7 obserwujących
131 notek
171k odsłon
3111 odsłon

Co stało się z obrazem męskości? Na przykładzie reklamy Gillette.

Wykop Skomentuj81

W USA wybuchła burza związana z nową reklamą producenta przyborów do golenia dla mężczyzn: Gillette. Reklamę reżyserowała feministka i najwyraźniej chciała przekazać światu przesłanie "Świecie. Stań się lepszy" co nie jest w zasadzie niczym złym. Pytanie jednak czy jej się udało?

Reklamę po prostu najlepiej obejrzeć. Ciekawych jest kilka rzeczy. Dla mnie ciekawy jest już początek, na którym widać twarze strapionych? zmartwionych? zdezorientowanych mężczyzn, a w tle słyszymy głos, który to chyba jest powodem owej dezorientacji i zagubienia. Jest to scena kluczowa, gdyż w zasadzie jest sednem przekazu. Pytanie tylko brzmi, czy ów przekaz i te głosy są prawdziwe? Inaczej pisząc. Czy ten głos to głos obrazujący rzeczywistość, czy raczej głos ową rzeczywistość zakrzywiający?Czy jest to głos którego mężczyźni powinni słuchać?


W dalszej części widzimy przejawy toksycznej męskości. Trudno się nie zgodzić z tym, że głupie "gangsta" teledyski robią młodzieży wodę z mózgu. W Polsce największym idolem i chyba wzorem męskości jest Popek "Monster", który ostatnio pojawia się w mediach społecznościowych promując swój nowy projekt polityczny(ciężko mi ocenić o co w tym tak na prawdę chodzi). Media społecznościowe są coraz częściej narzędziem hejtu, z którym trudno sobie radzić. Zastanawiam się jednak, czy problemem jest tutaj męskość, czy raczej po prostu świat mediów, który to żeby zachęcać sobą odbiorców przekracza kolejne granice? Ciekawa jest też scena grillowania, która obrazuje armię buraków z kukurydzą na grilu, którzy patrząc na bójkę młodych chłopców mówią "faceci będą  facetami". No ja muszę powiedzie, że w życiu nie byłem świadkiem takiej postawy.Nie wyobrażam sobie dorosłych mężczyzn, którzy cieszą się z walki młodych chłopaków. Raczej zawsze wyglądało to inaczej. Jeśli już dochodziło do bójek i ktoś z dorosłych to widział, to zawsze kończyło się upomnieniem, rozdzieleniem i pogadanką umoralniającą. No ale ja najwyraźniej żyję w innej rzeczywistości. Owa reklamowa rzesza mężczyzn i rzesza kukurydz to symbol. Symbol obrazujący jak niby męskość wygląda w swej masie.


Jest jednak nadzieja. Druga część reklamy to już obraz rozwiązania. Tutaj jest już raczej kuriozalnie i chyba po prostu strasznie. Okazuje się, że to nie tyle mężczyźni są źli. Źli są biali mężczyźni. Mamy przebitkę z Terrego Crewsa, który mówi o tym, że faceci muszą zacząć liczyć na innych facetów. Z czego znany jest Terry? Terry jest znany z reklam Old Spice. Jak wygląda Terry w tych reklamach? Polecam się zapoznać. To takie trochę ironiczne. Mamy też przebitkę z jakiejś kłótni z czarnej dzielnicy, gdzie jacyś czarni dają przykład jak się godzić i rozwiązywać konflikty. Mamy też w końcu 2 scenki rodzajowe, w których widzimy białych najwyraźniej red-necków, którzy starają się w prosty sposób zagadać do lasek. W obu przypadkach są edukowani przez czarnych i w obu przypadkach owi czarni są jedynymi czarnymi na planie. Czy to jest już przestępstwo, że komuś spodoba się ładna dziewczyna na chodniku? Czy chęć zagadania do dziewczyny jest : "Not coll bro, not cool"? Nawet jeśli jest w tym coś szpanerskiego, burackiego?To jest taki ogromny problem społeczny? No mi szczęka opada. To jest przejaw toksycznej męskości? Czy może to jest wizja, w której męskość jest po prostu toksycznością? 


Znalazłem też reklamę Gillette z roku 1989


To jest 30 lat. 30 lat dominacji feministek i środowisk lewicowych. Przecież ów obraz z 1989 roku, czyli mężczyzna jako ojciec, strażak itd. Jest tu przecież scena dorosłego faceta z niemowlakiem. Jest to obraz chyba dla wszystkim zupełnie naturalny, z którym nikt nie ma problemu. Jest to jednak obraz tradycyjny, który był także w jakimś stopniu piętnowany. Już pomijam fakt, że reklama z 1989 roku była zrobiona najwyraźniej przez zdrowych ludzi, dla innych zdrowych ludzi, z których wszyscy żyją i funkcjonują w jeszcze zdrowym świecie. Co takiego się do cholery stało? Przecież to był świat pod panowaniem ideologii feministycznych, liberalnych i lewicowych. Czy zmienił się świat, czy narracja? A jeśli świat i zmienił się na gorsze, to kto jest winny? Ja?


źródła filmików: youtube: Gillette i kanał bebop2905
Wykop Skomentuj81
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości