1 obserwujący
224 notki
34k odsłony
253 odsłony

IPN zwrócił oświadczenie lustracyjne!!!

Wykop Skomentuj2

Nie można złożyć oświadczenia lustracyjnego bezpośrednio do Instytutu Pamięci Narodowej, ale jedynie za pośrednictwem organu. Tak wynika z pisma IPN do dra Daniela Alain Korony - prezesa Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 i prezesa spółki Elewarr.

27 maja 2019 Daniel Alain Korona przesłał do IPN oświadczenie lustracyjne w związku z pełnieniem funkcji prezesa Elewarr sp. z o.o. celem rozstrzygnięcia - i to niezależnie od wymogu ustawowego bądź jego braku. 

Biuro Lustracyjne IPN uznał pismem z dnia 31 maja 2019 r., że osoby pełniące w spółce Elewarr funkcje członka zarządu oraz rady nadzorczej, o ile urodziły się przed dniem 1 sierpnia 1972 roku są obowiązane do złożenia oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem IPN spełniony jest wymóg art.4 pkt.39 ustawy dotyczy spółek handlowych z udziałem skarbu państwa, a skoro jedynym wspólnikiem spółki jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czyli państwowa osoba prawna, zatem przepis ustawy stosuje się odpowiednio. Co prawda interpretacja Biura Lustracyjna IPN stoi w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem sądowym, które nie kwalifikowało spółkę Elewarr do kategorii spółek Skarbu Państwa.

Równocześnie jednak IPN zwrócił oświadczenie lustracyjne, uznając że oświadczenie winno być złożone wyłącznie właściwym organom powołującym, które przekazują je niezwłocznie do Biura Lustracyjnego. Teza IPN jakoby nie można było złożyć bezpośrednio oświadczenia stoi w sprzeczności z funkcjonalnością przepisów. Celem bowiem nie jest biurokratyczna procedura składania, a spełnienie wymogu lustracyjnego - stwierdza dr Daniel Alain Korona - Równie nieprawidłowe jest uznanie że Elewarr podlega przepisom lustracyjnym, nie jest bowiem spółką Skarbu Państwa. Orzecznictwo sądowe w tej kwestii przy okazji kwestii stosowania ustawy kominowej jest w tej materii jednoznaczne. Natomiast moim zdaniem powinna być honorowana możliwość dobrowolnego składania oświadczeń lustracyjnych.


(za Serwis21)

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale