4 obserwujących
69 notek
26k odsłon
605 odsłon

Stalin sprawcą klęski Armii Czerwonej w 41 roku - "Tajna wojna 1939-1945 "

Wykop Skomentuj5

Książka Maxa Hastingsa  przynosi wiele nieznanych dotąd faktów  dotyczących wiedzy wywiadu ZSRR  na temat przygotowań  Niemiec do agresji  na  ZSRR . Jednocześnie  autor książki wykazuje - jak i większość historyków zachodnich - ogromną  naiwność  w ocenie  postępowania  Stalina ; jego  opinie są z reguły   naiwne i błędne.

I tak  fakt ,  że Stalin  nie przyjął do wiadomości ostrzeżeń własnego wywiadu czy płynących od Churchilla  autor kwituje  tak:

"Chodziło po  prostu o historyczny błąd w ocenie ze strony głowy państwa."

- W  rzeczywistości  Stalin planował własny atak na Zachód , uważał się za geniusza wojny i nie mógł, dopuścić myśli, że Hitler zdecyduje się na atak i zniweczy jego plan. Czy  taki atak  byłby skuteczny - to zupełnie inna  kwestia; Stalin był przekonany, że  Armia Czerwona  jest wystarczająca silna -miała przecież   np. ciężkie  czołgi  KW  , nowe  średnie  czołgi T-34  silniej opancerzone i silniej uzbrojone niż niemieckie- i miała  ich więcej.


Stalin zamiast tego   odmówił  postawienia Armii Czerwonej  w  stan gotowości,  zakazał obsadzania  wojskiem  przedpola,  zakazał robienie  zwiadu  lotniczego, zakazał wydawania amunicji  oddziałom w pobliżu  granicy  etc.

To on jest autorem słynnego komunikatu  agencji TASS z  13  czerwca:

"TASS oświadcza, że:

(...)

3. ZSRR - jak wynika to z jego polityki pokojowej - przestrzegał i zamierza przestrzegać warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, wobec tego pogłoski o tym, że ZSRR przygotowuje się do wojny z Niemcami, są kłamliwe i prowokacyjne;

4. przeprowadzane obecnie letnie ćwiczenia rezerwistów Armii Czerwonej i przewidziane manewry mają na celu wyłącznie szkolenie rezerwistów oraz sprawdzenie pracy aparatu kolejowego, przeprowadzane jak wiadomo co roku, wobec tego ; przedstawianie tych przedsięwzięć Armii Czerwonej jako wrogich Niemcom jest niedorzecznością,".


W  rzeczywistości  od końca maja  1941 Stalin  przerzucał  ogromne siły  w kierunku  granicy  z Niemcami nie w celach  ćwiczeń- ale do  rozpoczęcia ogromnej ofensywy;  dla  maskowania przygotowań większość  oddziałów piechoty maszerowała  nocą a  w dzień odpoczywała  w  lasach.


Jeden z rozdział  książki  Hastingsa  jest akurat   trafnie  zatytułowany:

GŁUCHY CZŁOWIEK NA KREMLU

Stalin  wszystkie  doniesienia  wywiadu  mówiące o przygotowaniach Niemiec do  agresji  na ZSRR  określał: "Dezinformacja."

Do tego stopnia głuchy .....  Beria ,służalczo uprzedzając życzenia Chozjaina ( Stalina) rozkazał  , żeby 40  oficerów NKWD, którzy  przekazywali ostrzeżenia przed wojną ,zostało "wdeptanych w  kurz obozu pracy";  a  21 czerwca napisał do Stalina"Ponownie nalegam na odwołanie i ukaranie naszego ambasadora  w Berlinie, Diekanozowa, który wciąż bombarduje mnie  "raportami"o rzekomych przygotowaniach  Hitlera  do ataku  na  ZSRR. Zameldował , że ten atak zacznie się jutro.


Ale  ja i moi ludzie  ,Józefie Wisanoriowiczu, mocno utrwaliliśmy  sobie  w pamięci  waszą mądrą konkluzję:


Hitler nie  zaatakuje nas w  1941 roku."


Gdyby  ZSRR  szykował się do obrony- jak głosi wersja sowiecka,powielana  później przez  zachodnich  historiografów -

gdyby  układ - mylnie nazywany  układem Ribbentrop-Mołotow-jakby ci obaj panowie mieli cokolwiek do decydowania...

- miał być ze strony ZSRR  działaniem w celu  odwleczenia nieuchronnego starcia  z Hitlerem , starcia w którym agresorem  miał  być Hitler a stroną broniąca się  ZSRR  - to  sowieci  mieli aż nadto czasu by przygotować skuteczna obronę.

Gdyby  ZSRR w 1941roku rzeczywiście  szykował się do obrony to nie skoncentrował  by  największych sił pancernych na  tzw. występie  białostockim:  czego tam miały bronic ?- drewnianych domów w Białymstoku ?

Dodatkowo  jak to dokładnie opisał Mark Sołonin występ białostocki stanowił dla  obrońców worek-pułapkę: dla odwrotu  była tylko  praktycznie jedna droga( faktycznie na tej drodze  Luftwaffe miało żniwo  i zniszczyło masę odchodzących wojsk RKKA); natomiast w kierunku  zachodnim z występu  białostockiego otwierało się szereg możliwości manewru  -w  tym na Warszawę.

image

6  korpus  zmechanizowany :W czerwca 1941 służbę w korpusie pełniło 32 527 żołnierzy i oficerów. Na dzień 22 czerwca 1941 na wyposażeniu korpusu było:

    1 021 czołgów:  238 T-34,   114 KW-1/KW-2,  416 BT,   143 T-26, 110 T-37/T-38,  26 T-28,
    229 samochodów pancernych :  127 BA-10,  102 BA-27 , 4 779 samochodów, 1 042 motocykle,   294 ciągniki.

ogółem 10 Armia liczyła prawie  200tys. żołnierzy i miała także kilka tysięcy  dział i moździerzy.

Sens  skoncentrowania tych sił właśnie  tam mógł być tylko jeden:

image

Radzieckie plany przewidywały przeprowadzenie ofensywy z występu białostockiego
w ogólnym kierunku na Warszawę. Dlatego zgromadzono tam najsilniejszy 6. korpus
zmechanizowany generała-majora Michaiła Chackilewicza. Było to ponad 1000
czołgów, z tego prawie 400 nowych KW i T34. Była to ogromna siła ofensywna, ale
pod warunkiem , że inicjatywa strategiczna była w ręku Rosjan.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura