salon24.pl, dziękuję za szybką odpowiedź i wskazanie podstawy korektury nazwiska Szyszko w tytule artykułu "Czy można zaufać ministrowi Szyszko" na stronie głównej salonu24.pl.

"Podobnie było z europosłem Saryuszem-Wolskim, który apelował w mediach o pozostawianie bez odmiany jego nazwiska."

Wydaje się, że europoseł Saryusz-Wolski ma pecha, lub nie potrafi przytoczyć właściwych argumentów.

Z argumentacji przeciwko odmianie męskiego nazwiska Szyszko podaję:

1. Zapamiętany sens wypowiedzi Pana ministra Szyszko: "Proszę nie odmieniać mnie jak nazwisko Szyszka, nazywam się Szyszko." Rozumiem, że minister Szyszko sobie nie życzy odmiany jego nazwiska.

2. W PWN rozdział  "Odmiana i pisownia nazwisk męskich"

Pisze: Pewnym ułatwieniem dla piszących może być możliwość nieodmieniania niektórych nazwisk, dopuszczalna, gdy nazwisko zostanie poprzedzone imieniem lub rzeczownikiem pospolitym (np. minister, prezydent). Możliwość taka dotyczy głównie nazwisk zakończonych na -e, -o oraz akcentowanych na ostatniej sylabie. Jeśli tego rodzaju możliwość w odniesieniu do określonego nazwiska istnieje, zostało to podane w odpowiednim artykule hasłowym słownika.


3. Odpowiedź PWN:

Szyszko a Szyszka

30.10.2016

"Mam problem z odmianą nazwiska Szyszko. Nazwisko to powinno się odmieniać jak nazwisko Matejko. Jeżeli jednak użyję formy w dopełniaczu: Jana Szyszki, nie wskazuje ona na to czy osoba ta nazywa się Jan Szyszko czy Jan Szyszka.
Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam.


Jest tak, jak Pani pisze – w przypadkach zależnych nazwiska męskie zakończone na -o (tylko te, które mają pochodzenie słowiańskie) przybierają identyczne formy jak nazwiska męskie (a także żeńskie) zakończone na -a. W sytuacjach, w których nie możemy sobie pozwolić na taką dwuznaczność (np. w aktach notarialnych), nazwiska takie pozostają często nieodmienione."


4. Już wcześniej napisałem, że mam prawa autorskie, a tytuł dałem z ministrem Szyszko, a nie z szyszką.

5. Wg starych dobrych reguł PWN, jeszcze z PRL-u, to właściciel nazwiska decydował o tym, jak on się pisze, deklinuje i wymawia. Wiem coś o tym. Moimi sąsiadami w Gdańsku było małżeństwo Wejhertowie. Córka (Bilka) pisała się przez samo "h" i  "y", a syn Jan  przez "ch" i "j"


6. Niektóre wpisy pod artykułem na blogu są za moją wersją.


7. Profesor Szyszko, jak podał sekretariat jest za wersją nieodmienną. Jeżeli sekretariat nie odmienia to znaczy, że istnieją setki dokumentów oficjalnych bez odmiany nazwiska Szyszko!

A wtedy zalecenia PWN mniej ważą, niż ochrona prawa zwyczajowego.

Jest 7 : 2 za wersją nieodmiennąSzyszko.

Oczekuję poprawki.

Z poważaniem

Krzysztof Puzyna2017-06-23 13:39 GMT+02:00 Salon24, kontakt <kontakt@salon24.pl>:

Szanowny Panie,
według zasad poprawnej polszczyzny nazwiska należy odmieniać - mimo niechęci u osób, które je noszą. Podobnie było z europosłem Saryuszem-Wolskim, który apelował w mediach o pozostawianie bez odmiany jego nazwiska.

http://sjp.pwn.pl/zasady/;629611

Podobnie uważa prof. Jan Miodek.

Pozdrawiamy,

Salon24.pl


W dniu 23 czerwca 2017 12:43 użytkownik puzyna <mailer@salon24.pl> napisał:
Nick: puzyna
Blog:
http://iddd.salon24.pl
------------------------------------------

Zadzwoniłem dzisiaj 23 czerwca o godz. 12: 25 do ministra Szyszko. W sekretariacie, Pani Marat odpowiedziała na moje pytanie "Czy można zaufać ministrowi Szyszce, czy Szyszko?" - Szyszko - my NIE ODMIENIAMY Szyszko. Proszę przywrócić oryginalny tytuł mojego artykułu: "Czy można zaufać ministrowi Szyszko" na 1. stronie S24 w dziale Ekologia.
Autor
Krzysztof Puzyna

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo