W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6313 (osłabienie złotego o 0,3%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN charakteryzował się niską zmiennością i kształtował się lekko powyżej poziomu 4,60. Publikacje licznych krajowych danych (bilans płatniczy, finalna inflacja oraz zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw) nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Bez istotnego wpływu na kurs EURPLN były również decyzje głównych banków centralnych (Fed i EBC).
Z większą zmiennością mieliśmy natomiast do czynienia w przypadku kursu EURUSD
Środowa decyzja Rezerwy Federalnej o zwiększeniu tempa wygaszania programu skupu aktywów, a także publikacja jastrzębiej projekcji ekonomicznej członków FOMC doprowadziła do przejściowego umocnienia dolara względem euro.
Czwartkowe posiedzenie EBC również oddziaływało w kierunku podwyższonej zmienności kursu EURUSD. Z jednej strony EBC zacieśnił politykę pieniężną poprzez zapowiedź wycofywania poszczególnych instrumentów, których celem było pobudzenie aktywności w warunkach szoku pandemicznego, z drugiej strony wydźwięk posiedzenia sugeruje, że w kolejnych kwartałach będzie narastać dysparytet stóp procentowych pomiędzy USA a strefą euro.
W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą publikacje krajowych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej
W przypadku realizacji naszych wyższych od konsensusu rynkowego prognoz mogą one sprzyjać umocnieniu złotego. Zaplanowane na ten tydzień liczne publikacje danych z USA (trzeci szacunek PKB, wstępne zamówienia na dobra trwałe, inflacja PCE, sprzedaż domów na rynku wtórnym, sprzedaż nowych domów, finalny indeks Uniwersytetu Michigan) nie będą miały istotnego wpływu na notowania polskiej waluty.
https://www.fxmag.pl/artykul/kurs-euro-eur-dynamicznie-zmienil-kierunek-notowan-przed-nami-mocne-wybicie-polskiego-zlotego-pln-dolar-usd-a-liczne-dane-z-usa-forex-nabiera-rozpedu
Inne tematy w dziale Polityka