4 obserwujących
72 notki
27k odsłon
218 odsłon

Stalin mógł zatrzymać Hitlera w 39r. - wsparł go - wskutek czego zginęło 20 mln....

Wykop Skomentuj

  Gdyby Stalinowi i ZSRR   zależało  na pokoju w Europie , na powstrzymaniu  faszyzmu -  w  roku  1939 roku istniały ku temu możliwości.

Hitler nie był przygotowany do wojny na duża skalę a Stalin o tym wiedział.

Skąd ?

Miał najlepszy wywiad , który  na bieżąco dostarczał  mu informacji o przygotowaniach wojennych Niemiec, o produkcji uzbrojenia amunicji, wreszcie o zamiarach  Hitlera.

Jak to było możliwe?

W latach 30.  Stalin mocno rozbudował rezydenturę wywiadowczą w krajach zachodnich w tym w Niemczech; pozyskiwanie źródeł  i to nawet  wśród oficerów było stosunkowo łatwe -  istniała grupka  antykomunistów  sympatyzujących z  ZSRR...

np. od 1935  informacje  wywiadowi sowieckiemu  przekazywał oficer Luftwaffe Harro Schulze-Boyer, który zajmował wysokie stanowisko w Ministerstwie Lotnictwa.


Są dostępne w sieci  meldunki  wywiadu  ZSRR  jakie  trafiały na biurko Stalina, Woroszyłowa  i innych.


-   Hitler nie był latem 1939 roku przygotowany  na długotrwała wojnę- przede wszystkim ze względu na  niski  zapas  amunicji- średnio może na 3-4 m-ce; a zdolności produkcyjne przemysłu nie były wystarczające by na bieżąco  uzupełniać  braki wynikające z jej zużycia.

Przykład:

 Odnośnie produkcji amunicji i bomb - od października 1939 do marca 1940 roku zdołano wyprodukować zaledwie 477.152 bomby lotnicze o łącznej masie 34.756 ton - a przypominam, że tylko we wrześniu 1939 roku zużyto aż 413.899 bomb lotniczych o łącznej masie ok. 22.000 ton .


   Jak widać z powyższych danych nawet  stosunkowo łatwa  kampania w Polsce skutkowała takim zużyciem  bomb lotniczych , że potrzeba było kilku m-cy aby uzupełnić stany.

    Stalin  miał  informacje  o stanie  przygotowań Niemiec  do ataku  na Polskę na bieżąco  -  prawie "on-line";

dlatego  mógł  prowadzić  swoją  grę mając ogromną  przewagę w zakresie informacji  wywiadowczych nad  Anglią, Francją i Niemcami.

Przykład:

12  sierpnia  rozpoczęły  się  w Moskwie  rozmowy z delegatami Francji  i Anglii, rzekomo  dla  próby  przeciwstawienia  się  Hitlerowi; w tym  czasie  ZSRR  już  prowadziła  konkretne  działania na rzecz  zawarcia  paktu  z Niemcami.

A Stalin na biurku  miał  informacje  o przygotowaniach Niemiec  i  prawdopodobnym  terminie  ataku na Polskę

   I tak  12 sierpnia otrzymał  doniesienie Czernego  z Londynu  , że do 15  sierpnia  będą  zakończone  przygotowania  do  uruchomienia  wojny  przeciwko  Polsce,  że  właśnie  15  sierpnia będzie  wydany  rozkaz  Szpannung , który  oznacza  mobilizację.


   Stalin pozorował  negocjacje  z Francją i Anglią  - dla  uzyskania  alibi :  chciałem się porozumieć  dla powstrzymania  Hitlera  ale  oni  tego  nie  chcieli;  jednocześnie  było  to karkołomnym  uzasadnieniem, że  w tej sytuacji nie pozostaje mu nic innego niż...pakt  z Hitlerem !!!

***************

   Stalinowi  zależało  na wojnie  w Europie  o czym mówił  na posiedzeniu Biura  Politycznego; zachowała  się treść  tego wystąpienia " historycy" rosyjscy  oczywiście   twierdzą  , że  to fałszywka...

image


   Stalin nie krył radości  z podpisania  układu  z Hitlerem - widać to na zdjęciu  w chwili  zawarcia  tego  paktu. Cieszył  się że  wreszcie w Europie  wybucha  wojna  - a on  może spokojnie  przygotowywać się do podjęcia "interwencji"  w wybranym przez  siebie  momencie.

image

Wszyscy są  poważni -  wiadomo, chodzi  o wojnę- Stalin się  śmieje...


******

Gdyby  ZSRR  rzeczywiście  zależało na powstrzymaniu  Hitlera na pokoju w Europie , na uniknięciu  prawdopodobnego  ataku  Niemiec  w  najbliższej  przyszłości  Stalin  miał wiedzę i możliwości  by  tak  zrobić.


Jak?


1. Nie podpisywać paktu  z Hitlerem, trzymać   Niemcy  w niepewności  co zrobi.

2. Po ataku Niemiec  na Polskę  -  czekać na  decyzje Anglii  i Francji  -  doszło by  do ogłoszenia  wojny  przeciwko  Niemcom.

3. Wtedy  rozpocząć  sondowanie  ich stanowiska w kierunku  wspólnych działań przeciw  Niemcom.

4.  Mógłby  np. pograć tak, że  rozważa  osłonę z powietrza  ludności  rosyjskojęzycznej  na terenie  wschodniej Polski;   oczekuje  że Anglia  i Francja rozpoczną  działania lotnicze  a później  lądowe; ważne  by  związać cześć  silnego  lotnictwa  niemieckiego.

5. Na pewno  Francja i Anglia  rozpoczęłaby takie  działania  na skale większą  niż  miało to miejsce  we wrześniu 1939.

6.  Doszło  by do pierwszych  strać  powietrznych nad Polską;  to miało by wpływ  na wzmocnienie oporu Armii Polskiej.  Straty  Niemiec  byłyby większe  niż  miało to miejsce .


7.  Wtedy - gdy  na Zachodzie  tez  już trwałyby jakieś  ograniczone  działania  wojskowe Francji i Anglii

trwałyby walki-  a dyplomacja  sowiecka  potrafiła  odpowiednio  zachęcić sojuszników  do  wysiłku  zbrojnego - choćby na początek  dość  potężnej  demonstracji:  naloty, ostrzał  terytorium  pozoracja ataku-  wkroczyć  na  terytorium Polski  gdzieś pod koniec  września  czy na początku  października;


przypominam - Stalin wiedział jak  bardzo  ograniczone zapasy  amunicji  maja  Wermacht  i Luftwaffe;

przy  walce  na 2 fronty  amunicji , bomb lotniczych zaczęło by brakować  już po ok 2 miesiącach  walk; Stalin znał też możliwości  produkcyjne Niemiec  i wiedział  że nie nadążą  z produkcją.


Oczywiście  takie  starcie  z machiną  wojenną  Niemiec na początek  nie przynosiło  by  sukcesów militarnych ze względu na o wiele niższy  poziom  wyszkolenia,  o wiele  gorszy  system łączności  i  dowodzenia.

Ale  Wermacht  w 1939 też nie był  taki silny  ; jeśli  chodzi o czołgi  dominowały słabe  Panzer I- 1493  szt,  i  1224 Panzer II a ZSRR  dysponował tysiącami  lepszych  od nich PT-7  i T-26.

Niemcy  mieli  także  300  czołgów  czeskich podobnej klasy jak BT-7  oraz zaledwie 120 Panzer III i 211 Panzer IV.

ZSRR  miał 8000   T-26  i ok 4000   BT-7

+ ok 400  szt. T-28   z działem  76mm.

:Pod względem  artylerii  ZSRR miał przewagę ilościową i  wystarczające  zapasy amunicji;

Przy  wyczerpywaniu  się amunicji  i bombo lotniczych  możliwości  bojowe  Wermachtu  i Luftwaffe  szybko by spadały a wtedy  decydowała by masa  oddziałów  sowieckich.dodatkowo - ZSRR  była w stanie  szybko wyprodukować niezbędne  ilości  amunicji  .

...............

Tak więc  Stalin miał  możliwość rozprawienia  się  z Hitlerem wspólnie  z sojusznikami  już w roku  1939; nie jest  wykluczone,   że przy takim  rozwoju sytuacji  nie potrzebne byłoby nawet  zdobywanie  Berlina i całego  terytorium Niemiec; prawdopodobnie HiItler  został  by odsunięty  od władzy i gdzieś na przełomie  1039 /1940 zawarto  by pokój.

Niemcy  sami  usunęli  by Hitlera  gdyby okazało się że awanturnicza  polityka  nie ma  szans  na sukces już na samym początku.

A ZSRR uniknął  by  co najmniej  20 mln  ofiar  i straszliwych  zniszczeń.


    Te  rozważania  służą  do zobrazowania jak była  rzeczywista  polityka  i działania  Stalina i jak błędnie  są one przedstawiane  przez  propagandę rosyjską;   także  wielu  historyków  zachodnich , którzy "łyknęli"  poststalinowską  wersję   udziału  ZSRR  w II Wojnie  Światowej

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura