5 obserwujących
79 notek
79k odsłon
438 odsłon

Zmarł prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019), autor kultowego „Wstępu do imagineskopii

ś.p. prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019)
ś.p. prof. Stanisław „Śledź” Moskal (1935–2019)
Wykop Skomentuj6

W dniu 8 maja 2019 zmarł w Krakowie prof. Stanisław „Śledź” Moskal, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, autor słynnego „Wstępu do imagineskopii”. Z powołania i zawodu był socjologiem polskiej wsi. Był także podróżnikiem i znawcą problemów pustynnych rejonów Maghrebu. Z zamiłowania był etnografem, etnologiem i historykiem cywilizacji terenów górskich południa Polski.

„Wstęp” napisał w dużej części w schronisku Betlejemka na Hali Gąsienicowej w latach 60-tych. Książka została wydana pod pseudonimem Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego po raz pierwszy przez Wydawnictwo Literackie w 1977. Prześmiewcza koncepcja imagineskopii, podana w formie pastiszu pracy naukowej, razem z postacią Jeremiasza Apollona Hytza, stały się przedmiotem szeregu rozpraw literackich, naukoznawczych i filozoficznych, a także wzorem dla nowatorskich eksperymentów artystycznych. Liczne recenzje i blogi stawiają „Wstęp do imagineskopii” w tym samym szeregu co teksty Mrożka, Haška, Parkinsona i Murphy’ego.  Książka stała się kultową lekturą kilku pokoleń czytelników i popularność jej stale rośnie.

Był wielokrotnie recenzowany i komentowany na Salonie 24.

Obszerną biografię Stanisława Moskala, a także opis jego drogi naukowej i niezwykłej twórczości literackiej wraz ze źródłami bibliograficznymi i internetowymi podaje polska Wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Moskal_(ur._1935)

Requiescat in pace

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura