5 obserwujących
99 notek
36k odsłon
  242   1

O zbrodni w Katyniu na portalu Echo Moskwy; rzeczowo i z sercem.

https://echo.msk.ru/blog/artemrud/2798040-echo/

Streszczenie:

      Wiosną , latem  1940 roku  w Katyniu  i w innych miejscach zamordowano 20 tys. polskich  oficerów.
To przestępstwo  stalinowskiego  reżimu  wykryto  po 3 latach – także  wiosną…


   W roku  1940  ZSRR  był  w przyjacielskich stosunkach z Niemcami i sądził, ze państwo  polskie  nie ma prawa istnieć; polskiego  rządu  na  wygnaniu – oczywiście nie uznawał. A  zajmował się „oczyszczaniem”  Kresów Wschodnich – terytoriów, które przeszły pod jego kontrolę.Polaków  deportowano  na  Sybir i do Kazachstanu , a tych  których  uważał za wrogów -  likwidował.

   Po 22 czerwca  sytuacja diametralnie się  zmieniła.  Armia Czerwona  wycofywała się , kraj  potrzebował  każdego  sojusznika;  w tym  i Polski. Należało  zrewidować  rozdział  terytorialny dokonany we wrześniu  1939 roku;  a przynajmniej  obiecać, że się to  zrobi…

   W porozumieniu  polsko-sowieckim z 30 lipca 1941 roku zapisano , że ZSRR uznaje  Traktat sowiecko-niemiecki z 1939 roku  w zakresie  zmian  terytorialnych w Polsce  za  nieważny.

    Narodowy Komisarz  Spraw  Zagranicznych Wiaczesław  Mołotow  pisał:
„ jesteśmy za utworzeniem niezawisłego polskiego państwa w granicach narodowych Polski ,  w  tym niektóre miasta i okręgi , niedawno przejęte przez  ZSRR, przy czym pytanie  o charakter rządów w  Polsce  rząd  sowiecki uważa  za wewnętrzną sprawę  Polski.


   Obie strony  zgodziły się , że  sprawę  ustalenia  granic  zostawia się na później;  szczególnie że  tereny te  aktualnie zajęte  były  przez Niemcy.

   Ale wraz  z upływem  czasy, gdy sytuacja ZSRR  w wojnie się poprawiała  zaczęto , to  w coraz  mniejszym stopniu  był chętny  by dotrzymać ustaleń i rezygnować ze zdobyczy  terytorialnych.

   Poza tym  władze  ZSRR  drażniło  ciągłe  dopominanie się Polaków  o  los i warunki życia  deportowanych na Sybir  czy  pytania  o „zaginionych „ oficerów; Stalin , Mołotow albo odpowiadali  wymijająco  albo posuwali się do  kpiarskiego  tonu, gdy np.  Stalin w rozmowie z Andersem zasugerował że może  ci oficerowie ukryli  się w Mandżurii.
  Narastał  brak  zaufania  i wreszcie  armia  Andersa  wyruszyła  walczyć,   ale  na Zachód.


Pretekstem  do zerwania  stosunków  z Polską i  w ten sposób także  przecięcia podjętych ustaleń, zobowiązań była  sprawa  wykrycia zbrodni  katyńskiej.

   16 kwietnia 1943  roku Minister Obrony  Marian Kukiel  zażądał zbadania  sprawy  przez międzynarodowe organizacje  takie jak  Czerwony  Krzyż.

   W odpowiedzi  19 kwietnia w gazecie Prawda  ukazał się  artykuł pt.”Polscy  sojusznicy  Hitlera” w którym napisano m.in.

  "zwrócenie  się polskiego Ministerstwa Obrony do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża nie może być  ocenione  inaczej, niż jako bezpośrednia i jawna pomoc hitlerowskim  prowokatorom w sprawie fabrykowania  podłych  fałszywek.”

a 21 kwietnia  Stalin  poinformował Churchilla  o zerwaniu  stosunków z rządem Polski…

   Mołotow  przekonywał  Anglików i Amerykanów , że celem Polaków  jest wyrwanie  ziem  Zachodniej Ukrainy i  Zachodniej Białorusi i , że oni w tym celu  wykorzystują  niemiecko-faszystowską prowokację związaną z zabitymi przez  hitlerowców w rejonie Smoleńska polskimi  oficerami…


___________________

większość  komentujących nie zgadza  się z wymową  tego artykułu;


  parę komentarzy  , tych szczególnie  drastycznych:
timwlad127
Tак что в Катыне лежат расстрелянные по суду военного времени мародёры и каратели.
Tak więc w Katyniu  leżą rozstrzelani na podstawie wyroku sądów  wojennych  maruderzy  i pacyfikatorzy.samvice 01 марта 2021 | 12:08
Как 20 тысяч?! Было же 40. Ни хрена себе. А ещё набралось на армию Андерса и на Войско Польское. Сколько ж было в Польше офицеров? Больше, чем во всех армиях мира вместе взятых, видимо. Так ведь ещё и распускали по домам польские войска. Выходит, на 60 польских дивизий было аж по 2 тысячи офицеров в каждой. Или пора сказать правду- расстреляли около 4 тысяч за военные преступления, репрессии против коммунистов, организацию терактов на территории СССР, немецкую резидентуру. А как узнали-то кого расстреливать, а кого оставить? А, из показаний других польских "офицеров", откуда ж ещё. Так поляки нам за патроны, что на эту сволочь потратили должны.
Jakie 20 tysięcy? … Ilu  to było w Polsce  oficerów…A jeszcze do armii Andersa tylu  ich poszło…
Pora powiedzieć prawdę:  rozstrzelali  ok. 4 tys. za przestępstwa wojenne, represjonowanie komunistów, organizowanie aktów  terroru  na terytorium  ZSRR, niemieckich  agentów..
A ci Polacy to za  kule , które na tę swołocz musieliśmy  zużyć.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura