4 obserwujących
125 notek
42k odsłony
  267   1

Czerwiec 41 r. - 6 Dyw. Kawalerii miała osłaniać atak na kierunku Warszawa.

  Dywizje Pancerne skoncentrowane  na występie białostockim  miały do Warszawy niewiele ponad 100 km.

Nie koncentrowały się tam dla obrony - tylko do uderzenia na Zachód; pierwszym celem do osiągnięcia   mogły być linia Wisły  i Warszawa.

 Do osłony skrzydeł, działań dywersyjnych  i rozpoznawczych 10 Armia miała  6 Dywizje Kawalerii - " kozacką" - jedną z najlepszych w Armii Czerwonej

image

 na uzbrojeniu posiadała m.in.

48  czołgów  BT-7,  8 haubic  122mm,  24  działa 76mm ,   4  dział  p-lot  76mm, 20  dział p-panc 45mm

oraz
155 pistoletów maszynowych, 64 karabiny  maszynowe, 15  karabinów p-lot,  9  samochodów ppanc BA-21  oraz  66  radiostacji.

  Stan 6759  żołnierzy , koni  5758, 175  samochodów:  13 lekkich,  91  ciężarówek, 71  specjalnych, 10 motocykli, 6  traktorów

Poważna siła ...ale tylko w ataku, przydatna w tym miejscu tylko w przypadku  gdyby  Armia Czerwona  zaatakowała  pierwsza;

  przy ataku Niemców i ich  przewadze w powietrzu była praktycznie  bezbronna ..... i tak się stało 22 czerwca 1941...

( Doktryna A.Cz  zakładała uzyskanie  przewagi powietrznej wskutek wyprzedzającego ataku  lotniczego ( że uzyskanie  takiej przewagi było mało realne to inna sprawa... )

 W dniu  21 czerwca  1941  Dywizja  nie  zajęła  jeszcze  pozycji wyjściowych do ofensywy i stacjonowała w rejonie  Łomży i Jeziorek;

 tylko 2 szwadrony kawalerii  i kilka czołgów  skierowano 19 czerwca na granicę dla wzmocnienia 87 Oddziału  Wojsk Pogranicznych NKWD.

21 czerwca w Łomżyńskim Domu Oficera odbył się uroczysty wieczór z tańcami i bankietem z okazji ukończenia studiów przez młodszych podporuczników, a 22 czerwca, w niedzielę, spodziewano się dywizyjnych i korpusowych zawodów konnych..


   Około godziny 3.30 wycie syren "alarmowych" i głosy kawaleryjskich trąbek grających na alarm stały się pierwszymi dźwiękami wojny dla Kozaków z 6 Kubańsko-Terskiej Dywizji Kawalerii. Niemniej jednak, po absurdalnym rozkazie "być w gotowości, ale nie wyprowadzać ludzi z koszar" (w którym major Greczaniczenko, szef sztabu 94 Kubańskiego Północno-Donieckiego Pułku Ułanów, sugerował później nawet sabotaż przez niemieckich agentów podłączonych do dywizyjnych linii telefonicznych), Kozacy zaczęli przemieszczać się na pozycje ..

Bezpośrednio pozycje  6 Kubańsko-Terkiewskiej Dywizji Kozackiej  atakowała niemiecka 23 Dywizja Piechoty.

( Dywizje Pancerne  Wermachtu obchodziły  występ  białostocki  manewrem oskrzydlającym )

Podczas gdy chrzest bojowy 6 Dywizji Kozaków Kubańsko-Terskich zakończył się względnym sukcesem sukcesem - zatrzymano posuwanie się  niemieckiej  piechoty -   jej tyły i jednostki wsparcia 22 czerwca odczuły tragiczne skutki całkowitej niemieckiej przewagi powietrznej zdobytej przez Luftwaffe w pierwszych godzinach wojny. Według meldunku bojowego nr 1 sztabu 10. Armii z godz. 14.40 nieprzyjaciel przeprowadził "10 nalotów, każdy po 30-35 samolotów... Ju-87, Do-17 i Do-53" na obiektach wojskowych 6 Dywizji Kawalerii i 6 Korpusu Kawalerii w Łomży.

      W wyniku tego tylne oddziały kozackie, które nadal pozostawały na swoich pozycjach, poniosły ciężkie straty, a

zapasy amunicji i paliwa oraz smarów i innych materiałów bojowych i pomocniczych zostały praktycznie zniszczone.

Według relacji naocznych świadków, pożary zbombardowanych składów wojskowych trwały ponad dobę, a nad płonącym składem paliwa wzbił się w powietrze słup płomieni i dymu, widoczny z odległości wielu kilometrów.
W ten sposób w pierwszych godzinach wojny 6 Dywizja Kawalerii została pozbawiona swoich tyłów, a co za tym idzie zaopatrzenia niezbędnego do prowadzenia regularnych działań bojowych...

.. i w nocy  rozpoczęła  odwrót  w kierunku Białegostoku.

resztki  dywizji  wycofując się  brały  udział w walkach a ostatni  zapis , że ta jednostka  jeszcze  istniała  pochodzi  z 29 czerwca..

http://samlib.ru/m/mihail_kozhemjakin/6_kavdivizia_rkka.shtml


10 Armia  został oskrzydlona i w trakcie  wycofywania bombardowana z powietrza, została rozbita - wiele  czołgów i pojazdów  porzucono z braku paliwa (  zniszczone składy  i środki  transportu)

 w jej skład  wchodziło m.in

415 czołgów 7 Dywizji Pancernej, w tym  50 KW-1 i  178 T-34

w 4 Dywizji Pancernej  było m.in  63 czołgi KW  i  88 Т-34  


183 czołgów  BT i 127 czołgów pływających Т-37А/Т-38/T-40  z 29 Dywizji Zmotoryzowanej

czołgi pływające miały ułatwić zdobywanie  przyczółków  i forsowanie  Wisły

image

czołg pływający  T-40Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura