JacekKaminski JacekKaminski
1252
BLOG

iGeneration. Koszmar społeczeństwa?

JacekKaminski JacekKaminski Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

ostatni wpis

Na górze umieszczam link do mojego ostatniego wpisu na temat wydarzeń na Uniwersytecie Evergreen. To co tam się stało można by nazwać wynikiem pewnego rodzaju pedagogiki, która obowiązuje przez ostatnie dekady, które ukształtowały nowe pokolenie młodzieży. Chodzi o pokolenie urodzone po 1995, które zostało nazwane iGeneration.


Jak można scharakteryzować iGeneration?


1. Zamknięcie na doświadczenia, ewentualnie po prostu brak doświadczeń życiowych.

Statystyki pokazują znaczący i dramatyczny spadek doświadczeń życiowych młodych ludzi. Chodzi o rzeczy takie jak picie alkoholu, zdobycie prawa jazdy, chodzenie na randki, lub podjęcie pierwszej płatnej pracy itd...Wszystko to co młodzież dotychczas pociągało w dorosłości. Wszystko to co było też przejawem buntu, lub niezależności zanika i nowa młodzież nie jest tym specjalnie zainteresowana, jednak w większym stopniu jest to wynik rodzicielskiej nadopiekuńczości. Jest to mieszanka stworzona przez nowoczesną pedagogikę+przekaz medialny żerujący na emocjach.

2. Kult ofiary.

To jest już zupełny przewrót kulturowy. Młodzi ludzie tworzą grupy, w których prestiż można uzyskać nie jak to było do tej pory, czyli poprzez bycie silnym, niezależnym czy coś w tym stylu. Dla nowej młodzieży liczy się bycie ofiarą. Prestiż osiąga się przez bycie ofiarą. Mają też tendencję do patrzenia na społeczeństwo jak na zbiór podgrup. Są grupy dobre i złe. Biali mężczyźni są raczej źli. Czarni są ok itd...Biały facet też może być ok, jeśli stoi po stronie innych ofiar. Inną znaczącą cechą jest niesamodzielność w bronieniu swoich poglądów/siebie. Ofiary bardzo łatwo urazić, ale one nie dążą do "załatwienia sprawy" z osobą, która ich zdaniem ich obraziła. Dążą do tego, żeby instytucje załatwiły sprawę za nich. Jest to coś na kształt biernej ofiary i ciężko w tym przepadku uciec od wrażenie, że to wynik lewicowej narracji.

3. Problemy psychiczne

Następuje także znaczący wzrost jeśli chodzi występowanie problemów natury psychologicznej. Ilość dziewczyn, które mówią o takowych prawie się potraja w stosunku do wcześniejszego pokolenia milenialsów, podwaja wśród chłopców. Wzrasta także ilość samobójstw, zwłaszcza wśród nastoletnich dziewczyn.


Autorką owego określenia iGeneration jest Jeane Twenge i główny wniosek jaki płynie z jej książki i badań jakie zostały przeprowadzone jest taki, że "Każda aktywność "ekranowa" jest skorelowana ze spadkiem szczęścia, a wszystkie nie ekranowe aktywności są połączone ze wzrostem szczęścia".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo