w 80 rocznice warto przypomnieć fakty:
Przyczółek baranowsko-sandomierski został utworzony z końcem lipca 1944 roku
przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, obejmował teren długości 70 km i szerokości 40 km !!! między Baranowem Sandomierskim a Sandomierzem;
wystarczyło go szybko wzmocnić i rozszerzyć na przełomie lipca i sierpnia , by A.Cz, mogła wkrótce kontynuować ofensywę
( ale Stalin zdecydował inaczej- zaczął wycofywac siły aby rozpocząć bezsensowną z punktu widzenia sytuacji strategicznej i priorytetów w tym czasie- operacje dukielską...rozpoczęcie wypierania wojsk niemieckich z terenów Słowacji))
Najdalej na zachód przyczółek sięgał do Skalbmierza- stąd do Krakowa było już tylko mniej niż 50 km.

w końcu lipca Niemcy nie mieli przygotowanych linii obronnych za Wisłą ( gdyż Hitler wcześniej zabronił ich przygotowywania aby..nie sia defetyzmu... inicjatywa była po stronie A.Cz. był zdobyty ogromny przyczółek
29 июля — 1 августа войска 1-го Украинского фронта форсировали Вислу и захватили плацдарм в районе Сандомира. В августе враг предпринял ряд сильных контрударов, для отражения которых был введён резерв фронта — 5-я гвардейская армия. Войска фронта отразили все контрудары противника и прочно закрепили плацдарм, который имел в ширину до 75 и в глубину — 60 км. Przyczółek sandomierski Sandomierza miał szerokość do 76kmi głębokość do 60 km.
pierwsze oddziały przeprawiły się 29 lipca 1944
ółek w rejonie Sandomierza miał szerokosc do 76kmi głebokosc do 60 km.


po wybuchu Powstania Warszawskiego Stalin wstrzymał działania w kierunku na Berlin ; zresztą , planowo wycofywał już siły dla koncentracji do ofensywy na Słowację
Od świtu 8 września do 30 listopada 1944 teren ten stał się miejscem walk i pochówku około 99 tys. żołnierzy Armii Czerwonej głównie Ukraińców ...
Stalinowi w 1944 roku nie zależało na "wyzwalaniu: terenów Polski; wręcz przeciwnie - zależało mu by Warszawa była zniszczona i zginęło jak najwięcej Polaków; we wrześniu- gdy Powstanie już gasło- prowadził działania pozorowane- niby pomoc- aby przedłużyć walki w Warszawie.
- Odezwa Frontu Ukraińskiego z końca lipca o rzekomym zamiarze Armii Czerwonej jak najszybszego wyzwalania terenów Polski była oszukańcza.
Armia Czerwona nie stawia sobie zadania przyłączenia do ZSRR jakiejkolwiek części polskiej ziemi
ani wprowadzać w Polsce sowieckie porządki…
Wybiła historyczna chwila , gdy polski naród sam bierze w swoje własne ręce decydowanie swego losu, powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, jedyna praworządna władza na terytorium Polski., wyrażająca interesy polskiego narodu.
W te dni powinniście okazywać wszechstronne współdziałanie z Armią Czerwoną i tym samym przyspieszyć rozbicie niemiecko-faszystowskich armii i ustanowienie normalnego życia na wolnej, niezawisłej polskiej ziemi.
Oświęcim mógł być wyzwolony w sierpniu/wrześniu 1944 roku;
ale Stalinowi w ogóle nie zależało na ratowaniu więźniów obozu w Oświecimiu, głównie pochodzenia żydowskiego; podobnie nie zależało mu na ratowaniu Żydów w latach 1939-1941; wręcz przeciwnie - likwidowano próby przedostawania się uciekinierów żydowskich przez granicę ZSRR a złapanych zawracano do faszystowskich Niemiec.
np. Jesienią 1939 roku kilka tysięcy osób pochodzenia żydowskiego przesiedlono z Wiednia i terenów byłej Polski w rejon Niska nad Sanem ( te działania miały początkowo być kontynuowane). Pod drugiej strony Sanu jest miejscowość Zarzecze- wtedy dość blisko granicy z ZSRR ( kilkanaście km). Żydzi próbowali przedostawać się na teren ZSRR, ale sowieci zwiększyli obsadę granicy i nie dopuścili do dalszych prób jej przekraczania; wyłapanych odsyłano z powrotem na drugą stronę...
więcej w notkach:
https://www.salon24.pl/u/istorias/1235511,bagration-w-1944-stalin-nie-zamierzal-wyzwalac-polski-ani-oswiecimia
https://www.salon24.pl/u/istorias/1069143,stalin-w-1944-opoznial-wyzwolenie-polski-obozow-zagady-i-pokonanie-niemiec
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura