4 obserwujących
67 notek
25k odsłon
193 odsłony

Stalin, Rosja mordowali swoich by ukryć prawdę o Pakcie z Hitlerem i Katyniu.

Wykop Skomentuj2

  Prokurator  ZSRR  Nikołaj Zoria  "popełnił  samobójstwo"  w Norymberdze  22  maja  1945 roku.

Vice prokurator  ZSRR, zastepca  Generalnego  Prokuratora  - Wyszyńskiego,  był  oskarżycielem  w procesie  norymberskim.

Miał 38 lat, gdy ogłoszono, że jego śmierć nastąpiła na skutek "nieopatrzności podczas czyszczenia broni osobistej". Rodzinie przekazano informację: samobójstwo, ciało  spalono .
Jurij Zoria miał wtedy lat siedemnaście. 21 maja wieczorem rozmawiał telefonicznie z ojcem o tym, że zaraz po zdaniu ostatnich egzaminów  przyjedzie  do ojca do Norymbergi.Smiersz  zlikwidował  Zorię  na rozkaz  Stalina  , ponieważ  wyłamał sie  z instrukcji  danych  prokuratorom ;popełnił  wydawało się nie tak  wielki  błąd  w  trakcie  przesłuchania  von Paulusa  11 lutego  1946  roku,

заявил, что теперь будут "представлены материалы и показания людей, располагающих достоверными сведениями о том, как на самом деле проходила подготовка нападения на Советский Союз"

poinformował że "  teraz będą przedstawione materiały i  zeznania osób,  posiadających wiedzę o tym , jak w istocie  przebiegały przygotowania  do agresji  na ZSRR."

-w tym momencie  odłączono  kabiny  tłumaczy  rosyjskich  a  Zoria  musiał  przerwać  wystąpienie; odsunięto  go od przesłuchiwania Paulusa  ,które  dalej  prowadził  Runienko.  ( Instrukcje  Stalina  dot,procesu  stanowiły aby za wszelką  cenę  nie dopuścić   do ujawnienia prawdy o Pakcie -ale  Ribbentrop  i  Weizsäcker pod przysięgą  przekazali informację o Pakcie i  tajnym protokole).

Za  taką nieostrożność  Zoria  zapłacił  życiem.

Stalin w instrukcji  polecił  też,  aby zbrodnię  katyńską przypisać  Niemcom, dzieki  zdecydowanej  postawie  prokuratura  angielskiego  nie  włączono  jednak  tematu  Katynia  do procesu.

http://old.russ.ru/ist_sovr/other_lang/20001124.html

Jako  nastolatek  syn Nikołaja  Zorii  = Jurij słyszał  jak ojciec  rozmawiał z kimś  o Katyniu  i polskich oficerach;  Jurij  został  historykiem  i to on  był tą  osoba która  położyła  ogromne  zasługi w dotarciu do prawdy  o zbrodni  katyńskiej.


***

https://wyborcza.pl/1,76842,7725785,Rosja_zbrodni__Rosja_prawdy.html

Pionierem działającym na własną rękę był historyk wojskowości Jurij Zoria. Przez całe lata prowadził wytrwale walkę o dostęp do najgłębiej ukrytych, wydzielonych teczek, uwieńczoną odkryciem dokumentalnych dowodów, że wykonawcą zagłady było NKWD. Owocem tych, często bardzo ryzykownych, wysiłków był zbiór "Dokumentalna kronika Katynia", ogłoszony w 1989 r. w sprawozdaniu z naukowej konferencji archiwistów.

Inny prokurator wojskowy Stiepan Rodziewicz, pochodzący z rodziny pisarki Marii Rodziewiczówny, oddał bezcenne usługi, przekazując stronie polskiej dowody odkryte w toku śledztwa. 17 listopada 1993 r. umówił się telefonicznie na spotkanie z konsulem generalnym RP Michałem Żórawskim. Chciał mu osobiście przekazać jakieś ważne informacje. W tym samym dniu, na krótko przed spotkaniem, zdrowy, 48-letni mężczyzna zmarł nagle na serce.

***

Manipulacje  rosyjskiej  propagandy:

- Za czasów  ZSRR  wymienianie osoby Nikołaja  Zorina  w  publikacjach  było   zabronione.

A to treść  instrukcji dla ambasadorów  w Warszawie  i Londynie  , zatwierdzonej przez  Biuro Polityczne KC KPZR 12 kwietnia  1971 roku:

"W latach 1945-46  Międzynarodowy  Trybunał  w Norymberdze uznał niemieckich  przestępców wojennych winnymi  rozstrzelania  polskich  jeńców wojennych w Katyniu."


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura