Pierre Metivier CC BY-NC 2.0
Pierre Metivier CC BY-NC 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
905
BLOG

Niemcy ostrożne wobec Huawei

Instytut Wolności Instytut Wolności Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Kluczowe wydarzenia i trendy z USA w Ekspresie Niemieckim Instytutu Wolności. Więcej wiadomości ze świata: http://instytutwolnosci.pl/ekspresy/


Niemcy ostrożne wobec Huawei

Jak podaje Süddeutsche Zeitung, rząd federalny Niemiec zachowuje szczególną ostrożność w kontaktach z chińskim gigantem elektronicznym Huawei. Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech firma przymierza się do budowy infrastruktury sieci 5G, która zrewolucjonizuje gospodarkę i umożliwi szerokie zastosowanie Internetu rzeczy. Jednak także Niemcy zwracają uwagę na zagrożenie szpiegostwem przemysłowym ChRL za pośrednictwem Huawei.

Niemiecki rząd prowadzi z Pekinem rozmowy o dwustronnej umowy dotyczącej cyberbezpieczeństwa – jednak negocjacje są, wg dziennikarzy SZ, obarczone wzajemnym niezrozumieniem obu stron. Od rozpoczęcia rozmów w lipcu 2016, kiedy na spotkaniu kanclerz Merkel z premierem Li Keqiangiem ustalono mechanizm wspólnych konsultacji w sprawie bezpieczeństwa informatycznego, Chiny systematycznie utrudniały funkcjonowanie niemieckim firmom poprzez kontrole ze strony służb oraz zakaz stosowania połączeń VPN (to metoda standardowo stosowaną przez niemieckie korporacje do ochrony danych podczas łączenia pomiędzy sieciami w kraju i w Chinach).

Utrudnienia były na tyle uciążliwe, że w maju 2018 r. na konsultacje w tej sprawie do Pekinu udała się delegacja niemieckiego MSW z Günterem Kringsem (CDU) na czele. Rozmowy jednak nie przyniosły rezultatu, a strona niemiecka wprost nazwała je „frustrującymi”. „Rozmawiamy o różnych rzeczach – my mówimy o szpiegostwie gospodarczym i zakazie VPN, a Chińczycy o zapobieganiu zagrożenia w postaci Światowego Kongresu Ujgurów z siedzibą w Monachium, który ChRL klasyfikuje jako organizację terrorystyczną” – relacjonuje niemiecki delegat.

Jednocześnie Niemcy starają się utrzymać rozmowy i jak najlepsze stosunki z Chinami w zakresie cyberbezpieczeństwa z uwagi na perspektywę budowy sieci 5G przez Huawei. Jest to jednak trudna gra, zwłaszcza w kontekście regularnych ostrzeżeń, które docierają do niemieckich służb ze strony sojuszu instytucji szpiegowskich Five Eyes (z USA na czele), dotyczących zagrożenia ze strony chińskich przedsiębiorstw. Z drugiej strony, jak wskazują komentatorzy SZ, trudno odciąć Huawei od dostępu do budowy infrastruktury bez niezbitych dowodów na szpiegostwo ze strony przedsiębiorstwa, wyłącznie na podstawie ostrzeżeń sojuszniczych: jednak ciągle obcych służb, które mają interes w zwalczaniu Chin.

Źródło: SZ


„Tak dla Diesla” – protest w Stuttgarcie

Ponad 700 osób wyszło na ulicę Stuttgartu, aby protestować przeciwko przepisom zakazującym wjazdu do miasta samochodom z silnikiem wysokoprężnym diesla w standardzie emisji spalin Euro 4. Zakaz ten oznacza bowiem, że nawet 10-letnie samochody nie będą mogły wjeżdżać do stolicy Badenii-Wirtembergii.

Protestujący skandowali m.in. „Hermann – precz!” odwołując się do forsującego proekologiczne przepisy krajowego ministra transportu Winfrieda Hermanna z partii Zieloni. Jednocześnie na demonstracji pojawiały się transparenty o „steku kłamstw”, odnoszące się do danych dotyczących stężenia tlenków azotu w centrum miasta. Dane te, oraz wypowiedzi medialne lekarzy nt. szkodliwości powietrza w mieście, służą lokalnym władzom za uzasadnienie planów budowy ogromnego dworca oraz linii kolejowej Stuttgart 21, która połączy to miasto z Ulm.

Taki kontekst sobotniego protestu nikogo nie dziwi – wśród demonstrantów byli liczni pracownicy zakładów motoryzacyjnych m.in. Daimlera z Untertürkheim i Sindelfingen, a także badeńskich zakładów Porsche i Boscha. Te grupy protestujących chętnie mówiły o „ekoterroryzmie władz” oraz „zielonych zabójcach miejsc pracy”.

Jedna z protestujących, Adrienne Stark w komentarzu dla FAZ, obrazowo podsumowała „zieloną” politykę: „Mieszkałam przez lata w Pekinie, gdzie mój mąż był menadżerem BMW. Tam dopiero mają problem z zanieczyszczeniem powietrza, nie u nas. Mimo to władza robi wszystko, aby zniszczyć nasz lokalny przemysł motoryzacyjny, z którego wszyscy żyjemy”.

Władze Badenii-Wirtembergii planują latem 2019 roku wprowadzenie dalszych ograniczeń – tym razem dla diesli w standardzie Euro-5.

Źródło: FAZ ;


Wolfgang Schäuble: Polityka wobec uchodźców „nie była mądra”

Wśród niemieckiej elity politycznej trwają debaty dotyczące polityki uchodźczej.

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble wyraźnie sprzeciwił się kierunkowi rozwoju niemieckiej polityki migracyjnej planowanemu przez nową przewodniczącą CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. „W polityce dotyczącej uchodźców nie udało nam się w porę ustawić balansu między gotowością do pomocy i ograniczoną ilością naszych środków” – powiedział Schäuble.

Annegret Kramp-Karrenbauer chce, aby polityka migracyjna była jednym z głównych tematów zjazdu partii zaplanowanego na 10-11 lutego. Chce w ten sposób zakończyć wewnętrzne spory i powstrzymać rozpadanie się jej obozu.

Schäuble podkreśla w swoich wypowiedziach rosnącą popularność populistycznej prawicy, która jego zdaniem jest efektem polityki rządu Angeli Merkel w temacie migracji. „Nie powinniśmy byli wysuwać na pierwszy plan debaty prawnie wiążącej kwoty (uchodźców – przyp. red.) – to nie było rozsądne z perspektywy czasu” – twierdzi przewodniczący Bundestagu.

Na podstawie: Die Welt, FAZ


„Skrzydła” problemem AfD

Szef AfD w Turyngii Björn Höcke jest niekwestionowanym liderem prawicowych radykałów w partii. Wiadomość o tym, iż przy jego wsparciu zostały zebrane pieniądze dla ruchu „Skrzydła”(„Der Flügel”) spowodowała kolejny konflikt wewnątrz partii.

Höcke zasłynął m.in. określeniem berlińskiego miejsca pamięci upamiętniającego ofiary Holokaustu mianem „pomnika hańby” i domagał się zwrotu o 180 stopni w polityce historycznej Niemiec. Jego działalność nie podoba się kierownictwu partii ze względu na grożące z tego powodu kontrole i procesy.

Już teraz AfD jest obiektem postępowania wyjaśniającego jej finansowanie z Szwajcarii. Kierownictwo partii potwierdziło, iż w listopadzie 2017 roku partia uzyskała około 130 000 euro od szwajcarskiej firmy farmaceutycznej, w kilku transzach. Według nich, pieniądze zostały zwrócone wiosną 2018 roku. Skandal wybuchł z tego powodu, że darowizny od obywateli państw spoza UE dla niemieckich partii, są nielegalne.

Podejrzewa się, że ruch „Skrzydła” został stworzony po to, by zbierać finansowanie, omijając kontrolę organów partyjnych.

Latem z tego powodu z kierownictwa АfD odszedł André Poggenburg. Twierdził, że miał „bardzo sceptyczne nastawienie z wielu powodów” do tworzenia „Skrzydeł”.

Mimo tych zarzutów AfD nie zamierza rezygnować ze współpracy z „Skrzydłami”. Ustalono jedynie, że nie może ono zbierać żadnych środków bez wcześniejszego uzgodnienia ze skarbnikiem partii.

Na podstawie: , TAZ


100 lat praw wyborczych kobiet w Niemczech

W styczniu 1919 roku kobiety w Niemczech mogły po raz pierwszy oddać swój ważny głos w wyborach i aż 82 procent z nich z tego skorzystała.

Do dziś frekwencja wśród kobiet jest większa niż wśród mężczyzn, częściej wybierają one ugrupowania z centrum sporu politycznego.

Dziś kobiety głosują w większości na CDU: wynik tej partii wśród mężczyzn był o ponad 6% niższy. Zdecydowanie więcej kobiet głosuje także na Zielonych. Odwrotne proporcje widać natomiast przy głosowaniu na Alternatywę dla Niemiec.

Na podstawie: Deutschland


Redakcja

Janusz Gorol – koordynator projektów, trener, doradca, animator i działacz społeczny. Absolwent teologii i politologii, ukończył program Promengo dla managerów organizacji pozarządowych, Szkołę Trenerów Meritum i Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, a także studia podyplomowe z zakresu Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Był także stypendystą Fundacji Otto Benecke w ramach programu You.va oraz Ifa Institut na Herder Institut Leipzig oraz dwukrotnie Acton University w Grad Rapids Michigan.

Adrian Purzycki – Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od 2012 r. zawodowo związany z branżą IT. Interesuje się zastosowaniem nowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji oraz technologii blockchain) w usługach prawniczych i administracji publicznej.

Eldaniie Abdurashytova – absolwentka studiów magisterskich Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Włodzimierza Hnatiuka (historia) oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (Europa Środkowa; Rosja). Zainteresowania: historia XIX – XXI wieku, nauki polityczne, polityka pamięci.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.


Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka