4 obserwujących
69 notek
26k odsłon
150 odsłon

Kłamstwa ruskiej propagandy o17 IX 1939; film z komentarzem historyka A.Isajewa:

Wykop Skomentuj1

To element antypolskiej  kampanii  prowadzonej  przez  putinowską Rosję.
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obserwować  z boku  wybijanie  polskich  wojsk   w niebezpiecznej  bliskości  granicy  ZSRR  było dla  Armii  Czerwonej  absolutnie  nie do przyjęcia; wojska  RKKA otrzymały   rozkaz  przejścia  polskiej granicy  17 września.
Rozkaz  brzmiał:
„nie dopuścić  do zajęcia  terytorium  Zachodniej  Białorusi przez  Niemców”
 

image

W tym momencie  zagrożenie ,  że wojska niemieckie  wyjdą na granicę  ZSRR  było bardziej  niż realne.
 

image

Państwo  Polskie i jego Rząd  faktycznie przestały istnieć... Polska przekształciła się  w dogodne pole dla   wszelkich  nieprzewidywalnych  wydarzeń ,które  mogą stwarzać zagrożenie  dla ZSRR”.

 image

Rankiem tego dnia  Armia  Czerwona przekroczyła granice i prawie  nie napotykając oporu  ruszyła na Zachód.

image

Pisarz  Konstanty Simonow:  Trzeba  sobie  zdawać sprawę z atmosfery  tych wszystkich,  minionych lat, wojny radziecko-polskiej, próby  polonizacji  ukraińskiej  a w szczególności białoruskiej społeczności... Dlaczego  więc  nie miałem się cieszyć z tego, że idziemy oswobadzać  Zachodnią  Ukrainę

image\
 

23 sierpnia  Niemcy i ZSRR podpisały Pakt  znany jako Pakt Ribbentrop-Mołotow...ale sam Pakt i  sekretny Protokół  do tego Paktu  mogła gwarantować tylko siła...

image

 
Sekretny  Protokół   określał sfery  interesów ZSRR i Niemiec..
.. nie  czynił  Niemiec i ZSRR  sojusznikami- dawał  ZSRR   czas na przygotowanie się do wojny...
18 września  Niemcy  naczelnik  Operatywnego Oddziału Wermachtu   przekazał sowieckiemu  attache  mapę przedstawiającą , jak będzie  wyglądała granica   ...na której  Lwów  był po stronie Niemieckiej;
Mołotow  zażądał wyjaśnień.. otrzymał  odpowiedź , że to pomyłka.

imageA tak komentuje  historyk Isajew polskie lotnictwo:
( w tle nowoczesny  bombowiec  PZL-37 Łoś, Isajew nie mówi,  że było ich tylko 70 i praktycznie nie miały  osłony  myśliwskiej oraz nie mówi o przytłaczającej  przewadze  Luftwaffe)
Zwraca uwagę, że nowoczesne rozwiązanie tankowania paliwa nie sprawdziło  się w  warunkach polowych  , gdyż tankowania  przez zawory  w skrzydłach nie można  było zastąpic tankowaniem z wiadra –jak w radzieckim sprzęcie... były problemy  z obsługą  ..co skutkowało stratami cennego sprzętu ..
 image

..co do sił  pancernych
Historyk Isajew  zauważa  że
„ czołgów było mało  a oddziały  pancerne miały  słabą  organizację”  ( nie wspomina  o przewadze  sprzętowej ..)
 

..najważniejsze  że Armia  Czerwona  posiadała  siły i środki dla szybkiego marsu do przodu: czołgi które były w stanie  przejechać w ciągu doby setki kilometrów( dosłownie!!)..

 image
 

Już 18  września  czołgi  sowieckie były pod Lwowem, tu doszło do starcia z oddziałem niemieckim (pomimo tego że  sowieci  dawali znaki -  my jesteśmy  Armią  Czerwoną) w wyniku trafień  dział p-panc  zniszczone zostały dwa   sowieckie samochody  pancerne -to było pierwsze stracie Armii  Czerwonej i  Wermachtu.. następnie czołgi BT  zaatakowały  Lwów ( jeden czołg został trafiony) oddziały  RKKA  próbujące  zdobyć  miasto  były ostrzeliwane przez  załogę  garnizonu Lwów..
. oddziały  RKKA przeszły do blokady..
Wermacht proponował  polskiej stronie poddanie się Niemcom ,mówiąc że jak poddacie się Rosjanom  znajdziecie  się w  Azji..
.. w wyniku  rozmów między strona sowiecką a niemiecką, Niemcy  przyznali się do "błędu " w wytyczeniu  granicy  i wycofali się z rejonu Lwowa. ..

Po odejściu  Niemców  machina wojenna prawie 200  czołgów  runęła na Lwów; napotkały  ogień  z barykad ale  szybko  zostały one  zmiecione z powierzchni ziemi.. czołgi wkroczyły do miasta  i zmusiły  polski garnizon do kapitulacji..
 
image
.obecnie  często mówi się o tzw,  wspólnej paradzie  komunistów  i faszystów  w Brześciu- ale to  zdarzenie w żadnym  stopniu nie można nazwać „wspólną paradą”
 
image
Na  podium  stoją Guderian i Krywoszejew  ale nie ma ani jednego zdjęcia,  które pokazywałoby,  że w paradzie  biorą udział sowieckie  czołgi czy choćby samochody... radzieccy  czołgiści stali po drugiej stronie ulicy i oglądali odejście niemieckich oddziałów...

Zdobycie  Grodna, bronionego głównie przez siły Samoobrony,harcerzy, wykorzystujących m,in doraźnie  skonstruowana broń w postaci katapult  butelek z benzyną..wykonanych z użyciem  samochodowych  resorów
 
image
Świadkowie tych wydarzeń wspominali  , że na pancerzach  radzieckich  czołgów leżały bukiety  kwiatów..które rzucali czołgistom   mieszkańcy okolicznych wsi

image
 
Czołgi podzieliły  się na grupy  w celu zajęcia  dworca kolejowego,  poczty,telegrafu... i ruszyły ulicami miasta..ale teraz poleciały  na nie już nie kwiaty  a pociski  i butelki z benzyną..
Najsilniejszym uzbrojeniem obrońców Grodna  były  armatki p-lot  27mm Bofors  ustawione  do strzelania ogniem na wprost..
 
image

6  czołgów  które  przedarło  się do  centrum miasta zostało zniszczonych..z ich załóg  przeżyło   tylko  2  czołgistów
Ale  w starciu Dyletantów   kontra Profesjonalisci –ci pierwsi wygrali tylko pierwszą  rundę..


.już wieczorem piechota  sforsowała  Nieman  na wschód od  miasta..przy czym przewodnikami  zostali  lojalni mieszkańcy  miasta . następnie przeprawiły się czołgi.. atak czołgów od tej strony stał się szokiem dla obrońców miasta..
Podciągnięto  też  Korpus  Kawalerii  Jeremienki, który  na wyposażeniu miał silna artylerię..ogień  artylerii  skierowany na Grodno  był bardzo celny.. także dlatego ,  że  pomagali  w korekcie  ognia  współpracujący mieszkańcy  miasta...

image
 
.. w  mieście trwało powstanie: z polskim wojskiem walczyli  prosowieccy mieszkańcy miasta...
 
image


..na moście  zawiązała się walka z ogniowymi punktami przeciwnika. Z  brzegu  wpierało nas  5  czołgów  .. Wystrzelaliśmy  cały zapas amunicji i zniszczyliśmy  ok. 20  punkótw ogniowych przeciwnika..


. w mieście Armia Czerwona zdobyła bogate trofea  wojenne , w tym działka  przeciwlotnicze Bofors; dobrze widać, że garnizon  dysponował masą  różnorodnego uzbrojenia..


image


W sumie  obrona  Grodna  , jedyna taka zorganizowana obrona  miasta w trakcie kampanii  trwała  2 dni i zakończ
yła się tak jak wszędzie:  poddaniem i  wzięciem  do niewoli...
 
Straty  Armii Czerwonej w walkach o Grodno  :  57 zabitych, 159 rannych, 19 zniszczonych czołgów, 4 samochody pancerne

image
W sumie  w trakcie „polskiego  pochodu”  do niewoli  wzięto  ponad 450tys. Polskich  żołnierzy..policjantówi cywilów  złapanych  z bronią w  reku...
 image


https://www.youtube.com/watch?v=o1lNF_tCIVAZ komentarzy  pod filmem:

Поляки считают, что 3 млн польских евреев самоуничтожились и поляки к этому отношения не имеют да и не против в целом, а те евреи которые на восток в советы сбежали, ну просто дураки, надо было бежать на запад!
Polacy  uważają, że 3 mln polskich  Żydów zabiło  się samo a Polacy nie mają  z tym nic wspólnego a  Żydzi , którzy  uciekli na wschód  do sowietów – to po prostu durnie-trzeba było uciekać na Zachód !

( Ten ruski , ofiara  ruskiej propagandy  nie wie,  że Związek Radziecki  zamknął  granicę i nie dopuszczał  do  ucieczki  Żydów z Polski  na ich terytorium,uciekinierów  którym udało się przedostać przez  zieloną granicę z reguły odstawiał Niemcom z powrotem; albo zajmowała się nimi NKWD)


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura