Kazimierz Wóycicki Kazimierz Wóycicki
1348
BLOG

Mowa nienawiści, wykluczenia i absurdu. Odcinek drugi

Kazimierz Wóycicki Kazimierz Wóycicki Polityka Obserwuj notkę 20

Mowa nienawiści, wykluczenia i absurdu jes wszechobecna w naszym życiu publicznym. a w szczególności staje się językiem naszej polityki. Zdarza się nią posługiwać najbardziej znanym politykom i publicystom Stefanowi Niesiołowskiemu, Waldemarowi Kuczyńskiemu, Rafałowi Ziemkowiczowi, Adamowi Michnikowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu  by wymienić przykłądowo osoby ż różnych obozów. Skoro używają go ci najbardziej znani, którzy dla wielu są autorytem i wzorem, język ten upowszechnia Często uniemożiwia to jakąkolwiek poważniejszą dyskusję o sprawach naszego kraju. Zwalczanie tego nie kulturnego języka  jest warunkiem poprawy naszej polityki. Trzeba go piętnować, wskazując na najrozmaitsze tego przykłady. Podaję ich poniżej kilka z ostatniej dawki nienawiści i obmowy, kwiatki z naszego życia publicznego.

Kwiatek:Kulturę chrześcijańską należy wyśmiać

 Felieton Romana Pawłowskiego z cyklu Kronika Wypadków Kulturalnych

[…] Przypomnijmy, że po zdelegalizowaniu Krytyki Politycznej jako organizacji terrorystycznej, władze Warszawy anulowały umowę na wynajem kawiarni Nowy Świat i oddały lokal "Frondzie". Odważna decyzja prezydenta Zbigniewa Ziobry przynosi już pierwsze efekty. Kawiarnia pod nową nazwą Stary Dobry Świat stała się ulubionym miejscem stołecznych chrześcijan. […] lokal jest tłumnie odwiedzany, zwłaszcza w niedziele po sumie. […] Na Polaków odwiedzających kawiarnię czekają nie tylko pyszne kremówki papieskie i wybór herbat ziołowych od benedyktynów, ale także spora dawka chrześcijańskiej kultury. […] A w niedzielę po wieczornej mszy na cotygodniowym "Dansingu z różańcem" zagrają Armia, De Press i Arka Noego, koncert poprowadzi mistrz chrześcijańskiego rocka Tomek Budzyński. […] Cały dochód z baru w tym tygodniu jest przeznaczony na pomoc dla prześladowanych katolików z Unii Europejskiej.

http://wyborcza.pl/1,75968,10677980,Stary_Dobry_Swiat.html#ixzz1euGd10Yl     Dostęp 27.XI.2011

Komentarz: Publicysta GW używa ulubionego chwytu – jesteśmy prześladowani. Środowisko popierane  przez największy w kraju dziennik przedstawiane jest jako prześladowane. Prześladowcami są chrześcijanie, a całakultura chrześcijańska (a nie jej jakieś przejawy) warta jest wyśmiania. Tylko w nie wielkim stopniu agresywność tekstu łagodzi jego żartobliwy charakter

Kwiatek: Durnie wokół Donalda

Wywiad Paweł Piskorski, przewodniczący SD, były sekretarz generalny PO. Tytuł wywiadu: Donald wie, że otaczają go durnie

Pytanie: I on, i Tusk.i Pan to historycy. Znacie mechanizmy dworu, mechanizmy stalinowskich czystek.

Odpowiedz: Archetyp czystek jest zawsze ten sam i on tu oczywiście zadziałał: Zinowiew pomaga jeszcze usunąć Trockiego, by następnie razem z Kamieniewem być następnym w kolejce do usunięcia.

Rzp 19-20 listopad 2011

Komentarz:  Słowo „dureń” jest jednoznacznie obraźliwe. P.Piskorski mógł użyć słów „ignoranci”, „ludzie pozbawieni odpowienich kompetencji” itd. Wybrał słowo najmocniejsze.

Porównanie premiera Tuska do Stalina nie wymaga komentarza. Zadający pytanie dziennikarz p.Mazurek sam sobie wydał świadectwo kultury słowa, jak również p.Piskorski odpowiadając na tak zadane pytanie.

Kwiatek: PIS czyli nasilenie bandyckich wystąpień

Marek Beylin: Czemu pani, taka blada

Marsz niepodległości został więc ufundowany na wielkim oszustwie. Organizatorzy, Ziemkiewicz, Żaryn, ci którzy mu patronowali, oszukali tysiące uczestników pragnących jedynie uczcić rocznicę niepodległości okazać  zwykły patriotyzm. A naprawdę okazali Solidarność z antysemicką i w dużej mierze totalitarną organizacją.

Niebezpieczeństwo widzę w tym, że kibole, ONR czy nieco bardziej umiarkowani wszechpolscy to dziś jedynie środowiska gotowe do rekrutacji przez PIS lub Solidarną Polskę. Inne się nie nadają, więc towarzystwo to będzie pieszczone przez Kaczyńskiego i Ziobrę. Co zapowiada wzmożoną konfrontację ideologiczną i, obawiam się, nasilenie bandyckich wystąpień przeciw mniejszościom.

Marek Beylin, Czemu pani, taka blada. 11 listopada w Warszawie ujrzeliśmy starcie  słabych z oszustami, GW 19-20 listopada 2011.s.23.

Komentarz: Publicysta GW rozumuje następująco działalność PIS prowadzi do „nasilenia bandyskich wystąpień przeciw mniejszościom”. PiS nie ma innej bazy rekrutacyjnej niż bandyckie środowiska młodzieżowe i ów bandytyzm wspierać mają wg publicysty, Ziemkiewicz i Żaryn.

Dalsze przykłady i dyskusja. Nanawiam do współpracy.

http://kazwoy.wordpress.com/przeciw-mowie-nienawisci/

http://kazwoy.wordpress.com/przeciw-mowie-nienawisci/dokumetacja-przeciw-mowie-nienawisci/

http://kazwoy.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=2705&action=edit&message=1

 

Uważam, że nieustanna publiczna debata jest niezbędna dla demokracji. Potrzebny jest w niej szacunek do innych i ciągłe usiłowanie zrozumienia odmiennych poglądów. Polsce potrzebna jest dziś naprawa języka polityki. -------- Na moim blogu sam pilnuję porządku. Pod postami proszę o dyskusję na temat, o jakim tekst traktuje. Komentarze chamskie, zawierające personalne ataki i nie na temat będę usuwał. Wszystkich namawiam do pilnowania porzadku na swoich blogach. I zapraszam serdecznie do merytorycznej dyskusji. (cytat za Igorem Janke, gospodarzem Salonu24)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka