machabeusz.
Zadrżał Herod a z nim cała Jerozolima
5 obserwujących
14 notek
6591 odsłon
  206   0

Co to jest "Targowica"

Czyli raczej stan umysłu a nie przynależność polityczna.

"Targowica" to nie tylko ludzie (politycy) ale przede wszystkim stan umysłu, "wiara" i przekonania.


Przekonania będące konsekwencją kompletnej ignorancji , że społeczeństwo potrzebuje zewnętrznego gwaranta swoich praw i wolności.

To naiwna ale bardzo niebezpieczna "wiara" będąca konsekwencją imposiblizmu, że inni ułożą nam nasze życie za nas samych i zrobią to lepiej.

To stan umyslu małego dziecka za którego (w imię jego dobra) wszystkie decyzje podejmują rodzice i opiekunowie. 

Efekt jest taki, że te "duże dzieci" w dorosłym życiu na gwałt szukają "patrona" który zdejmie z nich odpowiedzialność a pozostawi im "wolność". (Ale wolności nie można oddzielić od odpowiedzialności).

"Targowica" nie jest przypisana tylko do jednej opcji politycznej czy wyznania, i nie dotyczy tylko jawnych zdrajców Ojczyzny.

W przeszłości targowiczanami stało się wielu konfederatów barskich, tak jak po drugiej wojnie światowej wielu "akowców" poszło na wspópracę z komunistycznym reżimem. A dsisiaj jej objawem, jest myślenie pewnego zatroskanego o los Ojczyzny, kontrowersyjnego popularyzatora historii (nb. bożyszcza "turbopatriotycznej" młodzieży) który cieszy się z planowanej rozbudowy Bundeswery wierząc, że ta będzie skutecznie bronić wschodniej flanki NATO przed rosyjskim agresorem (czyli jak rozumiem: po co nam Wojsko Polskie skoro będziemy mieli Bundeswerę !).


PS

Aby uniknąć etykietkowania i opisywania samego zjaeiska zamiast jego źródeł oszczędzam słów potępienia i dezaprobaty pod adresem obozu politycznego który dzisiaj z szukania gwaranta (i patrona) swoich przywilejów poza granicami kraju uczynił filar i dźwignię swojej polityki.
Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo