0 obserwujących
9 notek
13k odsłon
2625 odsłon

Protest Policji. Przyczyny „Psiej grypy”.

Wykop Skomentuj86

    Problemy Policji narastały od lat. Do 2013 roku w zamian za niskie pensje oraz często tragiczne warunki służby, władza oferowała funkcjonariuszom m.in. możliwość bardzo wczesnego odejścia na emeryturę (już po 15 latach emerytura w wysokości 40% ostatniego uposażenia) i L-4 płatne 100%. Rząd Tuska wprowadził rewolucyjne zmiany : wcześniejsza emerytura (60% uposażenia) po 25 latach służby, ale dopiero w wieku 55 lat, a L-4 płatne 80%. W ówczesnej sytuacji gospodarczej było to mimo wszystko nadal atrakcyjne.
    Obecnie w Policji jest około 6000 vacatów i wielki problem z ich uzupełnieniem, a kolejne tysiące funkcjonariuszy szykują się do odejścia ze służby po nowym roku. Początkujący policjant (po szkoleniu podstawowym) otrzymuje w tej chwili na rękę około 2500 zł. Czy to jest dużo niech każdy oceni sam.  Problem w mojej ocenie leży jednak nie tylko w wysokości poborów. Zmiany polityczne w 2015 r. rozbudziły w wielu policjantach wielkie nadzieje na „dobrą zmianę” także w Policji. Minęło 3 lata, a oczekiwanych zmian nie ma. Wręcz przeciwnie, kontynuowane, utrwalane i rozbudowywane są bardzo negatywne, patologiczne mechanizmy.
    Żadnych zmian, których od lat oczekują funkcjonariusze. Ta sama biurokracja, ta sama (jeszcze ważniejsza) rozrośnięta do absurdu statystyka. Kontynuowane i nagłaśniane są jako sztandarowe działania, wymyślone za poprzedniej władzy debaty społeczne czyli spotkania dobrej władzy ze społeczeństwem i program dzielnicowy bliżej społeczeństwa czyli jeden szeryf załatwia wszystkie problemy. Czyżby poprzednia władza, kochająca wyłącznie „pijar” zrobiła jednak coś dobrego? Nie ma uproszczenia procedur i  odciążenia od „papierkowej roboty” i nikt nawet o tym nie wspomina.
    W Policji wciąż najlepiej mają się oportuniści. Ci sami, którzy wykazywali statystyczne „sukcesy” poprzedników teraz wykazują jeszcze większe „sukcesy” obecnej władzy. Sytuacja demoralizująca w szczególności dla tych, którzy liczyli na odsunięcie skompromitowanych ludzi poprzedniego kierownictwa.
    Nadal brak przejrzystej ścieżki kariery zawodowej i ludzie przynoszeni w teczkach czyli niemerytoryczne awanse dla „naszych”. Nadal praca przede wszystkim pod statystykę i „pijar”. Żadnej refleksji i wizji niezbędnych zmian, ale za to zakochany w sobie i władzy wiceminister, który nie wie ile zarabiają jego podwładni i kiedy przysługuje im pełna wysługa emerytalna. Co istotniejsze, nie widzi żadnych problemów ani potrzeby jakichkolwiek zmian. Nawet gdy do stolicy zjechała wielotysięczna grupa protestujących. Ciągłe powtarzanie przez niego, że gdy Tusk obcinał przywileje to nie było protestów mija się z prawdą i raczej nie poprawia nastrojów wśród policjantów.
    O tym wszystkim pisałem już wcześniej. Ale do tego doszło coś nowego, coś co przepełniło czarę goryczy. To oddany przez obecny rząd, strzał we własną stopę czyli podwyżka od nowego roku dla żołnierzy, średnio po 650 zł (stąd domaganie się takiej samej kwoty przez policjantów). Do tej pory nie było takiej sytuacji aby tak jednoznacznie i wysoko doceniono tylko żołnierzy. Policjanci widząc, że sprawne, zgodne z prawem działanie związków zawodowych nie przyniosło oczekiwanych skutków, oddolnie (bez udziału związków) postanowili zaprotestować tak aby to władzę zabolało najbardziej. Tak aby uświadomiła sobie, że w Policji jest problem i trzeba się nim na poważnie zająć. Stąd epidemia „psiej grypy”.
    Jak mówi przysłowie „Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie”. Zakochany w sobie wiceminister kiedyś odejdzie, ale szkody jakich narobił są niepowetowane (bezpowrotnie odeszło bardzo wielu oddanych służbie policjantów). Co najważniejsze do tych strat nie musiało i wręcz nie powinno było dojść. 

Wykop Skomentuj86
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo