Blog
Jakub Płażyński
Jakub Płażyński
Jakub Płażyński Pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu "Powrót do Ojczyzny”
0 obserwujących 6 notek 20534 odsłony
Jakub Płażyński, 9 lipca 2010 r.

Zbieramy podpisy!

 

Komitet „Powrót do Ojczyzny” formalnie rozpoczął działalność. Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Namawiając Państwa do złożenia podpisu chciałbym odnieść się do słów amerykańskiej Sekretarz Stanu wygłoszonych przez nią w Krakowie. Hillary Clinton podkreślała, iż społeczeństwo obywatelskie to jeden z trzech filarów wspierających naród. O tym czy filar ten będzie stabilny decydujemy my- obywatele. Demokracja pozostawia do naszej dyspozycji narzędzia, dzięki którym filar ten możemy wzmacniać. Coraz większa ilość Polaków deklaruje poczucie spełniania obywatelskiego obowiązku poprzez udział w demokratycznych wyborach. Nie zapominajmy o tym, że i obywatelska inicjatywa ustawodawcza umożliwia społeczeństwu wspólne podejmowanie istotnych decyzji.

Każdy z nas może wpływać na realizację postulatów bezpośrednio dotyczących naszych losów. Rodacy, którzy na skutek wydarzeń historii znaleźli się poza granicami Polski, takiego wpływu są pozbawieni. Komitet obywatelski ,,Powrót do Ojczyzny” chce zabrać głos w imieniu tych, którzy z polskiej wspólnoty zostali wykluczeni. Tysiące ludzi skazanych na życie z dala od kraju swoich przodków nigdy o Polsce nie zapomniało.

Dziś chciałbym prosić Państwa o to, abyśmy i my dali wyraz temu, że o nich pamiętamy. Dajmy im szansę na to, aby przy wsparciu polskich władz mogli wrócić do utraconej Ojczyzny.

Zdarza mi się słyszeć pytanie o powód dla którego jest to projekt obywatelski. Padają sugestie, że zaoszczędzę czas i wysiłek oddając projekt do rąk posłów, deklarujących pomoc i poparcie. Myślę, że zgodzą się ze mną Państwo, iż ranga i siła tego przedsięwzięcia będzie o wiele większa, jeśli to my obywatele upomnimy się o dziejową sprawiedliwość.

Wierzę, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy uda nam się zebrać 100 tyś niezbędnych podpisów. Aby sprostać temu wyzwaniu proszę Państwa o pomoc. Na stronie internetowej Komitetu www.repatriacja.org.pl znajdziecie Państwo karty do składania podpisów oraz adresy punktów do których podpisy można przekazywać.

Liczy się każdy podpis. Proszę Państwa o rozpropagowywanie tej inicjatywy, aby dotarła do jak największej rzeszy Polaków.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Dalsze prace Pani Dominiko, dziękuję za wywołanie dyskusji. Zdecydowanie jest nad czym się...
  • @Polak jeden Właśnie jedną z form nacisku jest inicjatywa obywatelska. W związku z tym im...
  • @Bernard Strona internetowa jest przygotowywana, będzie dostępna w przyszłym tygodniu. Na...

Tematy w dziale