Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
8 obserwujących
230 notek
158k odsłon
870 odsłon

Kim jest W. Zelenśkyj - czarny koń wyborów na Ukrainie? Poglądy, wizerunek, poparcie.

Автор: Kvartal95 official - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65943959
Автор: Kvartal95 official - Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65943959
Wykop Skomentuj10

Wołodymyr Zelenśkyj oficjalnie potwierdził swój udział w wyborach prezydenckich. Stało się to w noworoczną noc, a jego oświadczenie zostało wyświetlone na kanale 1+1 oligarchy Ihora Kołomojskiego, zamiast standardowego orędzia prezydenta Poroszenki (zazwyczaj wszystkie kanały prywatne i publiczne transmitują wystąpienie głowy państwa).

Aktor-komik, cieszący się znacznym poparciem w sondażach, może znacząco wpłynąć na ukraińską politykę. 

Swój światopogląd i koncepcje wyborcze przedstawił kilka dni wcześniej w obszernym wywiadzie dla publicysty Dmitrija Gordona. 

Poglądami, sposobem bycia i wypowiedzi Zelenśkyj stara się wpisać w konwencję „zwykłego Ukraińca”: próbuje przedstawiać proste, zrozumiałe rozwiązania, dość ogólne opinie. Wydają się one mieć drugorzędną rolę, w porównaniu do wizerunku i osobowości. 

W wywiadzie starał się zaprezentować jako menedżer, doświadczony w kierowaniu dużymi strukturami (był członkiem zarządu i producentem generalnym kanału Inter oraz szefem studia filmowego Kwartał-95) znający scenę polityczną Ukrainy (przedstawia swoje charakterystyki czołowych polityków i oligarchów, których poznał podczas kariery aktorskiej). 

Przedstawia się też jako osoba o poglądach patriotycznych: wolontariusz wspierający ukraińską armię w 2014, broniący przynależności Krymu do Ukrainy w sporach z rosyjskimi aktorami, odmawiający występów w Rosji po 2014 roku. 

Zelenśkyj zapowiada w wywiadzie budowę własnej siły politycznej i kampanię wyborczą w terenie. Partię Sługa Narodu mają tworzyć ludzie z różnych miast Ukrainy, ale brak jakichkolwiek konkretów, które pokazałyby z jakiego zaplecza ma czerpać. 

W kontekście rozwiązania konfliktu z Rosją, Zelenśkyj twierdzi, że gotowy jest na negocjacje z Putinem, poza formatem mińskim. Wg aktora-polityka, powinny być one rozwiązane kompromisowo: poprzez rezygnację z części żądań przez obie strony, a następnie poddanie wyników negocjacji pod ogólnoukraińskie referendum. Odrzuca możliwość rozwiązania siłowego w Donbasie. 

Niejasna jest jego pozycja ws. wstąpienia Ukrainy do UE i NATO. Pomysłowi temu nie zaprzecza, ale wydaje się starania ku integracji odkładać („nigdy nie chodzę w gości, jeśli mnie nie zapraszają. Nie chcę czuć się niepełnowartościowy, człowiekiem drugiego sortu” – powiedział). Dodatkowo, krytycznie podchodzi do współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. 

Proponuje legalizację biznesów oligarchów – amnestię popełnionych do tej pory przestępstw, a następnie wprowadzenie przejrzystych, ale bezwzględnych zasad, równych dla wszystkich graczy biznesowych. 

Zelenśkyj pochodzi z Krzywego Rogu (industrialne zagłębie na wschodzie Ukrainy), pewien czas w dzieciństwie mieszkał w Mongolii. Od lat 90. aktor kabaretowy i komediowy, udzielający się przede wszystkim w dziedzinie satyry politycznej. Producent telewizyjny i filmowy. Współtwórca serialu komediowo-politycznego „Sługa narodu”. Wciela się w nim w rolę prostego nauczyciela, który obejmuje posadę prezydenta Ukrainy. Premiera trzeciego sezonu serialu jest zaplanowana na marzec 2019 (tuż przed prawdziwymi wyborami prezydenckimi). 

Aktualnie związany biznesowo z kanałem 1+1 Ihora Kołomojskiego, czołowego ukraińskiego oligarchy. W wypowiedziach obaj (Kołomojskyj i Zelenśkyj) zaprzeczają istnieniu zależności politycznej komika od oligarchy. 

Wg sondaży, popiera go od 6 do 14 % Ukraińców. Średnie poparcie z sondaży w grudniu wynosi 12,8%, co daje mu 3 miejsce, za Julią Tymoszenko i Petrem Poroszenko. 

Wg badania grupy Rating, Zelenśkyj uzyskuje wysokie poparcie we wszystkich regionach Ukrainy, oprócz trzech obwodów galicyjskich, a także zakarpackiego, winnickiego i chmielnickiego. Najwięcej zwolenników (od 15 do 20%) ma w regionach południowych (obwody mikołajowski, odeski, chersoński), części centralnych (obwód kijowski, żytomierski) i wschodnich (dnipropetrowskim, charkowskim i donieckim) a także na Wołyniu (15% w obwodzie wołyńskim i równieńskim).

ZOBACZ SONDAŻE: 

Wyniki Zelenśkiego w dotychczasowych sondażach

Poparcie dla Zelenśkiego wg obwodów

Poparcie dla Zeleńskiego wg regionów 

Wszystkie sondaże (wszyscy kandydaci, pojedynki w 2. turze) Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka