12 obserwujących
154 notki
150k odsłon
  941   0

Płaska Ziemia?

image

Od pewnego czasu modna jest teoria płaskiej Ziemi. Idąc tym tropem rozwinąłem ją na sąsiednie ciało niebieskie i jakiś czas temu zrobiłem wpis na blogu o płaskim Księżycu. Skoro płaska Ziemia, to czemu nie płaski Księżyc? W tym wpisie oparłem się na swoich zdjęciach Księżyca wykonanych Nikonem P900. Niektórzy w swych koncepcjach poszli jeszcze dalej i uważają, że co prawda Ziemia jest kulista, ale pusta w środku i my właśnie żyjemy w jej wnętrzu. Ten nurt zwany jest niebocentryzmem.

No dobrze, teorie teoriami, a jak wygląda Ziemia na zdjęciach z samolotów?

Obok jest zaprezentowane zdjęcie z samolotu MiGa 29 na wysokości 18 000 m zapożyczone z portalu Demotywatory. Gołym okiem widać, że Ziemia nie jest płaska. Poniżej zaprezentowałem to samo zdjęcie z zaznaczoną linią prostą obrazującą płaski horyzont. Ewidentnie Ziemia jest okrągła tak, jak uczą w szkołach.

image

Parę miesięcy temu leciałem samolotem na trasie międzykontynentalnej, czyli na wysokości około 10 000 m. Co prawda nie widziałem powierzchni Ziemi, ale za to warstwa chmur ułożyła się w regularną linię na horyzoncie. Na tej wysokości krzywizny Ziemi już nie było widać. Dopasowałem prostą do horyzontu programem Open Office, więc ta "prosta" jest trochę schodkowa, ale i tak widać, że horyzont jest idealnie płaski. ​

image

Widać, że obniżenie wysokości o 8000 m, czyli o jakieś 44% uniemożliwia obserwację krzywizny Ziemi.

Chyba, że jacyś międzynarodowi spiskowcy zmontowali zdjęcie z MiGa, co może nie być aż tak niewiarygodne. Na youtube jest wiele filmików z MIGów robionych kamerkami z obiektywami typu "rybie oko". Na filmach horyzont wykrzywia się w różne strony i Ziemia raz jest wypukła, a raz wklęsła. Przypuszczalnie tego typu kamerką zostało zrobione zdjęcie z MIGa, które zaprezentowałem powyżej, a na 18 000 m horyzont prawdopodobnie nadal wygląda na płaski.

Czyli z powyższych rozważań wynika jedynie, że przeciętny śmiertelnik w prosty sposób nie może określić kształtu Ziemi i różne kity można mu wciskać.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie