1 obserwujący
227 notek
35k odsłon
174 odsłony

Złożył oświadczenie lustracyjne, choć nie musiał

Wykop Skomentuj2

O perypetiach Daniela Alain Korony z Instytutem Pamięci Narodowej dot. jego statusu działacza opozycji antykomunistycznej już pisaliśmy. Wojewódzki Sąd Administracyjny, uchylił decyzje odmowne Prezesa Instytutu i nakazał ponowne rozstrzygnięcie sprawy (a Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA)

https://serwis21.blogspot.com/2019/04/po-3-latach-od-zozenia-wniosku.html 

Przypomnijmy IPN odmówił potwierdzenia warunków do uzyskania statusu, bo w zasobach IPN znalazły się notatki funkcjonariusza SB świadczące rzekomo o donoszeniu do służb. Archiwista IPN jednak poddał w wątpliwość wiarygodność tych notatek, stwierdzając m.in. że w okresie rzekomego informowania SB prowadziło grę operacyjną mającą na celu skompromitowania Daniela w środowisku opozycji. Dodajmy iż w tym czasie Daniel był objęty odmową paszportową, a szykany dotykały także jego rodzinę. 

(za Serwis21)

Daniel złożył teraz do IPN oświadczenie lustracyjne celem rozstrzygnięcia - i to niezależnie od wymogu ustawowego bądź jego braku. W świetle przepisów ustawy nie jest on bowiem objęty wymogami ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (organ powołujący uznał że członek zarządu spółki nie jest objęty wymogami ustawy). Co zrobi teraz IPN? Przeprowadzi postępowanie, co będzie wiązało się z koniecznością weryfikacji prawdziwości oświadczenia, czy też odmówi w związku z brakiem wymogu ustawowego?


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka