Erevnitis istorias Erevnitis istorias
707
BLOG

Stalin sprawcą klęski Armii Czerwonej w 41 roku - "Tajna wojna 1939-1945 "

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Książka Maxa Hastingsa  przynosi wiele nieznanych dotąd faktów  dotyczących wiedzy wywiadu ZSRR  na temat przygotowań  Niemiec do agresji  na  ZSRR . Jednocześnie  autor książki wykazuje - jak i większość historyków zachodnich - ogromną  naiwność  w ocenie  postępowania  Stalina ; jego  opinie są z reguły   naiwne i błędne.

I tak  fakt ,  że Stalin  nie przyjął do wiadomości ostrzeżeń własnego wywiadu czy płynących od Churchilla  autor kwituje  tak:

"Chodziło po  prostu o historyczny błąd w ocenie ze strony głowy państwa."

- W  rzeczywistości  Stalin planował własny atak na Zachód , uważał się za geniusza wojny i nie mógł, dopuścić myśli, że Hitler zdecyduje się na atak i zniweczy jego plan. Czy  taki atak  byłby skuteczny - to zupełnie inna  kwestia; Stalin był przekonany, że  Armia Czerwona  jest wystarczająca silna -miała przecież   np. ciężkie  czołgi  KW  , nowe  średnie  czołgi T-34  silniej opancerzone i silniej uzbrojone niż niemieckie- i miała  ich więcej.


Stalin zamiast tego   odmówił  postawienia Armii Czerwonej  w  stan gotowości,  zakazał obsadzania  wojskiem  przedpola,  zakazał robienie  zwiadu  lotniczego, zakazał wydawania amunicji  oddziałom w pobliżu  granicy  etc.

To on jest autorem słynnego komunikatu  agencji TASS z  13  czerwca:

"TASS oświadcza, że:

(...)

3. ZSRR - jak wynika to z jego polityki pokojowej - przestrzegał i zamierza przestrzegać warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, wobec tego pogłoski o tym, że ZSRR przygotowuje się do wojny z Niemcami, są kłamliwe i prowokacyjne;

4. przeprowadzane obecnie letnie ćwiczenia rezerwistów Armii Czerwonej i przewidziane manewry mają na celu wyłącznie szkolenie rezerwistów oraz sprawdzenie pracy aparatu kolejowego, przeprowadzane jak wiadomo co roku, wobec tego ; przedstawianie tych przedsięwzięć Armii Czerwonej jako wrogich Niemcom jest niedorzecznością,".


W  rzeczywistości  od końca maja  1941 Stalin  przerzucał  ogromne siły  w kierunku  granicy  z Niemcami nie w celach  ćwiczeń- ale do  rozpoczęcia ogromnej ofensywy;  dla  maskowania przygotowań większość  oddziałów piechoty maszerowała  nocą a  w dzień odpoczywała  w  lasach.


Jeden z rozdział  książki  Hastingsa  jest akurat   trafnie  zatytułowany:

GŁUCHY CZŁOWIEK NA KREMLU

Stalin  wszystkie  doniesienia  wywiadu  mówiące o przygotowaniach Niemiec do  agresji  na ZSRR  określał: "Dezinformacja."

Do tego stopnia głuchy .....  Beria ,służalczo uprzedzając życzenia Chozjaina ( Stalina) rozkazał  , żeby 40  oficerów NKWD, którzy  przekazywali ostrzeżenia przed wojną ,zostało "wdeptanych w  kurz obozu pracy";  a  21 czerwca napisał do Stalina"Ponownie nalegam na odwołanie i ukaranie naszego ambasadora  w Berlinie, Diekanozowa, który wciąż bombarduje mnie  "raportami"o rzekomych przygotowaniach  Hitlera  do ataku  na  ZSRR. Zameldował , że ten atak zacznie się jutro.


Ale  ja i moi ludzie  ,Józefie Wisanoriowiczu, mocno utrwaliliśmy  sobie  w pamięci  waszą mądrą konkluzję:


Hitler nie  zaatakuje nas w  1941 roku."


Gdyby  ZSRR  szykował się do obrony- jak głosi wersja sowiecka,powielana  później przez  zachodnich  historiografów -

gdyby  układ - mylnie nazywany  układem Ribbentrop-Mołotow-jakby ci obaj panowie mieli cokolwiek do decydowania...

- miał być ze strony ZSRR  działaniem w celu  odwleczenia nieuchronnego starcia  z Hitlerem , starcia w którym agresorem  miał  być Hitler a stroną broniąca się  ZSRR  - to  sowieci  mieli aż nadto czasu by przygotować skuteczna obronę.

Gdyby  ZSRR w 1941roku rzeczywiście  szykował się do obrony to nie skoncentrował  by  największych sił pancernych na  tzw. występie  białostockim:  czego tam miały bronic ?- drewnianych domów w Białymstoku ?

Dodatkowo  jak to dokładnie opisał Mark Sołonin występ białostocki stanowił dla  obrońców worek-pułapkę: dla odwrotu  była tylko  praktycznie jedna droga( faktycznie na tej drodze  Luftwaffe miało żniwo  i zniszczyło masę odchodzących wojsk RKKA); natomiast w kierunku  zachodnim z występu  białostockiego otwierało się szereg możliwości manewru  -w  tym na Warszawę.

image

6  korpus  zmechanizowany :W czerwca 1941 służbę w korpusie pełniło 32 527 żołnierzy i oficerów. Na dzień 22 czerwca 1941 na wyposażeniu korpusu było:

    1 021 czołgów:  238 T-34,   114 KW-1/KW-2,  416 BT,   143 T-26, 110 T-37/T-38,  26 T-28,
    229 samochodów pancernych :  127 BA-10,  102 BA-27 , 4 779 samochodów, 1 042 motocykle,   294 ciągniki.

ogółem 10 Armia liczyła prawie  200tys. żołnierzy i miała także kilka tysięcy  dział i moździerzy.

Sens  skoncentrowania tych sił właśnie  tam mógł być tylko jeden:

image

Radzieckie plany przewidywały przeprowadzenie ofensywy z występu białostockiego
w ogólnym kierunku na Warszawę. Dlatego zgromadzono tam najsilniejszy 6. korpus
zmechanizowany generała-majora Michaiła Chackilewicza. Było to ponad 1000
czołgów, z tego prawie 400 nowych KW i T34. Była to ogromna siła ofensywna, ale
pod warunkiem , że inicjatywa strategiczna była w ręku Rosjan.

O wiele  bardziej logicznie byłoby np. rozmieścić  najsilniejszą  armię  gdzieś na linii  na Smoleńsk (dalej na Moskwę )jako  najbardziej prawdopodobnego kierunku uderzenia  np, w rejonie  mińskiego rejonu umocnionego.

image


 Oficjalna  propaganda  sowiecka  głosi jakoby linia Mołotowa ( na nowej granicy z Niemcami) budowana  była   w celu obrony  przed  agresją Niemiec; tylko że  po upadku Francji w 1940 roku  było oczywiste,   że  budowa linii nie  ma szans  na ukończenie  w roku 1941. Logiczne byłoby - w przypadku szykowania się do obrony - zarzucenie  budowy tej linii i skupienie sił na  wzmocnieniu - i tak potężnej już linii Stalina. Wtedy  teren  miedzy nową granicą  a linia Stalina służył by do spowalniania  marszu Wermachtu  rozpoznania  jego  kierunku uderzenia, dał by czas na stosowne przemieszczenie  sił.

image

Sowieckie ambasady  i placówki  wywiadowcze stosowały się  do rozkazów Mołotowa i Berii, żeby  nie informować o niczym ,co sugerowałoby , że wojna jest nieunikniona.


Wiezień  NKWD przetrzymywany  na celi na Łubiance,Aleksander  Nielidow, były  carski oficer ,potem agent Wermachtu w  Warszawie zapędzony do pracy  przy sporządzaniu  relacji z niemieckich gier wojennych  powiedział, że  wg planów niemieckich Mińsk padnie piątego dnia..

..Przesłuchująca go Rybkina buchnęła śmiechem -Jak to piątego dnia ?


Hastings - o dziwo - stara się usprawiedliwiać decyzje Stalina ,  że  nie postawił Armii Czerwonej  w  stan gotowości   pomimo  tylu informacji, ostrzeżeń....

np.

Stalinowi bez wątpienia dostarczono przytłaczające dowody na przygotowania wojenne prowadzone przez Niemców na sowieckiej granicy. Ogromny błąd był następstwem jego oceny znaczenia tych dowodów. Potomność drwi ze Stalina ,bo odrzucił oczywistą prawdę , ale tylko on postanowił podzielić strategiczny pogląd wyznawany do ostatnich dni przed  operacją "Barbarossa" przez Brytyjczyków...

...Tak więc przewrotnie przesadny  szacunek  dla służb specjalnych Wielkiej Brytanii i przebiegłości jej dyplomacji  skłoniły Stalina  do zaakceptowania opinii władz brytyjskich dotyczących zamiarów Hitlera wobec Rosji.



.

Przykłady  doniesień  szpiegów  wywiadu  ZSRR:

7 lutego  1941 III Zarząd NKWD  zacytował swoje źródło z Ankary o kryptonimie "Teffi" omawiające  'pogłoski o możliwej  niemieckiej ofensywie przeciwko ZSRR."

8 maja 1941  "Zachar" zameldował:"Pogłoski  o ataku Niemiec na ZSRR  stale się  nasilają."

Innym ważnym niemieckim  źródłem  NKWD byłkapitan Walter Stennes , dawniej  entuzjastyczny żołnierz  nazistowskiej jednostki specjalnej i przyjaciel Hitlera...nagle zmienił zdanie i stał się zagorzałym wrogiem reżimu.  Po krótkim pobycie w więzieniu wyjechał do Chin , gdzie został  doradcą  Czang Kaj-szeka  do spraw lotnictwa i gdzie zwerbowali go Rosjanie . 9 czerwca 1941 roku , po rozmowie z wysokiej  rangi gościem z Wermachtu poinformował Zarubina ,że inwazję  zaplanowano na maj , następnie przełożono i teraz trzymiesięczna kampania ma się rozpocząć 20 czerwca.

"11  czerwca  1941  Schulze-Boyen  napisał  do swoich   szefów z NKWD ,ostrzegając Rosjan, żeby "przygotowali się na atak z zaskoczenia..."



Stalin wiedział że latem 1941  ,na początku lata  dojdzie  do starcia ZSRR i Niemiec.. bo sam plan tego starcia  przygotowywał  w sekrecie by  wyprowadzić Hitlera w pole.


Hastings przytacza ( mimowolnie) dowód, że tak było:

  Na kilka dni przed wybuchem wojny Foote raz jeszcze wsiadł  do pociągu jadącego do Niemiec , ale nagle zobaczył , że jego zwierzchniczka przeciska się przez tłum wzdłuż wagonu, żeby do niego dotrzeć,tuż przed planowanym odjazdem .Kazała  mu natychmiast  wysiąść.

Z Moskwy nadeszły nowe rozkazy:  wojna była nieuchronna i musiał zostać w Szwajcarii.





Literatura:

Max  Hastings "Tajna wojna 1939-1945"

Pogrom Pancerny 1941  Vladimir Vasil'evič Bešanov

http://www.worldatwarmagazine.com/waw/wp-content/uploads/2012/03/WaW_23-article.pdf









Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura