6 obserwujących
80 notek
82k odsłony
  612   0

Zmarł prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019), autor kultowego „Wstępu do imagineskopii

ś.p. prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019)
ś.p. prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019)

W dniu 8 maja 2019 zmarł w Krakowie prof. Stanisław „Śledź” Moskal, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autor słynnego „Wstępu do imagineskopii”. Z powołania i zawodu był socjologiem polskiej wsi. Był także podróżnikiem i znawcą problemów pustynnych rejonów Maghrebu. Z zamiłowania był etnografem, etnologiem i historykiem cywilizacji terenów górskich południa Polski.

„Wstęp” napisał w dużej części w schronisku Betlejemka na Hali Gąsienicowej w latach 60-tych. Książka została wydana pod pseudonimem Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego po raz pierwszy przez Wydawnictwo Literackie w 1977. Prześmiewcza koncepcja imagineskopii, podana w formie pastiszu pracy naukowej, razem z postacią Jeremiasza Apollona Hytza, stały się przedmiotem szeregu rozpraw literackich, naukoznawczych i filozoficznych, a także wzorem dla nowatorskich eksperymentów artystycznych. Liczne recenzje i blogi stawiają „Wstęp do imagineskopii” w tym samym szeregu co teksty Mrożka, Haška, Parkinsona i Murphy’ego.  Książka stała się kultową lekturą kilku pokoleń czytelników i popularność jej stale rośnie.

Był wielokrotnie recenzowany i komentowany na Salonie 24.

Obszerną biografię Stanisława Moskala, a także opis jego drogi naukowej i niezwykłej twórczości literackiej wraz ze źródłami bibliograficznymi i internetowymi podaje polska Wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Moskal_(ur._1935)

Requiescat in pace

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura